Tulevaisuuden sairaala, älykkäästi sähköistyvä Satakunta ja kolme muuta hanketta toivat SAMKille EAKR-rahoituspotin

Satakuntaliitto jakoi Euroopan aluekehitysrahaston (EAKR) rahoitusta viime viikolla kahdeksalle hankekokonaisuudelle. Satakunnan ammattikorkeakoulu on mukana viidessä hankkeessa. Niissä kehitetään äly- ja digiratkaisuja maalla ja merellä: terveyden- ja sairaanhoidossa, sähkömarkkinoilla ja merenkulussa.

Älykkäita hankkeita kuvituskuva pixabay

Esittelemme tässä hankkeet, joissa SAMK on mukana. Kirjoitamme niistä myöhemmin lisää – muun muassa siitä, miten sairaanhoito ja sähkönjakelu muuttuvat tulevaisuudessa ja mitä se merkitsee Satakunnalle.

SAMK toteuttaa kolmivuotisen Tulevaisuuden sairaala innovaatioalustana -hankkeen, jossa rakennetaan avoin innovaatioalusta, digitaalinen palvelujärjestelmä, toimintamalli ja hyvät käytänteet tulevaisuuden sairaalaa varten. Innovaatioalustassa pilotoidaan ja demonstroidaan digitaalisen palvelujärjestelmän komponentteja Satasairaalan kliinisessä ympäristössä – käytännössä hankkeessa yhdistetään SAMKin RoboAI-laboratorio ja Satasairaalan living lab -toiminta, projektipäällikkönä Anu Holm. (570 000 € on koko hankkeen sama summa)

Tulevaisuuden sairaalan innovaatioalustaa tukee Satakunta DigiHealth -hankkeessa synnytettävä digitaalisten palveluiden ja hyvinvointiteknologian osaamiseen, kehittämiseen ja innovointiin liittyvä ekosysteemi. SAMK, Tampereen korkeakoulusäätiö sekä ammattioppilaitokset on mukana kolmevuotisessa Prizztechin luotsaamassa hankkeessa. Projektipäällikkönä SAMKissa on Sari Merilampi (900 000 €).

Älyä sähköntuotantoon ja merenkulkuun

Älykkäästi sähköistyvä Satakunta – älysähkö -hankkeessa vastataan työ- ja elinkeinoministeriön älyverkkotyöryhmän visioimiin sähköjärjestelmien haasteisiin: miten sähköä tuotetaan ja käytetään älykkäämmin? Älykkään sähköjärjestelmän tulisi huomioida teknologian lisäksi muun muassa asiakkaiden, sähkömarkkinoiden ja lainsäädännön näkökulma. SAMK toteuttaa kolmevuotisen hankkeen yhteistyössä satakuntalaisten sähköyhtiöiden kanssa. Projektipäällikkönä on Meri Olenius (260 000 €).

Älykkään merenkulun testilaboratorio- eli Intelligent Shipping Technology Test Laboratory (ISTLAB) -hankkeen lähtökohtana on merenkulun yleinen digitalisaation, automaation ja autonomian lisääntyminen. Älykkäät väylät ja satamat, etäluotsaus ja etäohjattavien ja miehittämättömien laivojen asteittainen käyttöönotto ovat teknologinen murros, jonka ennustetaan aiheuttavan lähivuosina ja vuosikymmeninä mullistuksen koko meriklusteriin. SAMK toteuttaa hankkeen Maanmittauslaitoksen, Paikkatietokeskuksen ja Ilmatieteen laitoksen kanssa. Hankkeen kotisivut: istlab.samk.fi/ Projektipäällikkönä on Meri-Maija Marva (350 000 €).

Skills4Growth: Sinisen ja vihreän kasvun edellyttämän osaamisen kehittäminen kansainvälisillä koulutushankkeilla -hanke vahvistaa Satakunnan kansainvälisiä verkostoja ja tutkimus- ja kehittämistoimintaa eurooppalaisessa yhteistyössä. Sininen (mereen liittyvä) ja vihreä (vähähiilisyyteen liittyvä) kasvu on muuttanut kuluttajien tarpeita ja synnyttänyt uusia toimialoja. Alalle tulee kouluttaa yrittäjyyden ja liiketoiminnan osaajia kasvua ja kilpailukykyä tukemaan. Projektipäällikkönä on Sanna-Mari Renfors. Tämän hankkeen toteuttamisaika on muita lyhyempi, reilu vuosi maaliskuun alusta ensi vuoden toukokuun loppuun. (20 000 €)

Maakuntahallitus kohdensi EAKR-rahoitusta kahdeksalle hankekokonaisuudelle noin 3,3 miljoonaa euroa. Edellä esitellyt hankkeet saivat siitä 2 102 871 .

Jaa tämä sivu

Kumppanuussopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat mukana vasemmalta LähiTapiola Länsi-Suomen henkilöasiakkuuksien liiketoimintajohtaja Markus Suominen, SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi ja osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä LähiTapiola Länsi-Suomen toimitusjohtaja Jussi Seppälä.

LähiTapiola Länsi-Suomi ja SAMK aloittavat kumppanuuden alueen osaamisen vahvistamiseksi

LähiTapiola Länsi-Suomi ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, jonka tavoitteena on lisätä vuoropuhelua ja vahvistaa yhteistyötä koulutuksen ja työelämän välillä.

Ryhmä ihmisiä poseeraa kameralle.

Länsirannikkoyhteistyöllä kasvua koko Suomeen

Länsirannikon alueella on tehty kolmen vuoden ajan tiivistä ammattikorkeakouluyhteistyötä, joka tukee sekä paikallista että valtakunnallista kasvua ja kilpailukykyä. Alueen yrityksillä ja elinkeinoelämällä on ollut keskeinen rooli yhteistyössä, joka on merkittävää koko Suomen hyväksi.

Paneelikeskustelussa pohdittiin, millaisia seuraavia askeleita Kirkkokallion ekoteollisuuspuisto tarvitsee kehittyäkseen entistä kestävämmäksi teollisuuden toimintaympäristöksi.

Kirkkokallio-konferenssi kokosi sata kiertotalouden asiantuntijaa Kankaanpäähän

Kiertotalouden ja kestävän teollisuuden ajankohtaiset teemat toivat yhteen noin sata asiantuntijaa, yritysjohtajaa ja päättäjää SAMKin järjestämään Kirkkokallio-konferenssiin Kankaanpäähän.