Uusi suunta uralle – Inga Pukkila vaihtoi insinööriopinnot hoitotyöhön

Inga Pukkila aloitti syksyllä 2023 insinööriopinnot, mutta vaihtoi pian suuntaa kohti sairaanhoitajakoulutusta. Samalla hän perusti kauneudenhoitoalan yrityksen ja unelmoi tulevaisuudessa esteettisen sairaanhoitajan työstä ja omasta kauneudenhoitoklinikasta.

Inga Pukkilan mukaan yrittäjyys kauneusalalla tukee hänen tavoitteitaan työskennellä myöhemmin esteettisten hoitojen parissa.
Inga Pukkilan mukaan yrittäjyys kauneusalalla tukee hänen tavoitteitaan työskennellä myöhemmin esteettisten hoitojen parissa.

Inga Pukkilan opiskelutarina ei ole ollut tyypillinen. Hän aloitti opintonsa syksyllä 2023 tarkoituksena valmistua sähkö- ja automaatioinsinööriksi. Puolen vuoden kuluttua Inga kuitenkin tajusi, ettei ala tuntunut omalta. Hän alkoi miettimään, mikä olisi hänelle sopiva seuraava askel.

Samoihin aikoihin Inga työskenteli vielä ravintola-alalla, joka ei myöskään vastannut hänen tulevaisuuden haaveitaan. Keväällä hän kävi koulutuksen ripsienpidennysten tekoon, ja perusti oman yrityksensä, jossa alkoi ottamaan ripsiasiakkaita muutaman kerran viikossa.

Ravintola-alan työt jäivät muutamien kuukausien kuluttua, ja Inga toimi vain yrittäjänä.

Tie kohti sairaanhoitajan uraa

Inga kertoo aina olleensa kiinnostunut kauneudenhoidosta ja sen tarjoamista palveluista. Jo nuorena hän oli kiinnostunut ihonhoidosta, kosmetiikasta, ja neuvoi myös mielellään näissä ystäviään. Hän alkoi miettimään, mitä töitä voisi tehdä omien mielenkiinnonkohteidensa parissa. Seuraava ala selkeni, kun haaveeksi nousi esteettisen sairaanhoitajan työ, mikä tarkoitti sairaanhoitajaopintojen suorittamista.

Hän haki yhteishaussa Poriin sairaanhoitajan opintoihin, ja opiskelupaikka myönnettiin. Uusista opinnoista hän on tykännyt, vaikka omaan päämäärään on pitkä tie. SAMKin sairaanhoitajakoulutus antaa laaja-alaiset valmiudet työskentelyyn eri terveydenhuollon tehtävissä. Koulutus ei erikoistu esteettiseen sairaanhoitoon, mutta sen kautta voi työllistyä myös esteettisen lääketieteen pariin lisäkoulutuksen ja työkokemuksen myötä.

Tulevaisuuden haaveet ja aktiivinen arki

Opiskelun ohella Inga edelleen tekee ripsienpidennyksiä muutaman asiakkaan verran viikossa, mikä tukee tulevaisuudensuunnitelmia oman yrityksen perustamisesta. Unelmatilanteessa tulevaisuudessa hänellä olisi esimerkiksi lääkärin kanssa perustettu kauneudenhoidon klinikka, jossa voitaisiin toteuttaa esteettisiä hoitoja turvallisesti ja ammattitaitoisesti.

Vapaa-ajallaan Inga käy ratsastustunneilla ja touhuaa koiransa kanssa. Hän käy myös kuntosalilla ja satunnaisesti pilateksessa. Aktiivinen elämäntyyli on hyvää vastapainoa opiskelulle sekä istuen toteutettavaan ripsienpidennysten tekoon.

—————

Inga Pukkila

  • sairaanhoitajan tutkinto-ohjelma
  • tulevaisuuden haaveena esteettisen sairaanhoitajan työt

—————

Artikkeli on kirjoitettu osana opiskelijoiden opinnoissaan tuottamaa juttusarjaa.

Jaa tämä sivu

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Satakunnan Osuuskaupasta HR- asiantuntija Marika Smrha (vas.) sekä henkilöstöjohtaja Päivi Huhtamaa ja SAMKista osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Sopimuskumppanit Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK: Sydämen asiana Satakunnan tulevaisuus

Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, joka vahvistaa jo pitkään jatkunutta yhteistyötä. Sopimuksen myötä syvennetään erilaisia hyötyjä opiskelijoille sekä tuetaan koko Satakunnan elinvoimaisuuden edistämistä.

Taidemaalari Juhani Tarna kukitettiin tilaisuudessa. Kukittajana oli Kankaanpään Taideyhdistyksen puheenjohtaja Saija Mustaniemi.

Kankaanpää juhlii taiteen monipaikkaista ja vaikuttavaa historiaa – juhlavuoden kohokohtana Sidos-seminaari

Kankaanpää viettää vuonna 2025 taiteen ja kulttuurin juhlaa. Kaupunki ja sen taideyhteisö juhlistavat 60 vuotta täyttävää Kankaanpään Taideyhdistystä sekä SAMKin Taidekoulun kampusta.

Syksyllä haussa olevat koulutukset alkavat vuoden 2026 alussa. Arkistokuvassa opiskelutilanne Porin kampukselta.

Syksyn yhteishaku alkaa maanantaina – SAMKissa tarjolla monipuolisia tutkinto-ohjelmia suomeksi ja englanniksi

Korkeakoulujen syksyn haut järjestetään 1.–11.9.2025. SAMKissa on haettavana monipuolinen valikoima tutkinto-ohjelmia niin suomeksi kuin englanniksi. Opinnot käynnistyvät vuoden 2026 alussa.