Uusi ammattiryhmä sote-alalle: Suomessa aletaan kouluttaa hyvinvointianalyytikoita

Sosiaali- ja terveysala saa pian uudenlaisia osaajia, hyvinvointianalyytikoita. Tehtävään voi pätevöityä ensi syksystä alkaen Satakunnan ja Lapin ammattikorkeakouluissa. Hyvinvointianalyytikko tuntee hoitotyön käytännöt ja osaa lisäksi analysoida monenlaista dataa.

Avain, jossa on vihreä avaimenperä, jossa lukee Health.
Pixabay/qimono

Yhdistelmä antaa erinomaiset valmiudet sekä arkisen hoitotyön että sote-palveluiden kehittämiseen esimerkiksi hyvinvointialueilla. Uuden koulutuksen painotukset perustuvat Sitran ideoimaan ja koordinoimaan koulutuspilottiin.

Ensimmäiset hyvinvointianalyytikon pätevyyden omaavat sote-ammattilaiset valmistuvat näillä näkymin vuonna 2023. Koulutusta pilotoitiin Sitran, Satakunnan ammattikorkeakoulun, Tampereen yliopiston ja Tallinnan teknillisen yliopiston yhteistyönä vuosina 2017-2018.

– Jo kevytkin analytiikkaosaaminen tukee huomattavasti asiakastarpeen tunnistamista ja auttaa löytämään järkeistämisen paikkoja sirpaleisesta sote-palvelujärjestelmästä, mikä on omiaan vahvistamaan paitsi asiakaskokemusta myös palveluiden kustannusvaikuttavuutta. Tämä oli koulutuspilotin keskeinen oppi, kertoo projektista tuolloin Sitrassa vastannut johtava asiantuntija Tuula Tiihonen. Tiihonen iloitsee koulutuksen käynnistymisestä ja toivoo koulutusohjelman leviävän muuallekin Suomeen.

Analyytikon toimenkuva nivoutuu jatkossa tärkeäksi osaksi sote-työn arkea, kehittämistä ja johtamista. Tieto kun on yhä keskeisemmässä asemassa myös terveydenhuollon organisaatioissa.

Haku koulutukseen alkaa maaliskuussa 2022

SAMKissa on voinut opiskella hyvinvointiteknologiaa jo vuodesta 2002 lähtien. Tutkijayliopettaja Sari Merilampi on ollut yksi priimusmoottoreista tänä vuonna alkavan koulutuksen suunnittelussa ja käynnistämisessä.

Merilammen mukaan hyvinvointianalyytikon koulutukselle on sekä suuri tarve että kiinnostusta opiskelijoiden keskuudessa. Sitran pilottikurssin suorittanut, Suomen ensimmäinen hyvinvointianalyytikko työskentelee edelleen Satasairaalassa, ja kokemukset uudesta toimenkuvasta ovat varsin hyviä.

– Hyvinvointianalyytikkoja tarvitaan eri puolilla terveydenhuoltojärjestelmää. He tuottavat tietoa hoitotiimin tai johdon päätöksenteon tueksi. Lisäksi he koostavat ja analysoivat potilasdataa sekä asiakastietoa palveluohjauksen ja asiakaskokemuksen kehittämiseksi, Merilampi kuvailee.

Haku uuteen koulutusohjelmaan alkaa maaliskuussa. Ensimmäisessä haussa Satakunnan ja Lapin ammattikorkeakouluissa on tarjolla yhteensä noin 80 opiskelupaikkaa. Koulutus kestää vuodesta kahteen taustasta riippuen.

Lisätietoja koulutuksesta tulee SAMKin sivuille helmikuun 2022 aikana.

Lue Sitran tiedote kokonaan

Jaa tämä sivu

Lähikuva Birgit Vuori-Metsämäki.

Neuropsykiatrinen valmennus tarvitsee tekijöitä – SAMK kouluttaa ratkaisukeskeisiä nepsy-valmentajia arjen tueksi

Neuropsykiatriset piirteet ja neurokirjo näkyvät arjessa yhä useammin. Samalla kasvaa tarve ammattilaisille, jotka osaavat tunnistaa tuen tarpeen, löytää toimivia ratkaisuja ja kohdata ihmisen aidosti hänen omassa arjessaan.

Tuuli Kilpeläinen omenapuiden alla.

Tuuli Kilpeläinen vaihtoi suuntaa ja löysi mielekkään työn opintojensa kautta

Pirkkalalainen Tuuli Kilpeläinen uskalsi tarttua muutokseen ja lähteä opiskelemaan uutta alaa. Hän kaipasi merkityksellisempää työtä sekä rohkeaa suunnanmuutosta. Verkossa suoritettavat oikeustradenomiopinnot Satakunnan ammattikorkeakoulussa tarjosivat hänelle mahdollisuuden tähän.

Tero Hynynen, lähikuva, taustalla metsämaisema.

Käytännön taitoja työelämään oikeustradenomiopinnoista

Tero Hynynen päätti aikuisiällä tarttua opiskeluun ja hankkia pätevyyden oikeustradenomiopinnoista. SAMKissa suoritetut, työn ohessa tehdyt opinnot antoivat hänelle uudenlaisen juridisen näkökulman työelämään ja vahvistivat ammatillista osaamista.