SAMKissa on haussa vielä muutamia opiskelupaikkoja syksyksi

SAMKissa on 11.-25.7.2022 haku syksyllä 2022 alkaviin tutkinto-ohjelmiin. Haussa on sekä suomenkielisiä että englanninkielisiä tutkinto-ohjelmia.

SAMKin International Business -opiskelijoita lehtori Daniela Tanhuan kanssa.

Tarjolla on vielä muutamia aloituspaikkoja kahdeksassa AMK-tutkintoon johtavassa koulutuksessa. Hakuaika koulutuksiin on 11.-25.7.2022 klo 15 saakka. Hakeminen tapahtuu Opintopolku.fi -palvelussa.

Opetuskielestä riippumatta haussa voi hakea vain suomalaisella ylioppilastutkinnolla, Suomessa suoritetulla kansainvälisellä ylioppilastutkinnolla (IB, EB, RP/DIA) tai suomalaisella ammatillisella perustutkinnolla (suomenkielisiin hakukohteisiin voi tulla valituksi ammatillisella perustutkinnolla, joka on suoritettu aikaisintaan 1.8.2015). Valintakokeita ei järjestetä, vaan opiskelijat valitaan todistusten perusteella.

Hakukohteina ovat:

Kuhunkin hakukohteeseen avataan vielä 10 aloituspaikkaa.

Lue lisää hakukohteista

Jaa tämä sivu

Vera Karttunen Korean kansallispuvussa Hanbokissa.

Veran vaihtovuosi Etelä-Koreassa avarsi ja opetti monella tapaa

Vera Karttunen on kolmannen vuoden International Tourism Management -opiskelija SAMKissa. Hän päätyi lähtemään opiskelijavaihtoon Etelä-Koreaan.

Hera-satelliitti lähetetty CubeSat-kumppanin kanssa tutkimaan asteroidia.

Johdatus avaruustoimintaan -kurssi käynnistää avaruusteknologiayhteistyön

SAMK, Porin kaupunki ja Turun yliopisto allekirjoittivat viime kesänä aiesopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää Satakunnassa avaruusteknologiaa hyödyntävää koulutusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa.

Kumppanuussopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat mukana vasemmalta LähiTapiola Länsi-Suomen henkilöasiakkuuksien liiketoimintajohtaja Markus Suominen, SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi ja osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä LähiTapiola Länsi-Suomen toimitusjohtaja Jussi Seppälä.

LähiTapiola Länsi-Suomi ja SAMK aloittavat kumppanuuden alueen osaamisen vahvistamiseksi

LähiTapiola Länsi-Suomi ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, jonka tavoitteena on lisätä vuoropuhelua ja vahvistaa yhteistyötä koulutuksen ja työelämän välillä.