Polkuopinnot – vaihtoehtoinen reitti tutkinto-opiskelijaksi

Polkuopinnot ovat avoimen ammattikorkeakoulun opintoja, joiden ideana on päästä tutkinto-opiskelijaksi tietyn opintokokonaisuuden suorittamisen jälkeen.

Pia Lamminen (vas.) ja Anu-Mari Elohaka pitävät polkuopintoja hyvänä väylänä hakeutua tutkinto-opiskelijaksi.
Pia Lamminen (vas.) ja Anu-Mari Elohaka pitävät polkuopintoja hyvänä väylänä hakeutua tutkinto-opiskelijaksi.

– Polkuopinnot tarjoavat toisenlaisen reitin tutkinto-opiskelijaksi kuin yhteishaun kautta hakeutuminen, koulutuspäällikkö Pia Lamminen kertoo.

Kun opintoja on suorittanut määrätyn määrän, voi hakea erillishaussa tutkinto-opiskelijaksi ja saada avoimessa ammattikorkeakoulussa suoritetut polkuopinnot hyväksiluettua tutkintoon.

– Useimmiten polkuopiskelijat on integroitu tutkinto-opiskelijoiden kanssa samaan ryhmään, sanoo koulutussuunnittelija Anu-Mari Elohaka.

Polkuopinnot kestävät yleensä vuoden, mikä vastaa vähintään 45 opintopistettä. Opintoja toteutetaan päivä-, monimuoto- ja verkkototeutuksina, joihin sisältyy lähiopetusta, etätehtäviä ja verkko-opetusta.

Avoimen ammattikorkeakoulun periaatteiden mukaisesti

Useimmat polkuopinnot täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä avoimen ammattikorkeakoulun käytännön mukaisesti. Joihinkin opintoihin liittyy kuitenkin erityisiä hakuehtoja, kuten yhteishaun valintakurssin suorittaminen tai ylemmissä tutkinnoissa pohjakoulutusvaatimukset.

Polkuopintojen suorittamisen jälkeen opiskelija voi hakea tutkinto-opiskelijaksi erillishaussa.

– Meillä on ajateltu niin, että kun suoritat polkuopinnot, olet osoittanut soveltuvuutesi korkeakouluopiskelijaksi. Avoimen korkeakouluopetuksen perusperiaatteiden mukaisesti emme ole halunneet ottaa käyttöön muita karsivia tekijöitä, vaan ajattelemme, että polkuopinnot suoritettuaan opiskelija on tutkinto-opiskelupaikkansa ansainnut, Lamminen sanoo.

Avoimen AMKin polkuopintotarjonta vaihtelee vuosittain. Useimmista tutkinto-ohjelmista on kuitenkin polkuopintopaikkoja tarjolla. Jos tänä vuonna ei ole polkuopintohakua johonkin tutkinto-ohjelmaan, seuraavana vuonna siihen voikin olla paikkoja. Joidenkin suosittujen hakukohteiden paikat täyttyvät ilmoittautumisjärjestyksessä todella nopeasti, vaikka niihin olisikin avattu enemmän paikkoja.  

Polkuopintohaku

Polkuopintohaku on yleensä kaksi kertaa vuodessa, kevään ja syksyn korkeakoulujen yhteishakuvalintojen jälkeen. Seuraava polkuopintohaku alkaa 4.8.2025 klo 9.00 ja päättyy 8.8.2025 klo 15.00.

Polkuopinnot

Jaa tämä sivu

Elisabet Vuorinen löysi sosiaalialan opintojen aikana intohimonsa luoviin menetelmiin.

Väyläopinnot johdattivat Elisabet Vuorisen luoviin menetelmiin

Elisabet Vuorinen työskenteli Porin kaupungilla kunnossapidon tehtävissä, kun työyhteisöön tuli määräaikaisia tukityöllistettyjä työntekijöitä erilaisista elämäntilanteista. Hän huomasi, ettei kohtaamisen ja ohjauksen tuki aina riittänyt.

Andrea Kovalova löysi opintojen aikana kiinnostuksensa datan ja teknologian parista.

Kansainväliset osaajat vahvistavat Satakunnan työelämää

SAMKissa on systemaattisesti lisätty kansainvälisten tutkintojen määrää pian kymmenen vuoden ajan. Tällä hetkellä opiskelijoita on sadasta eri kansalaisuudesta.

Kevään yhteishaku avaa tien oikeustradenomiksi

SAMK laajentaa koulutustarjontaansa uudella oikeustradenomin hakukohteella. Opinnot suoritetaan kokonaan verkkototeutuksena, mikä mahdollistaa opiskelun esimerkiksi työn tai muun elämän rinnalla. Oikeustradenomin opinnoissa perehdytään useisiin eri oikeudenaloihin sekä julkisoikeuden että yksityisoikeuden puolelta.