Componenta ja SAMK vahvistavat yhteistyötään – tavoitteena on vuorovaikutuksen ja alueellisen osaamisen kehittäminen

SAMK on solminut kumppanuussopimuksen Componentan kanssa. Yhteistyön tavoitteena on lisätä vuorovaikutusta, parantaa opiskelijoiden mahdollisuuksia tutustua konepajateollisuuden toimintaan sekä vahvistaa alueellista osaamista.

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta, Componentan HR Generalisti Maija Turunen ja Porin valimon päällikkö Pasi Vartiainen.
Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta, Componentan HR Generalisti Maija Turunen ja Porin valimon päällikkö Pasi Vartiainen.

Componenta tarjoaa opiskelijoille muun muassa harjoittelu- ja opinnäytetyömahdollisuuksia sekä vierailuluentoja. Componenta myös osallistuu yhteisiin projekteihin ja kehityshankkeisiin.

Porissa toimiva valimo on osa Componenta-konsernia, joka on Suomen johtava konepajateollisuuden sopimusvalmistaja ja kansainvälinen teknologiayhtiö. Yhtiö valmistaa korkealaatuisia komponentteja globaaleille kone- ja laitevalmistajille. Yhtiö työllistää noin 700 ammattilaista eri paikkakunnilla. Porin yksikössä työskentelee yli 130 henkilöä.

Tavoitteena aidot kohtaamiset ja osaamisen vahvistaminen

Componentalla uskotaan, että yhteistyö oppilaitosten kanssa rakentaa kestävää tulevaisuutta koko toimialalle. Tavoitteena on lisätä vuorovaikutusta, vahvistaa osaamista ja luoda aitoja kohtaamisia opiskelijoiden ja yrityksen välillä.

– Olemme Componentalla vuosia tehneet aktiivista yhteistyötä eri korkeakoulujen ja oppilaitosten kanssa sekä tarjonneet useita työharjoittelu- ja opinnäytetyöpaikkoja nuorille, työuraansa aloitteleville osaajille konepajateollisuuden parissa. Haluamme tiivistää tätä yhteistyötä entisestään SAMKin kanssa, kertoo Porin valimon päällikkö Pasi Vartiainen.

Componenta on tehnyt SAMKin kanssa yhteistyötä jo usean vuoden ajan. Kumppanuussopimus vahvistaa tätä yhteistyötä entisestään ja luo uusia mahdollisuuksia molemmille osapuolille.

– Olemme erittäin iloisia siitä, että Componenta – Suomen johtavana konepajateollisuuden sopimusvalmistajana – liittyi mukaan meidän kumppanuusohjelmaamme. Componenta on tehnyt yhteistyötä SAMKin kanssa jo pitkään – muun muassa ensi viikolle on jo sovittuna vierailijaluento SAMKissa. Odotamme innostunein mielin tiivistyvää yhteistyötämme, sanoo SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Jaa tämä sivu

SAMKissa on järjestetty jo pitkään sairaanhoitajakoulutusta sekä suomeksi että englanniksi. Arkistokuva hoitotyön simulaatiotilasta.

Kielituettu sairaanhoitajakoulutus alkaa SAMKissa ensi tammikuussa

SAMKissa alkaa tammikuussa 2027 maahanmuuttajille ja maahanmuuttajataustaisille suunnattu kielituettu sairaanhoitajakoulutus. Koulutus toteutetaan monimuoto-opintoina SAMKin Porin kampuksella.

SAMKissa vietettiin kesäkuussa valmistumisjuhlaa eli publiikkia.

Osaaja-kilpailussa palkittiin parhaat opinnäytetyöt

Osaaja on SAMKin opinnäytetyökilpailu, jossa palkitaan vuosittain edellisen kalenterivuoden opinnäytetöiden parhaimmisto. Palkittavan työn arvosanan tulee olla korkein mahdollinen eli 5. Yhteensä kilpailuun osallistui tänä vuonna 182 työtä. Määrässä oli kasvua edelliseen vuoteen verrattuna.

SuomiAreenan tilaisuus Porin kaupungintalon sisäpihalla, kameramies seisoo selin etualalla, taustalla keskustelijat.

SAMK mukana SuomiAreenassa avaruusteknologian, osaamisen ja kestävän tulevaisuuden teemoilla

SAMK on mukana SuomiAreenassa Porissa 23.–26.6.2026. SAMK osallistuu viikon aikana sekä Kansalaistorin ohjelmaan että SuomiAreenan suureen avaruuspäivään, jossa pohditaan avaruusteknologian mahdollisuuksia ja Suomen roolia alan tulevaisuuden menestystarinana.