Polkuopintohaku käynnistyy maanantaina – Tarjolla joustava reitti tutkinto-opiskelijaksi

SAMKin polkuopintohaku käynnistyy maanantaina 1.12.2025. Polkuopinnot muodostavat joustavan väylän kohti AMK- tai YAMK-tutkintoa ja tarjoavat mahdollisuuden aloittaa korkeakouluopinnot ilman valintakoetta.

Kuvassa kolme matkailun opiskelijaa Porin kampuksella.
Kuvassa matkailun opiskelijoita Porin kampuksella.

Opinnot perustuvat tutkintokoulutusten opetussuunnitelmiin ja koostuvat pääosin ensimmäisen ja osin toisen vuoden ammattikorkeakouluopinnoista. Ne suoritetaan joko tutkintoryhmän mukana tai erillisessä polkuopintoryhmässä. Toteutustavat vaihtelevat päivätoteutuksista monimuotototeutuksiin ja kokonaan verkossa opiskeltaviin kokonaisuuksiin.
 
Malli soveltuu niin alanvaihtajille kuin työssä käyville henkilöille, jotka haluavat aloittaa opinnot joustavasti ja edetä omaan tahtiin. Suoritetut opinnot hyväksiluetaan myöhemmin tutkintoon siirryttäessä, mikä keventää tulevaa opiskelukuormaa ja mahdollistaa valmistumisen nopeuttamisen.

Joustavia vaihtoehtoja eri koulutusaloille

Kun polkuopinnot on saatu päätökseen, opiskelija voi hakea erillishaussa tutkinto-opiskelijaksi ja siirtyä suoraan omaan opiskeluryhmään ilman valintakoetta. Polkuopinnot ovatkin vaihtoehtoinen, mutta vakiintunut väylä korkeakouluopintoihin erityisesti tilanteissa, joissa tutkinto-opiskelupaikka ei ole aiemmin avautunut.
 
Tulevassa haussa on tarjolla laaja kirjo monimuoto- ja YAMK-opintoja. Mukana on esimerkiksi konetekniikan monimuotototeutus, joka tarjoaa joustavan reitin insinööriksi. Teknologiayrityksissä tarve osaajille on jatkuva, ja konetekniikan koulutus vastaa suoraan alan kysyntään työelämässä. Monimuotototeutus mahdollistaa opiskelun työn ohessa ja antaa valmiudet toimia kone- ja valmistustekniikan asiantuntijatehtävissä. Kevätlukukauden 2026 ajaksi muodostuu konetekniikan lisäksi erillinen polkuopintoryhmä myös sosiaalialalle.
 
Hakulomakkeet avautuvat 1.12.2025 klo 9.00 ja sulkeutuvat 5.12.2025 klo 23.59. Valinnat tehdään pääsääntöisesti ilmoittautumisjärjestyksessä.

Jaa tämä sivu

SAMKissa vietettiin kesäkuussa valmistumisjuhlaa eli publiikkia.

SAMKista valmistui vuodenvaihteessa yhteensä lähes 500 opiskelijaa – vuosi 2025 toi ennätysmäärän valmistuneita

SAMKista valmistui joulukuun 2025 ja tammikuun 2026 aikana yhteensä 492 opiskelijaa. Vuosi 2025 oli SAMKille valmistuneiden määrässä ennätyksellinen. SAMK onnittelee kaikkia valmistuneita.

Vaalea nainen pitää kukkaa kädessä tummaa taustaa vasten.

YAMK-opinnäytetyö: Nuoria pitkäaikaistyöttömiä aktivoi kokemus osallisuudesta

Vastavalmistuneessa sosiaalialan YAMK-opinnäytetyössä tutkittiin pitkäaikaistyöttömien nuorten aktivointia ja syrjäytymisen ehkäisyä integratiivisen kirjallisuuskatsauksen keinoin. Jenna Kambergin työssä kuvataan aktivointitoimenpiteitä, syrjäytymistä ja sen ehkäisemistä.

Käsiä yhdessä, taustalla vihreää ruohoa.

YAMK-opinnäytetyö: Aineeton palkitseminen sitouttaa vahvimmin työterveyshuollossa

Joulukuussa 2025 valmistuneessa YAMK-opinnäytetyössä selvitettiin työterveyshuollon henkilöstön näkemyksiä siitä, millaiset palkitsemisen muodot tukevat työntekijöiden sitoutumista. Aineeton palkitseminen sitouttaa vahvimmin – työterveyshuollossa kaivataan kiitosta, arvostusta ja oikeudenmukaista johtamista.