Opiskelijamme työllistyvät: Sairaanhoitajaopiskelijan matka opinnoista työelämään

Heini Marmela aloitti sosiaali- ja terveysalan sairaanhoitajaopinnot tammikuussa 2015 ja valmistui vuonna 2017. Hän on ollut tyytyväinen valintaansa opiskella sairaanhoitajaksi ja hän viihtyi SAMKissa erinomaisesti.

Heini Marmela tietekoneen ääressä.

Sairaanhoitajaopinnot koostuvat laajasta teoriaopetuksesta, käytännön tehtävistä sekä harjoittelujaksoista.

– Tykkäsin opiskella SAMKissa. Ensimmäisenä vuonna tutoropettajamme oli aktiivisesti mukana ja auttoi aina tarpeen tullessa.

Harjoittelun kautta töihin

Sairaanhoitajaopintoihin sisältyi useampi harjoittelujakso. Heini suoritti yhden harjoittelujaksoistaan Akuutti-kotikeskuksessa, johon hän jäi töihin valmistumisen jälkeen. Kuitenkin jo opiskeluiden aikana Heini pääsi tekemään lähihoitajan ja sairaanhoitaja sijaisuuksia. Akuutti-kotikeskuksesta Heini suuntasi työskentelemään tehostetun palveluasumisen pariin ja tänä päivänä hän työskentelee Satakunnan hyvinvointialueella.

– Tällä hetkellä kierrän Porin sekä Ulvilan alueen perushoitotason vuodeosastoja ja lisäksi Akuutti-kotikeskus kuuluu myös työpalettiini. Perustason hoito-osastoilla hoidetaan kirurgisten, palliatiivisten, sisätautisten, neurologisten, psykiatristen ja geriatristen osa-alueiden potilaita sekä hengityshalvauspotilaita.

Matkalla kohti tohtoriopinoja

Hyvän opintopohjan avulla Heini opiskelee tällä hetkellä Tampereen yliopiston avoimen väylän terveystieteiden maisteriopintoja.

– Tavoitteenani on päästä opiskelemaan tohtoriksi ja päästä toimimaan tutkijana ja asiantuntijana erilaisissa projekteissa, hän sanoo.

Heini Marmela henkilökuva

Heini Marmela

  • kotoisin Porista
  • tutkintonimike sairaanhoitaja
  • töissä Satakunnan hyvinvointialueella

Jaa tämä sivu

Jari Multisilta (vas.), Marjo Kaartinen ja Lauri Inna allekirjoittivat aiesopimuksen.

Porin kaupunki, Turun yliopisto ja SAMK käynnistävät avaruusteknologiayhteistyön

Porin kaupunki, Turun yliopisto ja SAMK allekirjoittivat perjantaina aiesopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää Satakunnassa avaruusteknologiaa hyödyntävää koulutusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa. Yhteistyön nimeksi tulee PoriSat.

Pia Lamminen (vas.) ja Anu-Mari Elohaka pitävät polkuopintoja hyvänä väylänä hakeutua tutkinto-opiskelijaksi.

Polkuopinnot – vaihtoehtoinen reitti tutkinto-opiskelijaksi

Polkuopinnot ovat avoimen ammattikorkeakoulun opintoja, joiden ideana on päästä tutkinto-opiskelijaksi tietyn opintokokonaisuuden suorittamisen jälkeen.

Neea Setälä halusi jatkaa merkonomiopintojen jälkeen tradenomiksi kotikaupungissaan Porissa.

Neea Setälän matka merkonomista tradenomiksi

Neea Setälä on ensimmäisen vuoden tradenomiopiskelija. Neean polku alkoi peruskoulun yhdeksännellä luokalla, kun piti ajatella jatko-opintoja. Hänellä oli kaksi vaihtoehtoa, joko jatkaa lukioon tai suunnata ammatillisten opintojen suuntaan. Hän valitsi merkonomiopinnot.