Opiskelijamme työllistyvät: Sairaanhoitajaopiskelijan matka opinnoista työelämään

Heini Marmela aloitti sosiaali- ja terveysalan sairaanhoitajaopinnot tammikuussa 2015 ja valmistui vuonna 2017. Hän on ollut tyytyväinen valintaansa opiskella sairaanhoitajaksi ja hän viihtyi SAMKissa erinomaisesti.

Heini Marmela tietekoneen ääressä.

Sairaanhoitajaopinnot koostuvat laajasta teoriaopetuksesta, käytännön tehtävistä sekä harjoittelujaksoista.

– Tykkäsin opiskella SAMKissa. Ensimmäisenä vuonna tutoropettajamme oli aktiivisesti mukana ja auttoi aina tarpeen tullessa.

Harjoittelun kautta töihin

Sairaanhoitajaopintoihin sisältyi useampi harjoittelujakso. Heini suoritti yhden harjoittelujaksoistaan Akuutti-kotikeskuksessa, johon hän jäi töihin valmistumisen jälkeen. Kuitenkin jo opiskeluiden aikana Heini pääsi tekemään lähihoitajan ja sairaanhoitaja sijaisuuksia. Akuutti-kotikeskuksesta Heini suuntasi työskentelemään tehostetun palveluasumisen pariin ja tänä päivänä hän työskentelee Satakunnan hyvinvointialueella.

– Tällä hetkellä kierrän Porin sekä Ulvilan alueen perushoitotason vuodeosastoja ja lisäksi Akuutti-kotikeskus kuuluu myös työpalettiini. Perustason hoito-osastoilla hoidetaan kirurgisten, palliatiivisten, sisätautisten, neurologisten, psykiatristen ja geriatristen osa-alueiden potilaita sekä hengityshalvauspotilaita.

Matkalla kohti tohtoriopinoja

Hyvän opintopohjan avulla Heini opiskelee tällä hetkellä Tampereen yliopiston avoimen väylän terveystieteiden maisteriopintoja.

– Tavoitteenani on päästä opiskelemaan tohtoriksi ja päästä toimimaan tutkijana ja asiantuntijana erilaisissa projekteissa, hän sanoo.

Heini Marmela henkilökuva

Heini Marmela

  • kotoisin Porista
  • tutkintonimike sairaanhoitaja
  • töissä Satakunnan hyvinvointialueella

Jaa tämä sivu

Kumppanuussopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat mukana (vas.) kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi ja tutkimuksen vararehtori Heikki Haaparanta SAMKista sekä palvelupäällikkö Jouni Stenfors ja toimitusjohtaja Tiina Äijälä Karhulinnasta.

Karhulinnan ja SAMKin kumppanuus tukee aluekehitystä ja osaajien kasvua Satakunnassa

Lääkärikeskus Karhulinnan ja SAMKin kumppanuus rakentaa osaamista, tukee aluekehitystä ja avaa opiskelijoille uusia mahdollisuuksia terveydenhuollon kentällä.

Pirita Huhtasalo (vas.) työyhteisönsä tapaamisessa. Kuvassa oikealla yritysasiantuntija Mari Raukola Kankaanpään kaupungilta ja kehittämisasiantuntija Leena Saloniemi Leader Pohjois-Satakunnasta.

Pirita Huhtasalon YAMK-opinnot ovat loppusuoralla – työelämä ja opiskelu kulkevat käsi kädessä

Pirita Huhtasalo on valmistunut SAMKista aikanaan tradenomiksi ja on vuosien aikana täydentänyt osaamistaan monipuolisesti. Työn ohella Pirita suorittaa nyt SAMKin Tulevaisuuden johtamisen YAMK-tutkintoa, opinnot ovat nyt loppusuoralla.

Annika Elo lähikuvassa talvisen pellon laidalla.

Opiskelijamme työllistyvät: SAMKista monipuolisiin taloushallinnon tehtäviin

Annika Elo valmistui SAMKista vuoden 2004 keväällä ja työskentelee nyt porilaisessa henkilöstövuokrauksen ja taloushallinnon yrityksessä.