SAMKissa on haussa vielä muutamia opiskelupaikkoja syksyksi

SAMK järjestää vielä 19.-23.7.2021 haun syksyllä 2021 alkaviin tutkinto-ohjelmiin. Hakukohteena on sekä suomenkielisiä että englanninkielisiä tutkinto-ohjelmia.

Humanoidirobotti Pepper Porin kampuksen automaatiolaboratoriossa.
Satakunnan ammattikorkeakoulun automaatio laboratorio. Kuva: Tomi Glad

Hakukohteena on esimerkiksi tekoälyyn keskittyvä tutkinto-ohjelma Artificial Intelligence. Kuvassa on humanoidirobotti Pepper SAMKin Porin kampuksen automaatiolaboratoriossa.

Tarjolla on vielä muutamia aloituspaikkoja kuudessa AMK-tutkintoon johtavassa koulutuksessa. Haussa valituksi tulleet aloittavat opintonsa syksyllä 2021. Hakuaika koulutuksiin on 19.-23.7.2021 klo 15 saakka. Hakeminen tapahtuu Opintopolku.fi -palvelussa.

Haussa mukana oleva englanninkielinen Mekatroniikan tutkinto-ohjelma (Degree Programme in Mechatronics) alkaa ensimmäistä kertaa tulevana syksynä. Mekatroniikan koulutus antaa opiskelijoille syvällistä tietoa laitteiden ja järjestelmien rakenteista, jotka ovat olennainen osa modernia elämäämme.

Suomenkielisistä päivätoteutuksista haussa mukana on Merenkulun tutkinto-ohjelma. Merenkulun insinöörin koulutus antaa valmiudet ja pätevyyden toimia kansi- ja konepäällystötehtävissä, aluksen päällikkönä ja konepäällikkönä kansainvälisessä liikenteessä olevilla erityyppisillä ja eri kokoisilla matkustaja- ja rahtialuksilla.

Haussa ovat seuraavat tutkinto-ohjelmat (AMK-tutkinnot päiväopiskeluna)

Lue lisää hausta

Jaa tämä sivu

Elisabet Vuorinen löysi sosiaalialan opintojen aikana intohimonsa luoviin menetelmiin.

Väyläopinnot johdattivat Elisabet Vuorisen luoviin menetelmiin

Elisabet Vuorinen työskenteli Porin kaupungilla kunnossapidon tehtävissä, kun työyhteisöön tuli määräaikaisia tukityöllistettyjä työntekijöitä erilaisista elämäntilanteista. Hän huomasi, ettei kohtaamisen ja ohjauksen tuki aina riittänyt.

Andrea Kovalova löysi opintojen aikana kiinnostuksensa datan ja teknologian parista.

Kansainväliset osaajat vahvistavat Satakunnan työelämää

SAMKissa on systemaattisesti lisätty kansainvälisten tutkintojen määrää pian kymmenen vuoden ajan. Tällä hetkellä opiskelijoita on sadasta eri kansalaisuudesta.

Kevään yhteishaku avaa tien oikeustradenomiksi

SAMK laajentaa koulutustarjontaansa uudella oikeustradenomin hakukohteella. Opinnot suoritetaan kokonaan verkkototeutuksena, mikä mahdollistaa opiskelun esimerkiksi työn tai muun elämän rinnalla. Oikeustradenomin opinnoissa perehdytään useisiin eri oikeudenaloihin sekä julkisoikeuden että yksityisoikeuden puolelta.