Opiskelijamme työllistyvät: Sairaanhoitajaopiskelijan matka opinnoista työelämään

Heini Marmela aloitti sosiaali- ja terveysalan sairaanhoitajaopinnot tammikuussa 2015 ja valmistui vuonna 2017. Hän on ollut tyytyväinen valintaansa opiskella sairaanhoitajaksi ja hän viihtyi SAMKissa erinomaisesti.

Heini Marmela tietekoneen ääressä.

Sairaanhoitajaopinnot koostuvat laajasta teoriaopetuksesta, käytännön tehtävistä sekä harjoittelujaksoista.

– Tykkäsin opiskella SAMKissa. Ensimmäisenä vuonna tutoropettajamme oli aktiivisesti mukana ja auttoi aina tarpeen tullessa.

Harjoittelun kautta töihin

Sairaanhoitajaopintoihin sisältyi useampi harjoittelujakso. Heini suoritti yhden harjoittelujaksoistaan Akuutti-kotikeskuksessa, johon hän jäi töihin valmistumisen jälkeen. Kuitenkin jo opiskeluiden aikana Heini pääsi tekemään lähihoitajan ja sairaanhoitaja sijaisuuksia. Akuutti-kotikeskuksesta Heini suuntasi työskentelemään tehostetun palveluasumisen pariin ja tänä päivänä hän työskentelee Satakunnan hyvinvointialueella.

– Tällä hetkellä kierrän Porin sekä Ulvilan alueen perushoitotason vuodeosastoja ja lisäksi Akuutti-kotikeskus kuuluu myös työpalettiini. Perustason hoito-osastoilla hoidetaan kirurgisten, palliatiivisten, sisätautisten, neurologisten, psykiatristen ja geriatristen osa-alueiden potilaita sekä hengityshalvauspotilaita.

Matkalla kohti tohtoriopinoja

Hyvän opintopohjan avulla Heini opiskelee tällä hetkellä Tampereen yliopiston avoimen väylän terveystieteiden maisteriopintoja.

– Tavoitteenani on päästä opiskelemaan tohtoriksi ja päästä toimimaan tutkijana ja asiantuntijana erilaisissa projekteissa, hän sanoo.

Heini Marmela henkilökuva

Heini Marmela

  • kotoisin Porista
  • tutkintonimike sairaanhoitaja
  • töissä Satakunnan hyvinvointialueella

Jaa tämä sivu

Menghua Liang-Haavisto on valmistunut Nursing-tutkinto-ohjelmasta vuonna 2021.

SAMKin alumni Menghua Liang-Haavisto valittiin Satakunnan Vuoden Uusyrittäjäksi

Kiinalaisen Hoitola Liangin yrittäjä Menghua Liang-Haavisto on valittu Satakunnan Vuoden Uusyrittäjä 2026 -kilpailun voittajaksi. Vuoden uusyrittäjä valittiin nyt viidettä kertaa.

Kankaanpään Taidekoulun kampuksella on nähtävissä ensimmäinen alumninäyttely URA I.

Ensimmäinen alumninäyttely tuo esiin kuvataiteilijoiden urapolkuja

Kankaanpään Taidekoulun kampuksella järjestettävä ensimmäinen alumninäyttely URA I kokoaa yhteen Kankaanpäästä valmistuneita kuvataiteilijoita.

Christabel Fernando palkittiin vuoden kansainvälisenä opiskelijana.

Määrätietoisesti kohti unelmaa – opiskelijasta yrittäjäksi

Raumalla asuva Christabel Fernando rakentaa määrätietoisesti omaa uraansa yrittäjänä. SAMKin International Business -tutkinto-ohjelmasta valmistuneen Fernandon polkua ovat muovanneet opinnot, työura ja vahva kiinnostus yrittäjyyteen.