Pirkanmaalta Poriin opiskelemaan taloushallintoa

Petra Karttimi opiskelee toista vuottaan taloushallinnon tradenomiksi SAMKissa. Hän päätyi suuntautumaan taloushallintoon, koska kokee siitä olevan hänelle hyötyä jatkossa.

Petra Karttimi selin kameraan kannettavan tietokoneen ääressä.

Pirkanmaalaiselle Petralle oli hyppy tuntemattomaan, kun hän muutti Poriin opiskelemaan. Hän kuitenkin onneksi nopeasti löysi samanhenkisiä ihmisiä ympärilleen, sillä hän ei tuntenut Porista etukäteen ketään.

− Oli helppoa sopeutua ulkopaikkakuntalaisena, sillä apua sai kysymättäkin.

Ystävien löytämiseen varmasti helpotti alussa olevan opiskeluun liittyvän ryhmäytymisen määrä.

− Uutena porilaisena esimerkiksi Kirjurinpäivä sekä PoraaXPorii -tapahtumat olivat hyviä tapoja tutustua ryhmäläisiin sekä Poriin kaupunkina.

Petran mielestä aluksi ryhmäytymistä ja koko luokan tapahtumia järjestettiin mukavasti, mutta näin toisena vuotena nämä asiat ovat jääneet harmillisesti melkein kokonaan toteutumatta.

Vapaa-ajalla Petra tykkää viettää aikaa ystäviensä kanssa sekä katsella erilaisia sarjoja ja elokuvia. Petra kertoo käyvänsä myös aika usein Pirkanmaalla näkemässä perhettään ja siellä asuvia ystäviä.

Valmistumisen jälkeiset jatkosuunnitelmat saavat vielä hetken hautua

Petralla on aiempaa kokemusta kaupan alalta myyjän roolista.

− Tällä hetkellä ei ole mitään varmaa suunnitelmaa. Olisi kuitenkin mukava toimia esimerkiksi esihenkilönä.

Lisäksi Petra kertoi, että hänen mielestään tähän mennessä kiinnostavimmat opintojaksot ovat olleet esimerkiksi Kustannuslaskenta sekä Palkanlaskennan perusteet, Risk Management ja valinnaisena otettu Sijoitustoiminnan perusteet. Taloushallinnon opintojaksot sisältävät paljon Excelin käyttöä ja esimerkiksi Risk Management sekä Sijoitustoiminnan perusteet -opintojaksoilla on ollut ryhmätyöskentelyä.

Lue lisää liiketalaouden opinnoista Petra Karttimi kasvokuva

Petra Karttimi

  • Toisen vuoden taloushallinnon tradenomiopiskelija
  • Kotoisin Pirkanmaalta

Jaa tämä sivu

Raumalla sijaitsee keltainen taidetalo, jossa on RaumArsin toimintaa.

Satakunnan taidetoimintaa edistävä ja elävöittävä yhdistys RaumArs alkaa tukea SAMKista valmistuneita kuvataiteilijoita

RaumArs ry alkaa tukea SAMKista valmistuneita kuvataiteilijoita tarjoamalla heille näyttelytilaa uudessa Taidetalo RaumArsissa vuoden 2026 alussa. Suunnitelmissa on jatkaa yhteistyötä myös tulevaisuudessa.

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi (vas.), Valmetin kuivauskoneyksikön johtaja Sanna Röyskö, SAMKin osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta sekä Valmetin teknologiapäällikkö Janne Suonperä.

Valmet ja SAMK syventävät yhteistyötään – tavoitteena tukea tulevaisuuden osaamista

Valmet ja SAMK ovat solmineet uuden kumppanuussopimuksen, joka avaa entistä parempia mahdollisuuksia opiskelijoille. Sopimuksen myötä osapuolet vahvistavat yhteistyötään monialaisen tekniikan osaamisen, tutkimusprojektien ja työelämälähtöisen oppimisen alueilla.

SAMKissa vietettiin lukuvuoden yhteistä valmistumisjuhlaa, publiikkia.

SAMKissa vietettiin valmistumisen juhlaa – Katso kuvagalleriat eri kampuksilta

SAMKin valmistumisjuhlaa eli publiikkia vietettiin viime viikolla. Juhlaan olivat tervetulleita kaikki lukuvuoden 2024–2025 aikana valmistuneet tai valmistuvat opiskelijat ja heidän läheisensä.