SAMKista valmistui tammikuussa yhteensä 26 opiskelijaa

SAMKista valmistui tammikuussa yhteensä 26 opiskelijaa. Valmistuneista kolme suoritti YAMK-tutkinnon.


Tammikuussa 2023 valmistuneet opiskelijat

SAMKista valmistui tammikuussa yhteensä 26 opiskelijaa. Valmistuneista kolme suoritti YAMK-tutkinnon. SAMK onnittelee kaikkia valmistuneita.

AMK-TUTKINNOT

Liiketalouden ammattikorkeakoulututkinto, Tradenomi (AMK)
Kallioniemi Ulla, Nakkila
Koskinen Nina, Turku
Martin Ira, Tampere
Mikkonen Annika, Pirkkala
Nurmi Suvi, Rauma
Rissanen Minna, Turku
Thomson Melinda, Helsinki Liiketalouden ammattikorkeakoulututkinto, Tradenomi (AMK), Bachelor of Business Administration
Xu Wenxin, Helsinki Matkailu- ja ravitsemisalan ammattikorkeakoulututkinto, Restonomi (AMK), Bachelor of Hospitality Management
Carenius Susanna, Pori Sosiaali- ja terveysalan ammattikorkeakoulututkinto, Geronomi (AMK)
Heiskanen Teija, Ylöjärvi
Hellman Eeva-Maria, Ulvila
Isberg Stina, Pori
Koivu Henna, Nokia
Virtanen Susanna, Ylöjärvi Sosiaali- ja terveysalan ammattikorkeakoulututkinto, Sairaanhoitaja (AMK)
Ahlqvist Henna, Rauma
Katajamäki Bertha, Pori Tekniikan ammattikorkeakoulututkinto, Insinööri (AMK)
Alakojola Juho, Helsinki
Kangas Samuli, Pori
Karonen Paavo, Pori
Raittila Tuomas, Kerava
Reunavuori Julia, Pori
Seilo Matti, Raisio
Selkee Eetu, Tampere

YAMK-TUTKINNOT

Liiketalouden ylempi ammattikorkeakoulututkinto, Tradenomi (ylempi AMK)
Hyytiä Katja, Nousiainen Sosiaali- ja terveysalan ylempi ammattikorkeakoulututkinto, Sairaanhoitaja (ylempi AMK)
Niinikangas Rosa-Maria, Ulvila Tekniikan ylempi ammattikorkeakoulututkinto, Insinööri (ylempi AMK)
Aaltonen Toni, Ulvila Tutustu valmistuneiden opinnäytetöihin Theseuksessa

Jaa tämä sivu

Konetekniikan opetustilanne laboratoriossa.

Yhteishaku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin alkaa tammikuussa

Yhteishaku syksyllä 2026 alkaviin kansainvälisiiin koulutuksiin on 7.–21.1.2026. SAMKissa on haettavana kahdeksan englanninkielistä ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kaksi ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.

Jesse Peltonen istuu kahvilassa.

Käytännönläheisyys ja jatkuva oppiminen vievät konetekniikan insinööriä eteenpäin

Konetekniikan insinööriksi SAMKista vuonna 2024 valmistunut Jesse Peltonen työskentelee Aurubis Finland Oy:llä työnjohtajana. Käytännönläheinen työ, kehittymishalu ja kiinnostus teknisiin ratkaisuihin ovat kuljettaneet häntä uralla eteenpäin.

Aune Isosomppi seisoo hoitajan asussa haavakiertokärryn vieressä.

Aunen urapolku vei haavahoidon asiantuntijaksi

Aune Isosomppi tietää omasta kokemuksestaan, että työura ei etene aina suoraviivaisesti, eikä kouluttautuminen ole koskaan liian myöhäistä. Hänen matkansa haavahoidon asiantuntijaksi on kulkenut usean vaiheen kautta, mutta jokainen askel on vienyt häntä lähemmäs sitä, mitä hän tänä päivänä tekee sydämestään.