Yhteishaku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin on käynnissä

Yhteishaku syksyllä 2026 alkaviin kansainvälisiiin koulutuksiin on 7.–21.1.2026. SAMKissa on haettavana kahdeksan englanninkielistä ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kaksi ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.

Konetekniikan opetustilanne laboratoriossa.
Haussa on muun muassa konetekniikan (Mechanical Engineering) opintoja englannin kielellä.

SAMKissa on haussa seuraavat ammattikorkeakoulututkintoon johtavat tutkinto-ohjelmat (Bachelor): Artificial Intelligence, International Business, International Tourism Management, Logistics, Mechanical Engineering, Mechatronics, Nursing ja Physiotherapy.

Ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavia koulutuksia (Master) on haussa kaksi. Hakea voi seuraaviin tutkinto-ohjelmiin: Sustainable Business Management ja Tourism and Business Management. Master-tutkinto-ohjelmat on suunnattu työelämässä oleville. Opinnoissa yhdistyvät ajankohtainen tutkimus- ja kehittämisosaaminen sekä työelämälähtöinen tekeminen, ja ne tukevat urakehitystä erityisesti kansainvälisissä toimintaympäristöissä.

Hakuaika alkoi 7.1.2026 klo 8.00 ja päättyy 21.1.2026 klo 15.00.

Toinen yhteishaun hakuaika on 10.–24.3.2026, jolloin haussa ovat suomenkieliset tutkinto-ohjelmat. Hakeminen tapahtuu osoitteessa opintopolku.fi (englanniksi studyinfo.fi).

AMK-tutkinnot päiväopiskeluna

Bachelor of Engineering

Artificial Intelligence, Pori
Logistics, Rauma
Mechanical Engineering, Pori
Mechatronics, Pori

Bachelor of Health Care

Nursing, Pori
Physiotherapy, Pori

Bachelor of Hospitality Management

International Tourism Management, Pori

Bachelor of Business Administration

International Business, Rauma

Ylemmät AMK-tutkinnot

Master of Business Administration

Sustainable Business Management

Master of Hospitality Management

Tourism and Business Management

Jaa tämä sivu

Rauman kauppakamarin toimitusjohtaja Nina Pere (vas.) ja Satakunnan kauppakamarin toimitusjohtaja Minna Nore antoivat auditoinnin tunnustuksen SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisillalle.

Työelämäauditoinnit tuovat yritykset ja koulutuksen saman pöydän ääreen Satakunnassa

Satakunnassa on käynnistetty uusi toimintamalli, jolla vahvistetaan koulutuksen ja työelämän yhteistyötä. SAMK sekä Rauman ja Satakunnan kauppakamarit ovat toteuttaneet alueen ensimmäiset työelämäauditoinnit, joissa yritysten edustajat arvioivat ja kehittävät korkeakoulun työelämäyhteyksiä.

Jesse Joensuu pelaa jääkiekkoa.

Kiekkokaukaloista koulunpenkille – aina NHL:ssä asti meritoitunut Ässien ex-kapteeni Jesse Joensuu nauttii tradenomiopinnoista SAMKissa

Entinen huippujääkiekkoilija Jesse Joensuu opiskelee ensimmäistä vuotta tradenomiopintoja SAMKissa. Hän kuvaa uran jälkeistä uutta elämänvaihetta ihannetilanteeksi.

Jesse Peltonen istuu kahvilassa.

Käytännönläheisyys ja jatkuva oppiminen vievät konetekniikan insinööriä eteenpäin

Konetekniikan insinööriksi SAMKista vuonna 2024 valmistunut Jesse Peltonen työskentelee Aurubis Finland Oy:llä työnjohtajana. Käytännönläheinen työ, kehittymishalu ja kiinnostus teknisiin ratkaisuihin ovat kuljettaneet häntä uralla eteenpäin.