Uudessa sosionomin monimuotokoulutuksessa ei tarvita pohjakoulutusta

Tammikuussa 2021 käynnistyvään avoimen ammattikorkeakoulun sosionomiryhmään voi hakea ilman sosiaali-, terveys- tai kasvatusalan pohjakoulutusta.

SAMKin opiskelijoita istumassa Porin kampuksen aulassa.
Satakunnan ammattikorkeakoulun opiskelijoita Porin kampuksella. Kuva: Tomi Glad

Uudessa sosionomin monimuotokoulutuksessa ei tarvita pohjakoulutusta

Satakunnan ammattikorkeakoulun opiskelijoita Porin kampuksella. Kuva: Tomi Glad

Pohjakoulutusvaatimus on poistettu monimuotoryhmästä, jotta myös alan vaihtajilla olisi mahdollisuus opiskella työn ohessa. Kaikille siirtyminen päiväopiskelijaksi ei ole mahdollista, vaikka innostusta sosionomiopintoihin löytyisikin. Tällä ratkaisulla on haluttu mahdollistaa sosionomiopinnot erilaisissa elämäntilanteissa oleville.

− Jos olet pohtinut alan vaihtamista ja/tai opiskelua työn ohessa, nyt voit päästä sosionomiopintoihin ilman yhteisvalintaa ja pääsykokeita. Haku avoimen ammattikorkeakoulun polkuopintoihin on käynnissä 30.11.-4.12.2020, sosiaalialan lehtori Hanna Hannukainen kertoo.

Tarjolla on 35 polkuopiskelupaikkaa. Kevään 2021 aikana polkuopiskelijat suorittavat sosionomiopintoja 30 opintopistettä, jonka jälkeen he hakevat tutkinto-opiskelijoiksi avoimen erillishaussa. Tutkinto-oikeuden saatuaan opiskelijat jatkavat sosionomiopintojaan muiden opiskelijoiden tavoin. Tavoitteena on valmistua sosionomiksi 3-3,5 vuodessa.

Opiskelijoita kirjastossa, students in the library.

Info

Avoimen AMKin kautta hakuun tuleva koulutus:
Sosionomi (AMK), monimuotokoulutus
Hakuaika:
30.11.-4.12.2020
Lisätietoja:
www.samk.fi/avoinamk
Toteutus ja sisällöt:
hanna.hannukainen@samk.fi
Avoimen AMKin opiskelu ja hakuasiat:
anu-mari.elohaka@samk.fi

[fts_facebook type=page id=109460739074035 access_token=EAAP9hArvboQBAHuZCilXkHK0ZAvIIgxDxHyRNG8kAYXgpYqQS5WnXHclzsey8DCASQN9liVavKPbuGkRhgQ5W3AAu733GtZBFMZCVrqp6jyDTwLbsIGNnvxmrWZCgmEiZARi00Y5vZCTDbmHke3zNWLWeR32v6JRx8NgXTk5VmVQwZDZD posts=3 height=500px description=no posts_displayed=page_only]

[fts_twitter twitter_name=satakunnanamk tweets_count=4 twitter_height=500px cover_photo=no stats_bar=no show_retweets=no show_replies=no]

[fts_youtube vid_count=4 large_vid=yes large_vid_title=no large_vid_description=no thumbs_play_in_iframe=no vids_in_row=1 omit_first_thumbnail=no space_between_videos=5px force_columns=no maxres_thumbnail_images=yes thumbs_wrap_color=#000 username=samkcommunications]

Jaa tämä sivu

Elisabet Vuorinen löysi sosiaalialan opintojen aikana intohimonsa luoviin menetelmiin.

Väyläopinnot johdattivat Elisabet Vuorisen luoviin menetelmiin

Elisabet Vuorinen työskenteli Porin kaupungilla kunnossapidon tehtävissä, kun työyhteisöön tuli määräaikaisia tukityöllistettyjä työntekijöitä erilaisista elämäntilanteista. Hän huomasi, ettei kohtaamisen ja ohjauksen tuki aina riittänyt.

Andrea Kovalova löysi opintojen aikana kiinnostuksensa datan ja teknologian parista.

Kansainväliset osaajat vahvistavat Satakunnan työelämää

SAMKissa on systemaattisesti lisätty kansainvälisten tutkintojen määrää pian kymmenen vuoden ajan. Tällä hetkellä opiskelijoita on sadasta eri kansalaisuudesta.

Kevään yhteishaku avaa tien oikeustradenomiksi

SAMK laajentaa koulutustarjontaansa uudella oikeustradenomin hakukohteella. Opinnot suoritetaan kokonaan verkkototeutuksena, mikä mahdollistaa opiskelun esimerkiksi työn tai muun elämän rinnalla. Oikeustradenomin opinnoissa perehdytään useisiin eri oikeudenaloihin sekä julkisoikeuden että yksityisoikeuden puolelta.