Inga Pukkilan opiskelutarina ei ole ollut tyypillinen. Hän aloitti opintonsa syksyllä 2023 tarkoituksena valmistua sähkö- ja automaatioinsinööriksi. Puolen vuoden kuluttua Inga kuitenkin tajusi, ettei ala tuntunut omalta. Hän alkoi miettimään, mikä olisi hänelle sopiva seuraava askel.
Samoihin aikoihin Inga työskenteli vielä ravintola-alalla, joka ei myöskään vastannut hänen tulevaisuuden haaveitaan. Keväällä hän kävi koulutuksen ripsienpidennysten tekoon, ja perusti oman yrityksensä, jossa alkoi ottamaan ripsiasiakkaita muutaman kerran viikossa.
Ravintola-alan työt jäivät muutamien kuukausien kuluttua, ja Inga toimi vain yrittäjänä.
Tie kohti sairaanhoitajan uraa
Inga kertoo aina olleensa kiinnostunut kauneudenhoidosta ja sen tarjoamista palveluista. Jo nuorena hän oli kiinnostunut ihonhoidosta, kosmetiikasta, ja neuvoi myös mielellään näissä ystäviään. Hän alkoi miettimään, mitä töitä voisi tehdä omien mielenkiinnonkohteidensa parissa. Seuraava ala selkeni, kun haaveeksi nousi esteettisen sairaanhoitajan työ, mikä tarkoitti sairaanhoitajaopintojen suorittamista.
Hän haki yhteishaussa Poriin sairaanhoitajan opintoihin, ja opiskelupaikka myönnettiin. Uusista opinnoista hän on tykännyt, vaikka omaan päämäärään on pitkä tie. SAMKin sairaanhoitajakoulutus antaa laaja-alaiset valmiudet työskentelyyn eri terveydenhuollon tehtävissä. Koulutus ei erikoistu esteettiseen sairaanhoitoon, mutta sen kautta voi työllistyä myös esteettisen lääketieteen pariin lisäkoulutuksen ja työkokemuksen myötä.
Tulevaisuuden haaveet ja aktiivinen arki
Opiskelun ohella Inga edelleen tekee ripsienpidennyksiä muutaman asiakkaan verran viikossa, mikä tukee tulevaisuudensuunnitelmia oman yrityksen perustamisesta. Unelmatilanteessa tulevaisuudessa hänellä olisi esimerkiksi lääkärin kanssa perustettu kauneudenhoidon klinikka, jossa voitaisiin toteuttaa esteettisiä hoitoja turvallisesti ja ammattitaitoisesti.
Vapaa-ajallaan Inga käy ratsastustunneilla ja touhuaa koiransa kanssa. Hän käy myös kuntosalilla ja satunnaisesti pilateksessa. Aktiivinen elämäntyyli on hyvää vastapainoa opiskelulle sekä istuen toteutettavaan ripsienpidennysten tekoon.
—————
Inga Pukkila
- sairaanhoitajan tutkinto-ohjelma
- tulevaisuuden haaveena esteettisen sairaanhoitajan työt
—————
Artikkeli on kirjoitettu osana opiskelijoiden opinnoissaan tuottamaa juttusarjaa.