Viivi päätyi ystävien kehotuksesta opiskelemaan tietojenkäsittelyä

Yhteishaun aikaan Viivi Riikonen oli alun perin miettinyt insinöörin ja liiketalouden opintoja. Hän päätyi kuitenkin tietojenkäsittelyn tutkinto-ohjelmaan, koska ala vaikutti mielenkiintoiselta. Kyseisellä alalla on myös hyvät työllistymismahdollisuudet tulevaisuudessa.

Viivi on ollut tyytyväinen valitsemaansa tutkinto-ohjelmaan.

Tietojenkäsittelyn tutkinto-ohjelmaan hakeutuminen on Viivin mukaan ollut oikea päätös.

– Olen ollut tyytyväinen valitsemaani koulutukseen. Koen, että tämä oli oikea valinta minulle, vaikkei se alun perin ollut ensimmäinen vaihtoehtoni, sanoo Viivi.

Opinnot ovat monipuolisia ja valinnanvaraa löytyy

Koulutuksen ammattiopinnoissa valinnanvaraa on paljon. Valita voi esimerkiksi dataosaamisen, ohjelmointitaitojen, ohjelmistojen tuottamisen tai verkko- ja pilvipalveluiden osaamisen opintojaksoja sen mukaan, mihin haluaa erikoistua.

– Itse pidän kaikista eniten ohjelmointiin liittyvistä opintojaksoista, erityisesti front-end-ohjelmointi kiinnostaa minua. Myös projektitoiminnan ja käyttöliittymän suunnittelun jaksot ovat olleet mielenkiintoisia, Viivi kertoo.

Itse opinnoissa Viivin yllätti opintojaksojen laajuus sekä itsenäisen opiskelun määrä. Tähän hän antaa vinkiksi tuleville opiskelijoille, että tehtävien aloittaminen ajoissa ja panostaminen omaan työskentelyyn on avain opiskeluissa menestymiseen.

Opiskelijatovereiden tärkeys opinnoissa

Viivi haluaa nostaa toiseksi vinkiksi tuleville SAMKin opiskelijoille, erityisesti samaan tutkinto-ohjelmaan tuleville, opiskelijatovereiden merkityksen niin opinnoissa kuin vapaa-ajallakin.

– Kannattaa tutustua oman ryhmän opiskelijoihin ja pitää heidän kanssaan yhteyttä. Opiskelu tuntuu huomattavasti helpommalta, kun saa vertaistukea samassa tilanteessa olevilta. Heiltä voi kysyä apua, eikä tarvitse yrittää selviytyä yksin.

Lue lisää tietojenkäsittelyn tutkinto-ohjelmasta Viivi Riikonen puolivartalokuva

Viivi Riikonen

  • 21-vuotias
  • Tietojenkäsittelyn tutkinto-ohjelma

Jaa tämä sivu

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Satakunnan Osuuskaupasta HR- asiantuntija Marika Smrha (vas.) sekä henkilöstöjohtaja Päivi Huhtamaa ja SAMKista osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Sopimuskumppanit Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK: Sydämen asiana Satakunnan tulevaisuus

Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, joka vahvistaa jo pitkään jatkunutta yhteistyötä. Sopimuksen myötä syvennetään erilaisia hyötyjä opiskelijoille sekä tuetaan koko Satakunnan elinvoimaisuuden edistämistä.

Taidemaalari Juhani Tarna kukitettiin tilaisuudessa. Kukittajana oli Kankaanpään Taideyhdistyksen puheenjohtaja Saija Mustaniemi.

Kankaanpää juhlii taiteen monipaikkaista ja vaikuttavaa historiaa – juhlavuoden kohokohtana Sidos-seminaari

Kankaanpää viettää vuonna 2025 taiteen ja kulttuurin juhlaa. Kaupunki ja sen taideyhteisö juhlistavat 60 vuotta täyttävää Kankaanpään Taideyhdistystä sekä SAMKin Taidekoulun kampusta.

Syksyllä haussa olevat koulutukset alkavat vuoden 2026 alussa. Arkistokuvassa opiskelutilanne Porin kampukselta.

Syksyn yhteishaku alkaa maanantaina – SAMKissa tarjolla monipuolisia tutkinto-ohjelmia suomeksi ja englanniksi

Korkeakoulujen syksyn haut järjestetään 1.–11.9.2025. SAMKissa on haettavana monipuolinen valikoima tutkinto-ohjelmia niin suomeksi kuin englanniksi. Opinnot käynnistyvät vuoden 2026 alussa.