Janna Salo löysi reilun vuoden opiskeltuaan unelmien projektipestin

Syksyllä runsas vuosi sitten tradenomiopiskelija Janna Salo sai itselleen unelmien projektipestin, joka on opettanut paljon uutta, päästänyt verkostoitumaan ja joustanut opiskelijan tenttiaikataulujen mukaan. Ensi lauantaina pesti huipentuu juontokeikkaan Helpompi elämä -innovaatiotapahtumassa.

Janna Salo opiskelija SAMK.
Janna Salo

Janna Salo

Janna Salo on tehnyt nyt runsaan vuoden töitä Porin kaupunginkirjaston Helpompi elämä -hankkeessa. Pesti löytyi Apparaatin kautta. Salo haki ja sai paikan.

Hän on tehnyt kuusituntisia päiviä kolme kertaa viikossa – nyt hankkeen lopussa kaksi kuukautta kokopäiväisesti. Työ on ollut opiskelijalle unelmajoustava: ne kolme viikonpäivää on voinut valita melko vapaasti. Joskus on voinut tehdä yhtenä viikkona vähemmän, toisena enemmän tenttien mukaan.

On silti pakko kysyä, miten opinnot ovat edenneet.
– Puuttuu vielä 7 opintopistettä ja opinnäytetyö, sanoo Salo, joka opiskelee nyt kolmatta vuottaan SAMKissa. Opinnot ovat edenneet nopeasti, vaikka välillä niissä on ollut aikamoinen ruuhka. Opintoihin kuuluvan harjoittelun hän suoritti hankkeessa. Ainoana hanketyöntekijänä on päässyt tekemään ja oppimaan monenlaista.
– Kun kirjoitin harjoitteluraporttia tästä, tuli tosi pitkä lista siitä, mitä olen tehnyt.

Rohkeasti avoimia hakemuksia pieniinkin yrityksiin ja yhteisöihin. Kerro mitä osaat. Tarvetta tekijöille voi olla monenlaisissa paikoissa

Omia vahvuuksia on löytynyt.
– Nyt tiedän, että jos on yksin vastuussa markkinnoinnista, pitää olla laajat tiedot monesta asiasta. Olen oppinut monesta asiasta tosi paljon. En ole vielä missään yhdessä alueessa tosi hyvä, mutta verkostoituminen ja monista langoista kiinni pitäminen, se on mun vahvuus. Salo kertoo juuri jutelleensa opiskelijakavereidensa kanssa siitä, miten opettajat pommittivat heitä heti ensimmäisenä vuonna: ”verkostoitukaa, verkostoitukaa!”.
– Me ajateltiin vaan, että joo, joo, kylläpä me nyt verkostoidutaan. Mutta nyt on huomannut sen merkityksen. Ei ne opettajat sitä turhaan toista.

Muutenkin hän rohkaisee muita opiskelijoita: Rohkeasti avoimia hakemuksia pieniinkin yrityksiin ja yhteisöihin. Kerro mitä osaat. Tarvetta tekijöille voi olla monenlaisissa paikoissa. Ja uudessa paikassa on hyvä muistaa: Ei hätää, työssä oppii.

Innovaatiotapahtuma kauppakeskuksessa

Innovaatio on sanana mielenkiintoinen: toiset eivät tiedä mitä sana tarkoittaa, toisille se on kärsinyt jo inflaation. Lauantaina 16.2.2019 kello 12–14 Porin Puuvillan Areena-lavalla tuodaan esiin innovaatioiden näkymistä jokaisen arjessa.

Tapahtumassa kerrotaan kansantajuisesti satakuntalaisista innovaatioista, siitä mitä täällä on hoksattu ja kehitetty toimiviksi tuotteiksi. Lavaohjelmassa on kiinnostavia puhujia ja Pori Sinfoniettan musiikkiesityksiä. Katso ohjelma.

Porin kaupunginkirjaston Helpompi elämä -hanke käynnistyi 2.10.2017 ja päättyy 28.2.1019. Hanke toi satakuntalaisille innovaatioille maksuttoman esittelytilan Porin pääkirjaston aulaan.

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Raumalla sijaitsee keltainen taidetalo, jossa on RaumArsin toimintaa.

Satakunnan taidetoimintaa edistävä ja elävöittävä yhdistys RaumArs alkaa tukea SAMKista valmistuneita kuvataiteilijoita

RaumArs ry alkaa tukea SAMKista valmistuneita kuvataiteilijoita tarjoamalla heille näyttelytilaa uudessa Taidetalo RaumArsissa vuoden 2026 alussa. Suunnitelmissa on jatkaa yhteistyötä myös tulevaisuudessa.

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi (vas.), Valmetin kuivauskoneyksikön johtaja Sanna Röyskö, SAMKin osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta sekä Valmetin teknologiapäällikkö Janne Suonperä.

Valmet ja SAMK syventävät yhteistyötään – tavoitteena tukea tulevaisuuden osaamista

Valmet ja SAMK ovat solmineet uuden kumppanuussopimuksen, joka avaa entistä parempia mahdollisuuksia opiskelijoille. Sopimuksen myötä osapuolet vahvistavat yhteistyötään monialaisen tekniikan osaamisen, tutkimusprojektien ja työelämälähtöisen oppimisen alueilla.

SAMKissa vietettiin lukuvuoden yhteistä valmistumisjuhlaa, publiikkia.

SAMKissa vietettiin valmistumisen juhlaa – Katso kuvagalleriat eri kampuksilta

SAMKin valmistumisjuhlaa eli publiikkia vietettiin viime viikolla. Juhlaan olivat tervetulleita kaikki lukuvuoden 2024–2025 aikana valmistuneet tai valmistuvat opiskelijat ja heidän läheisensä.