SAMKin opiskelijoille avautuu yhteistyön myötä mahdollisuuksia harjoitteluun, kesätöihin ja opinnäytetöihin sekä yrityksen henkilöstölle koulutuspolkuja myös YAMK-opintojen kautta.
– On hienoa aloittaa SAMKin kanssa yhteistyö ja tarjota opiskelijoille mahdollisuuksia työharjoitteluun, opinnäytetöihin sekä kausitöihin ja lopulta jopa vakinaisiin työsuhteisiin. Toivomme yhteistyön avulla löytävämme uusia osaajia kasvavaan liiketoimintaamme mahdollisimman laaja-alaisesti, kertoo Sähkö-Jokinen Oy:n toimitusjohtaja Ville Nieminen.
SAMKissa yhteistyön alkamista pidetään tärkeänä avauksena.
– On tosi mahtavaa, että Sähkö-Jokinen Oy:n kaltainen kasvava ja kansainvälistyvä yritys liittyi mukaan meidän kumppanuusohjelmaamme. Uskon, että kumppanuussopimus avaa hienoja mahdollisuuksia yhteistyön tiivistämiseksi, sanoo SAMKin osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta.
SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi odottaa tulevaa yhteistyötä innolla.
– Sähkö Jokinen Oy:lla on aktiivinen ote yhteistyömahdollisuuksien hyödyntämiselle toiminnassaan. Seuraavaksi lähdemme yhdessä suunnittelemaan konkreettisia toimia yhteiselle tekemiselle.
Sähkö-Jokinen on tunnettu luotettavana kumppanina, jonka tuotteet valaisevat teitä, katuja ja raiteita ympäri Suomen ja maailman. Yrityksen ydinosaamista ovat törmäysturvalliset KAPU®-valaisinpylväät ja betonijalustat, mutta valikoimaan kuuluvat myös muut pylväsratkaisut ja mastot. Noormarkussa toimiva yritys työllistää noin 25 osaajaa ja vie tuotteitaan Suomen lisäksi Ruotsiin, Baltiaan, Iso-Britanniaan ja Etelä-Amerikkaan.