Syksyn yhteishaku käynnistyy – SAMKissa haussa kahdeksan koulutusta

Ammattikorkeakoulujen syksyn yhteishaku on 2.–16.9.2020. SAMKissa on tarjolla kahdeksan koulutusta, joiden opinnot alkavat vuoden 2021 alussa.

Hoitotyön opiskelijoita simulaatioluokassa.
Hoitotyön simulaatiotunti menossa. Satakunnan ammattikorkeakoulun opiskelijoita. Kuva: Tomi Glad

Hoitotyön simulaatiotunti menossa. Satakunnan ammattikorkeakoulun opiskelijoita. Kuva: Tomi Glad

Tarjolla on AMK-tutkintoja päivä- ja monimuotototeutuksena sekä kolme ylempään AMK-tutkintoon johtavaa koulutusta. Aloituspaikkoja AMK-tutkintoon johtavassa koulutuksessa on SAMKissa yhteensä 165 ja ylempään AMK-tutkintoon johtavassa koulutuksessa 100.

Ylempien AMK-tutkintojen (master) tarjontaan on noussut uusi koulutus Toimitusverkoston kehittäminen. Koulutus antaa valmiudet toimia toimitusketjujen ja -verkostojen hallinnan strategisissa asiantuntija- ja johtotehtävissä.

– Koulutus on tarkoitettu työelämässä oleville eri alojen edustajille, jotka toimivat nyt tai tulevaisuudessa toimitusketjun tai toimitusverkoston hallinnan tehtävissä. Koulutus soveltuu yhtä hyvin teollisuuden tuotehankinnan parissa toimiville kuin palvelusektorin logistiikan tai julkisten hankintojen tehtävistä vastaaville, kertoo yliopettaja Anne Pohjus.

Ylempään AMK-tutkintoon johtavista koulutuksista haussa ovat lisäksi englanninkielinen Business Management and Entrepreneurship sekä tekniikan ylempi ammattikorkeakoulututkinto. Business Management and Entrepreneurship on liiketalouden ammattikorkeakoulututkinnon suorittaneille, jotka haluavat edetä urallaan sekä kehittää itseään ja verkostoaan. Tekniikan ylemmässä ammattikorkeakoulututkinnossa on mahdollisuus syventää osaamista rakennustekniikassa tai sähkö- ja automaatiotekniikassa.

Hoitotyön ammattkorkeakouluopinnot ovat haussa suomen- ja englanninkielisessä päivätoteutuksessa sekä suomenkielisenä monimuoto-opintona. Sairaanhoitajaopiskelijat perehtyvät hoitotyön tieto-, taito- ja arvoperustaan sekä teoriassa että käytännön taitojen harjoitteluissa.

Englanninkielinen päiväopetuksena Raumalla toteutettava International Business -koulutus tarjoaa mahdollisuudet työllistyä hyvin erilaisiin kansainväliseen liiketoimintaan liittyviin tehtäviin. Tulevaisuuden työtehtävät voivat liittyä mm. myyntiin, markkinointiin, rahoitukseen, taloushallintoon, satamatoimintoihin tai vaikka laivanrakennukseen.

Liiketalouden opinnot ovat haussa monimuoto-opetuksena. Koulutuksessa voi suuntautua julkishallinnon kehittämiseen, rahoitukseen ja sijoittamiseen, yritysjuridiikkaan sekä esimiestyön kehittämiseen.

Koulutuksiin haetaan Opintopolussa.

AMK-tutkinnot

Ylemmät AMK-tutkinnot

Lisätietoja:

Lue lisää koulutuksista

Lisätietoa yhteishausta: opiskelijapalveluiden päällikkö Janne Santala, 044 710 3012, janne.santala@samk.fi

Jaa tämä sivu

Työpaja jalkautui saven etsintään Kankaanpään Lempussa.

Ympäristötaide saa uusia muotoja luonnonmateriaaleista

SAMKin Resurssiviisauden tutkimuskokonaisuuden koordinoima Taide, teknologia ja kestävä matkailu -projekti järjesti Taidekoulun kampuksella Kankaanpäässä ympäristötaiteen osaamista vahvistavan villisavityöpajan.

Kuvassa SAMKin promoottoriopiskelijoita

OpenSAMK toi kampukselle kuhinaa

OpenSAMK eli SAMKin avoimien ovien päivä järjestettiin tuttuun tapaan Agora-salissa. Kävijöillä oli mahdollisuus tutustua koulutustarjontaan, osallistua erilaisiin aktiviteetteihin ja keskustella SAMKin opiskelijoiden sekä opettajien kanssa koulutusaloista ja opiskelusta yleisesti.

Sopimus allekirjoitettiin Rauman Meriverkostopäivän yhteydessä. Kuvassa Heikki Haaparanta, Tanja Vaitiniemi ja Sami Sohlberg.

RMC ja SAMK vahvistavat yhteistyötään merenkulun ja merilogistiikan koulutuksessa ja tutkimuksessa

Rauma Marine Constructions (RMC) ja SAMK ovat allekirjoittaneet kumppanuussopimuksen, joka syventää yhteistyötä merenkulun ja merilogistiikan koulutuksen sekä tutkimuksen alueilla.