Hoitotyön harjoitteluista saa monipuolisia kokemuksia

Silja-Sofia Ilvonen opiskelee hoitotyön tutkinto-ohjelmassa toista vuotta ja valmistuu sairaanhoitajaksi. Silja-Sofia on kotoisin Porista ja hän halusi jäädä vielä kotikaupunkiinsa asumaan, joten SAMK valintana oli helppo.

Silja-Sofia Ilvonen on ottanut verikokeen.
Silja-Sofia Ilvonen on päässyt SAMKissa oppimaan hoitotyötä käytännössä.

Silja-Sofia kertoo harjoittelujen olevan kokemusrikkaita ja tuottavan ”ahaa-elämyksiä”. Silja-Sofia neuvookin, että kannattaa hakeutua harjoitteluihin mahdollisimman moniin eri työtehtäviin, jotta sitten näkee mistä tykkää ja mihin haluaa suuntautua.

– Opiskelijana olen erittäin etuoikeutettu, koska pääsen kokeilemaan erilaisia työpaikkoja, työtehtäviä ja työympäristöjä.            

Silja-Sofia oli harjoittelussa lastenpsykiatrisella osastolla viisi viikkoa ja kiinnostui kovasti psykiatriasta. Hän kertoo, että on iloinen saamastaan työkokemuksesta, sillä hän ei olisi uskaltanut mennä suoraan töihin psykiatriselle osastolle, vaan hän sai kokea tämän paikan työtehtävät harjoittelun muodossa. Tämä lisäsi itsevarmuutta ja kokemusta. Erityistä onnistumisen tunnetta ja itseluottamusta toi se, että SAMKissa opittuja asioita pääsi käyttämään käytännössä.

Silja-Sofia Ilvonen ottaa pukuhuoneessa selfien.
Silja-Sofialle on tuonut onnistumisen tunnetta ja itseluottamusta, kun SAMKissa opittuja asioita on päässyt käyttämään harjoittelussa.

Jatko-opiskelut jo mielessä

– Aion jatkaa opiskelua, koska tykkään opiskelusta ja haen uusia haasteita, kertoo Silja-Sofia.

Hänellä ei ole vielä tarkkaa suuntaa, johon menisi, mutta vaihtoehtoja on kuitenkin runsaasti. Sosiaali- ja terveysalalla voi hyvin jatkaa opiskeluja, mutta muutkin alat kyllä kiinnostavat. Mistä sitä tietää, jos vaikka lähtee opiskelemaan liiketaloutta tai kouluttautuu insinööriksi. Onhan SAMKissa hyvät mahdollisuudet kouluttautua.

Jaa tämä sivu

Insinööriopiskelijoita luokkatilanteessa Porin kampuksella.

Kasvu jatkuu – SAMKista valmistui ennätysmäärä opiskelijoita myös vuonna 2025

SAMKista valmistui vuonna 2025 jälleen uusi ennätysmäärä opiskelijoita. Valmistuneiden määrä on noussut jo useana vuonna peräkkäin.

Osastopäällikkö Niko Näppi seisoo Powerin liikkeessä kodinkoneiden edessä.

Tradenomiopiskelijasta osastopäälliköksi

Niko Näppi koki tradenomiopintojen valinnan yksiselitteisenä ja työskentelee nyt Power Porin osastopäällikkönä. SAMKissa opiskelu vahvisti hänen varmuutensa siitä, että myynti ja markkinointi ovat hänelle oikea ala.

Kalastus on kulkenut Fetu Seppälän mukana läpi elämän tärkeänä vastapainona arjelle.

Fetu Seppälän tie rakennusinsinööriksi

Fetu Seppälä valmistui keväällä 2025 rakennusinsinööriksi tuotantopainotteiselta linjalta. Hänen tiensä alalle alkoi jo varhain ja johti lopulta vakituiseen työuraan satakuntalaisessa rakennusyrityksessä.