OpenSAMK toi kuhinaa kampuksille

SAMKissa vietettiin avoimia ovia eli OpenSAMK-tapahtumaa Porissa, Raumalla ja Kankaanpäässä. Kävijöillä oli mahdollisuus tutustua tutkintotarjontaan ja saada vastauksia mieltä askarruttaviin kysymyksiin eri aloista ja opiskelusta.

Porin kampus
Porin kampus

OpenSAMKissa pääsi tutustumaan eri aloihin käytännönläheisillä esittelypisteillä.

Tapahtumassa esiteltiin kattavasti SAMKin tutkintotarjontaa toisen asteen opiskelijoille sekä opettajille ja uraohjaajille. OpenSAMKiin osallistui yli 500 kävijää ei puolilta Satakuntaa.

OpenSAMKissa keskeisessä roolissa olivat nykyiset opiskelijat, jotka esittelevät koulutuksia ja kertovat opinnoistaan.

Porin kampuksella (Satakunnankatu 23) oli tutkinto-ohjelmien esittelyständejä sekä opastettuja kierroksia oppimisympäristöihin eli hoitotyön simulaatiotilaan, robotiikkalaboratorioon ja konetekniikan laboratorioon. Esillä oli myös muun muassa opiskelijoiden rakentama 3Wheeler ja Robo AI:n sovelluksia. Lavalla juontaja Julle Kallio haastatteli nonstoppina SAMKin opiskelijoita.

Rauman kampuksella (Satamakatu 26) OpenSAMK-tapahtuma yhdisti alueen yritykset, nykyiset opiskelijat ja hakijat. Esillä oli muun muassa merenkulun sekä Rauman liiketalouden ja tekniikan tutkinto-ohjelmia.

Taidekoulun kampuksella (Paasikivenkatu 24, Kankaanpää) taidekoulutuksesta kiinnostuneet pääsivät perehtymään opiskelutiloihin ja näyttelytoimintaan.

Jaa tämä sivu

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Satakunnan Osuuskaupasta HR- asiantuntija Marika Smrha (vas.) sekä henkilöstöjohtaja Päivi Huhtamaa ja SAMKista osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Sopimuskumppanit Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK: Sydämen asiana Satakunnan tulevaisuus

Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, joka vahvistaa jo pitkään jatkunutta yhteistyötä. Sopimuksen myötä syvennetään erilaisia hyötyjä opiskelijoille sekä tuetaan koko Satakunnan elinvoimaisuuden edistämistä.

Taidemaalari Juhani Tarna kukitettiin tilaisuudessa. Kukittajana oli Kankaanpään Taideyhdistyksen puheenjohtaja Saija Mustaniemi.

Kankaanpää juhlii taiteen monipaikkaista ja vaikuttavaa historiaa – juhlavuoden kohokohtana Sidos-seminaari

Kankaanpää viettää vuonna 2025 taiteen ja kulttuurin juhlaa. Kaupunki ja sen taideyhteisö juhlistavat 60 vuotta täyttävää Kankaanpään Taideyhdistystä sekä SAMKin Taidekoulun kampusta.

Syksyllä haussa olevat koulutukset alkavat vuoden 2026 alussa. Arkistokuvassa opiskelutilanne Porin kampukselta.

Syksyn yhteishaku alkaa maanantaina – SAMKissa tarjolla monipuolisia tutkinto-ohjelmia suomeksi ja englanniksi

Korkeakoulujen syksyn haut järjestetään 1.–11.9.2025. SAMKissa on haettavana monipuolinen valikoima tutkinto-ohjelmia niin suomeksi kuin englanniksi. Opinnot käynnistyvät vuoden 2026 alussa.