Ihmisen toimintakyvyn tutkimuskeskus työikäisten hyvinvoinnin ja työvoiman riittävyyden asialla

Tänä syksynä ensimmäistä syntymäpäiväänsä viettäneen Ihmisen toimintakyvyn tutkimuskeskuksen tavoitteena on, että Satakunnassa olisi maan toimintakykyisimmät työikäiset.

Neljä henkilöä istumassa sohvaryhmän äärellä.

Ihmisen toimintakyvyn tutkimuskeskuksen ensimmäinen kokoomajulkaisu kokoaa yhteen kymmenen asiantuntija-artikkelia sen kolmesta tutkimuskärjestä, jotka ovat työikäisten ravitsemus, työikäisten mielenterveys sekä työ- ja koulutusperäinen maahanmuutto. Näiden lisäksi julkaisu sisältää keskuksen muita tärkeitä teemoja, kuten opiskelijahyvinvointi, esteettömyys sekä osaamisen ja osaajien lisääminen Satakunnassa.  

Ihmisen toimintakyvyn tutkimuskeskuksen tavoite on palvella Satakunnan elinkeinoelämää lisäämällä työvoiman hyvinvointia ja toimintakykyä. Tutkimuskeskus etsii keinoja, joiden avulla työikäiset pysyisivät hyvinvoivina kiinni työelämässä mahdollisimman pitkään. Keskuksen tutkimushankkeissa on mukana noin 40 asiantuntijaa ja teoksen julkaisuhetkellä hankkeita on käynnissä yli 20.

Kokoomajulkaisun esipuheessa tutkimuspäällikkö Henna Kyhä kirjoittaa keskuksen alueellisesta merkityksestä:

– Julkaisussa on haluttu tuoda esiin tutkimuskeskuksessa tehtyä ajankohtaista tutkimusta sekä kehitettyjä käytännön ratkaisuja. Toivon, että teos antaa uusia näkökulmia ja ideoita toimintakyvyn tukemiseksi, jotta maakunnassa voimme yhä paremmin vastata muuttuvan työelämän vaatimuksiin. Ihmisen toimintakyvyn tutkimuskeskuksen tavoite on, että Satakunnassa on Suomen toimintakykyisimmät työikäiset.

Tutustu Ihmisen toimintakyvyn tutkimuskeskuksen kokoomajulkaisuun Theseus-palvelussa.

Jaa tämä sivu

Porin kaupunginjohtaja Lauri Inna, Turun yliopiston rehtori Marjo Kaartinen ja Satakunnan ammattikorkeakoulun rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisilta allekirjoittivat sopimuksen Porin kaupungintalolla.

Pori Space Lab aloittaa toimintansa – Porin kaupunki, Turun yliopisto ja Satakunnan ammattikorkeakoulu allekirjoittivat yhteistyösopimuksen

Pori Space Lab on Porin kaupungin, Turun yliopiston ja Satakunnan ammattikorkeakoulun yhteinen alusta avaruusteknologiayhteistyölle. Yhteistyön tavoitteena on pienoissatelliittiohjelma, jossa yhdistyvät tutkimus ja koulutus sekä yhteistyö elinkeinoelämän ja kansainvälisten verkostojen kanssa.

Sopimuksen allekirjoittivat SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisilta ja Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan dekaani Mari Sandell.

Helsingin yliopiston maisterikoulutusta ja tutkimusta Satakuntaan

Helsingin yliopisto ja SAMK aloittavat yhteistyön, joka vahvistaa luonnonvara-alan teknologiaosaamista ja avaa SAMKin opiskelijoille uusia jatko-opintopolkuja.

SuomiAreenan tilaisuus Porin kaupungintalon sisäpihalla, kameramies seisoo selin etualalla, taustalla keskustelijat.

SAMK mukana SuomiAreenassa avaruusteknologian, osaamisen ja kestävän tulevaisuuden teemoilla

SAMK on mukana SuomiAreenassa Porissa 23.–26.6.2026. SAMK osallistuu viikon aikana sekä Kansalaistorin ohjelmaan että SuomiAreenan suureen avaruuspäivään, jossa pohditaan avaruusteknologian mahdollisuuksia ja Suomen roolia alan tulevaisuuden menestystarinana.