SAMK tarjosi Leeville opiskelupaikan ja mahdollisuuden jäädä Poriin

Leevi Leppälammi opiskelee konetekniikan insinööriksi SAMKissa. Hän on erityisen tyytyväinen valintaansa ja rakastaa Porin kaupunkia.

Leevi Leppälammi seisoo hämärään aikaan pihassa.
Leevi Leppälammi nauttii Porissa asumisesta.

Leevi valitsi SAMKista selkeistä syistä.

 – Halusin jäädä Poriin asumaan, joten SAMK oli paras vaihtoehto opiskeluun täällä, hän kertoo.

Poriin jääminen oli tärkeä kriteeri ja SAMK tarjosi tähän täydellisen ratkaisun.

Opiskelijaelämä on erilaista mutta antoisaa

Vaikka monien mielikuvissa opiskelijaelämä täyttyy tapahtumista ja bileistä, Leevi on kokenut sen omalla tavallaan.

– Olen tykännyt, vaikka minun opiskelijaelämäni on ehkä hieman erilaista kuin muilla. En juurikaan käy missään tapahtumissa, hän toteaa.

Yhteiset tapahtumat eivät ole tuntuneet omalta, joten hän on usein jättänyt ne väliin. Tämä ei kuitenkaan ole vaikuttanut hänen opiskelutahtiinsa tai yleiseen opiskelukokemukseen, sillä aika opiskeluun ja muuhun elämään on löytynyt tasapainoisesti.

Opiskelun ohella Leevi on aktiivinen myös vapaa-ajallaan. Kesäisin hän pelaa jalkapalloa, ja muina aikoina kuntosali kutsuu silloin tällöin.

– Iltaisin on yleensä hyvin aikaa harrastuksille, eikä sen kanssa ole ollut lainkaan ongelmia, hän kuvailee aikataulutustaan.

Harrastukset tarjoavat tärkeän vastapainon opinnoille ja pitävät arjen rytmin tasapainossa.

Oikea ala ja selkeät tulevaisuudensuunnitelmat

Kun Leeviltä kysytään, onko hän valinnut oikean alan, vastaus on selkeä.

– Kyllä, ei ole kertaakaan ollut tunnetta, etteikö tämä olisi hyvä ala minulle.

Varmuus omasta opiskelualasta on ollut vahva koko opintojen ajan.

Leevin lempiasia insinööriopinnoissa on ollut erilaiset laboratorioharjoitukset, joissa hän on päässyt tekemään töitä erilaisilla koneilla ja laitteilla.

Tulevaisuudensuunnitelmat eivät ole monimutkaiset, mutta niiden merkitys on suuri.

– Valmistuminen ja töihin pääseminen, ei mitään kovin ihmeellisiä siis, hän sanoo hymyillen.

Työn saaminen valmistumisen jälkeen on tavoitteena, ja siihen suuntaan hän määrätietoisesti etenee.

– Työelämässä voin sijoittua suunnitteluun tai tuotantoon, ihan riippuen siitä mikä itseä siinä vaiheessa kiinnostaa.

Opintojen, arjen ja tulevaisuuden suunnitelmien tasapainotus sujuu tältä SAMK-opiskelijalta vaivattomasti.

—————

Leevi Leppälampi

  • Kolmannen vuoden insinööriopiskelija
  • Suuntautunut opinnoissaan konetekniikkaan
  • Kotoisin Nakkilasta

—————

Artikkeli on kirjoitettu osana opiskelijoiden opinnoissaan tuottamaa juttusarjaa.

Jaa tämä sivu

Sopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta (vas.), kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi sekä Vatajankosken toimitusjohtaja Pekka Passi.

Vatajankoski rakentaa SAMKin kanssa kestävää energia-alan osaamista

SAMK ja Vatajankoski ovat solmineet yhteistyösopimuksen, joka tähtää osaamisen vahvistamiseen ja yhteisten kehityshankkeiden toteuttamiseen.

CERNin edustajat Jan Janke (vasemmalla) ja Matthias Braeger saapuivat Poriin viime vuoden lopulla tutustumaan tiloihin ja keskustelemaan tapahtuman järjestelyistä. Kuvassa myös tapahtumaa koordinoiva opettaja Sara Kfouri Koskinen SAMKIsta.

CERN Spring Campus ensi kertaa Suomeen – SAMK isännöi tapahtumaa toukokuussa

Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskus CERN järjestää vuotuisen CERN Spring Campus -tapahtuman ensi kertaa Suomessa. Toukokuussa 2025 SAMK isännöi tätä merkittävää kansainvälistä tapahtumaa, joka keskittyy tietojenkäsittelytieteisiin ja moderniin teknologiaan.

Matias Maja istuu pöydän ääressä ja tekee muistiinpanoja paperille.

Insinööriopiskelija Matias Majan opinnäytetyöaihe syntyi yrityksen tarpeista

Matias Maja on neljännen vuoden energiatekniikan insinööriopiskelija SAMKissa. Kotikaupunki tuntui Porista kotoisin olevalle Matiakselle hyvältä vaihtoehdolta opiskelujen suhteen, eikä se ole odotuksia pettänyt. Pian valmistuva insinööriopiskelija on ollut tyytyväinen SAMKin tarjoamiin puitteisiin sekä opetukseen.