Hanne-Mari Karhusen matka sosionomiksi ja varhaiskasvatuksen ammattilaiseksi

Hanne-Mari Karhunen on esimerkki siitä, miten intohimoinen työ ja jatkuva oppiminen voivat viedä kohti menestyksekästä uraa varhaiskasvatuksen alalla.

Hanne-Mari Karhunen kuvaa itseään peilin kautta.
Hanne-Mari Karhunen löysi kutsumuksensa varhaiskasvatuksesta.

Päästyään SAMKiin opiskelemaan sosionomiksi perinteisen yhteishaun kautta vuonna 1998, Karhunen aloitti opintonsa keväällä samana vuonna. Koulutien jatkaminen kuitenkin keskeytyi, kunnes vuonna 2013 hän päätti palata opintojen pariin.

Opinnoissaan Karhuselle tarjoutui mahdollisuus nauttia enemmän vapaudesta ja joustavuudesta, mikä mahdollisti nopeamman etenemisen ja valmistumisen jouluna 2015. Hän kuvaa opintojaksojen olleen mukavia ja antoisia, erityisesti projektityö Friitalan koululla jätti positiivisen jäljen.

Ura päiväkodissa

Karhunen löysi kutsumuksensa varhaiskasvatuksesta ja työllistyi pian valmistumisensa jälkeen päiväkotiin varhaiskasvatuksen opettajaksi. Nykyään hän toimii eskariopena ja kahden yksikön varajohtajana.

Karhunen kuvaa tyypillistä työpäiväänsä päiväkodin rytmin mukaiseksi, jossa vuorottelevat leikki, opetus, ulkoilu ja hallinnolliset tehtävät. Vapaa-aikanaan hän harrastaa puutöitä, laulaa kuorossa, kuljettaa lapsia harrastuksiin, tekee käsitöitä ja viettää aikaa koiransa kanssa.

Opiskeluajoiltaan Karhuselle jäi erityisesti mieleen kasvuryhmän hetket ja harjoittelujaksot, jotka vahvistivat hänen intoaan varhaiskasvatustyötä kohtaan.

Vaikka hän nauttii vakaasta työsuhteestaan, Karhunen pitää silmänsä avoimina uusille mahdollisuuksille tulevaisuudessa. Hänen tarinansa kertoo sitkeydestä, intohimosta ja jatkuvasta halusta oppia – arvoista, jotka ovat olennaisia menestyksekkään uran rakentamisessa varhaiskasvatuksen alalla.

—-

Hanne-Mari Karhunen

Ammatti: sosionomi

Työtehtävä: eskariopettaja

Milloin valmistunut: 2015

Jaa tämä sivu

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS logo.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS vahvistaa länsirannikon kasvun voimaa – Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat strategisen allianssin

Länsi-Suomen kolme ammattikorkeakoulua Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat täysin uudenlaista toimintamallia sekä yhteisen strategian. Kolmen itsenäisen ammattikorkeakoulun yhteistyö vahvistaa koko Länsi-Suomen elinvoimaa, osaamista ja kasvua.

Osana päivien ohjelmaa oli paneelikeskustelu, jossa tarkasteltiin eri näkökulmista soveltavan liikunnan ammattilaisten koulutuksen ja osaamisen kehittymistä 2020-luvulla sekä tärkeimpiä tulevaisuuden osaamistarpeita ja kehittämistoimia.

Soveltavan liikunnan päivät kokosi alan asiantuntijat ja käytännön toimijat SAMKiin

Liikuntatieteellisen Seuran koordinoimat Soveltavan liikunnan päivät järjestettiin tänä vuonna SAMKin Porin kampuksella. Kaksipäiväinen tapahtuma toi Poriin noin 250 osallistujaa eri puolilta Suomea.

Menghua Liang-Haavisto on valmistunut Nursing-tutkinto-ohjelmasta vuonna 2021.

SAMKin alumni Menghua Liang-Haavisto valittiin Satakunnan Vuoden Uusyrittäjäksi

Kiinalaisen Hoitola Liangin yrittäjä Menghua Liang-Haavisto on valittu Satakunnan Vuoden Uusyrittäjä 2026 -kilpailun voittajaksi. Vuoden uusyrittäjä valittiin nyt viidettä kertaa.