Hoitajien masennusriski korkeampi – voiko ravitsemus tukea hyvinvointia? 

Mind Nutrition -tutkimus keskittyy selvittämään, voiko ravitsemusohjaus lievittää hoitajien masennusoireita sekä parantaa työkykyä ja elämänlaatua.

Mind Nutrition -tutkimuksen ravitsemusasiantuntija ja tutkija Aino Kipfer esitteli tutkimusta Satahyvää -tutkimuspäivässä.
Mind Nutrition -tutkimuksen ravitsemusasiantuntija ja tutkija Aino Kipfer esitteli tutkimusta Satahyvää -tutkimuspäivässä lokakuussa.

Erityisesti mielenterveys- ja päihdepalveluissa sekä psykiatrisessa hoitotyössä työskentelevät ammattilaiset ovat suuremmassa riskissä kokea masennusoireita kuin moni muu ammattiryhmä.

Ravitsemuksen yhteys masennukseen on hyvin tunnettu: terveyttä edistävä, kuten välimerellinen ruokavalio, on yhdistetty pienempään masennusriskiin. Yhteys on kuitenkin monisyinen, eikä vielä tiedetä, voidaanko ravitsemuksella tehokkaasti lievittää masennusoireita tai tukea työkykyä.

– Hoitajilla, erityisesti mielenterveys- ja päihdepalveluissa sekä psykiatrisessa hoitotyössä työskentelevillä, on tutkitusti suurempi riski masennusoireisiin. Varhaisiin masennusoireisiin puuttuminen on tärkeää mielialan ja työkyvyn tukemiseksi, kertoo tutkija Aino Kipfer.

Tutkimukseen osallistuvien hoitajien rekrytointi on aloitettu

Osallistujina ovat lähihoitajat, sairaanhoitajat ja sosionomit Satakunnan hyvinvointialueen Porin alueelta, jotka työskentelevät mielenterveys- ja päihdepalveluissa sekä psykiatrisessa hoitotyössä. Puolet tutkimuksen osallistujista saa kuuden kuukauden ajan yksilö- ja ryhmämuotoista ravitsemusohjausta, johon kuuluu henkilökohtainen ravitsemussuunnitelma sekä terveydenhoitajan tapaamiset tutkimuksen alussa ja lopussa.

– Tutkimuksen tavoitteena on vähentää osallistujien masennusoireita ja sairauspoissaoloja sekä kohentaa heidän ruokavaliotaan, työkykyään ja elämänlaatuaan, toteaa erikoistutkija ja projektipäällikkö Susanna Kunvik.

Onnistuneen tutkimuksen tulokset tarjoavat paitsi uutta tieteellistä tietoa myös mahdollisuuden hyödyntää ravitsemusohjausmallia esimerkiksi työterveyshuollossa. Tämä tutkimus on ensimmäinen laatuaan Suomessa, sillä ravitsemuksen vaikutuksia masennusoireisiin ja työkykyyn ei ole aiemmin tutkittu mielenterveys- ja päihdetyön ammattilaisten keskuudessa.

Jaa tämä sivu

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS logo.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS vahvistaa länsirannikon kasvun voimaa – Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat strategisen allianssin

Länsi-Suomen kolme ammattikorkeakoulua Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat täysin uudenlaista toimintamallia sekä yhteisen strategian. Kolmen itsenäisen ammattikorkeakoulun yhteistyö vahvistaa koko Länsi-Suomen elinvoimaa, osaamista ja kasvua.

Osana päivien ohjelmaa oli paneelikeskustelu, jossa tarkasteltiin eri näkökulmista soveltavan liikunnan ammattilaisten koulutuksen ja osaamisen kehittymistä 2020-luvulla sekä tärkeimpiä tulevaisuuden osaamistarpeita ja kehittämistoimia.

Soveltavan liikunnan päivät kokosi alan asiantuntijat ja käytännön toimijat SAMKiin

Liikuntatieteellisen Seuran koordinoimat Soveltavan liikunnan päivät järjestettiin tänä vuonna SAMKin Porin kampuksella. Kaksipäiväinen tapahtuma toi Poriin noin 250 osallistujaa eri puolilta Suomea.

Tuulivoimala kirkkaansinisen taivaan edessä.

Resurssiviisauden osaamiskeskus vahvistaa Satakunnan kilpailukykyä

SAMKin uusi Resurssiviisauden osaamiskeskus kokoaa noin 30 tutkijan ja opettajan osaamisen. Keskus kehittää ratkaisuja kestävään kasvuun, kilpailukykyyn ja huoltovarmuuteen. Pitkän aikavälin tavoite on kunnianhimoinen: Satakunnasta halutaan tehdä Suomen resurssiviisain alue.