Haku SAMKin kansainvälisiin koulutuksiin alkoi

Haku syksyllä 2022 alkaviin englanninkielisiin koulutuksiin on käynnissä 16.2.2022 asti. SAMKissa on haettavana yhdeksän ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja yksi ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtava koulutus.

Restonomiopiskelijoita SAMK-Porin kampuksella työskentelemässä tietokoneilla.
Matkailun ykkösten tuutorointi. Satakunnan ammattikorkeakoulun opiskelijoita. Kuva: Tomi Glad

Nyt haussa olevat koulutukset alkavat syksyllä 2022. Arkistokuvassa matkailun opiskelijoita luennolla.

SAMK on kasvattanut lähivuosina englanninkielistä koulutustarjontaa. Kansainvälisen liiketoiminnan ja fysioterapian opintojen lisäksi muutaman vuoden sisällä on alkanut merikapteenin, hoitotyön, matkailun, tekoälyn ja mekatroniikan AMK-opinnot. Kaikkia näitä voi opiskella päiväopiskeluna.

SAMKissa voi opiskella englanniksi myös tuotantotalouden ja logistiikan insinööriksi. Nämä insinööritutkinnot voi suorittaa lähes kokonaan verkossa.

Tänä vuonna hakukohteena on myös englanninkielinen merenkulun YAMK-tutkintoon johtava koulutus. Master of Maritime Management on merikapteeneille ja merenkulun insinööreille suunnattu tutkinto-ohjelma. Se on räätälöity merenkulun ammattilaisille, jotka haluavat syventää johtamisosaamistaan ​​merenkulun digitalisoinnissa ja automatisoinnissa sekä hankkia alan talouteen, juridiikkaan ja sopimusasioihin liittyvää osaamista.

Nyt haussa olevat koulutukset alkavat ensi syksynä. Kaikkiin englanninkielisiin koulutuksiin haetaan osoitteessa studyinfo.fi. Kevään yhteishaku suomenkielisiin koulutuksiin on 17.-31.3.2022.

Lue lisää hakemisesta ja koulutuksista

AMK-tutkinnot päiväopiskeluna

Bachelor of Engineering

Bachelor of Health Care

Bachelor of Health Care

Bachelor of Hospitality Management

Bachelor of Business Administration

Bachelor of Maritime Management

 

AMK-tutkinnot monimuoto- & verkko-opintoina

Bachelor of Engineering

Ylemmät AMK-tutkinnot

Master of Maritime Management

Jaa tämä sivu

SAMK on järjestänyt SuomiAreena-keskusteluja myös aiempina vuosina.

SAMK on mukana SuomiAreenassa

SAMK osallistuu 24.–27.6.2025 järjestettävään SuomiAreenaan. SAMKilla on Kansalaistorilla teltta, jossa on päivittäin vaihtuvia teemoja. Lisäksi SAMK on mukana järjestämässä keskustelua "Suomi elää Länsirannikosta".

SAMKissa on tällä hetkellä kymmenen laillistujaa, joille on tehty henkilökohtaiset opetussuunnitelmat. Artikkelissa haastateltu Getrude Kamamba on kuvassa "tutkittavana".

Kansainvälisille sairaanhoitajille sujuvampi tie suomalaiseen työelämään

Suomalaisen terveydenhuollon osaamista vahvistetaan uudenlaisella yhteistyöllä. SAMK on mukana hankkeissa, joissa kehitetään toimintamalleja EU/ETA-maiden ulkopuolella sairaanhoitajan tutkinnon suorittaneille henkilöille.

Allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Boliden Harjavallan toimitusjohtaja Antti Kontiainen (vas.), Talent Acquisition Partner Noora Jönkkäri sekä SAMKista osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta ja kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Yhteistyöllä uusia mahdollisuuksia: Boliden Harjavalta ja SAMK syventävät kumppanuuttaan

Boliden Harjavalta ja Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) ovat allekirjoittaneet kumppanuussopimuksen. Sopimus vahvistaa pitkään jatkunutta kumppanuutta, joka keskittyy erityisesti prosessi- ja materiaalitekniikan korkeakoulutukseen ja sen kehittämiseen.