Susanna valmistuu ensimmäisenä Yrittäjän koulutusohjelmasta

Susanna Aaltonen valmistuu Yrittäjän koulutusohjelmasta liiketalouden tradenomiksi maaliskuussa 2020 ja on siten SAMKin ensimmäinen kyseisestä ohjelmasta valmistunut.

Susanna Aaltonen matkalla Vltavajoen kupeessa, jonka takana näkyy Prahan linnoitus.

Kuva Susanna Aaltosen kotialbumista.

”Oikein varmoilla fiiliksillä”, Susanna kertoo kysyttäessä, millä mielin hän lähtee valmistumisen jälkeen työelämään. Suunnitelmissa on jatkaa perheyrityksessä työskentelyä ja opetella uutta työnteon ohessa. Susannan vastuulle kuuluu yrityksen laskutus, myynti ja markkinointi. Erityisesti myynnin ja markkinoinnin osalta työ on jatkuvaa itsensä kehittämistä. Pitkän aikavälin tavoitteena on päästä itse jatkamaan yrityksen toimintaa.

– Toistaiseksi ei ole suunnitelmissa perustaa uutta omaa yritystä, mutta ei sitä koskaan tiedä, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

Koulutuksesta hyvät valmiudet yrittäjäksi aikovalle

Susanna kertoo saaneensa koulutusohjelmasta tukiverkoston, jota jokainen aloitteleva yrittäjä varmasti alussa kaipaa. Pakolliset opinnot antoivat hyvät valmiudet muun muassa kirjanpitoon, markkinointiin ja yrityksen rahoitukseen. Lisäksi vapaavalintaiset täydentävät opinnot mahdollistavat oman ammattiosaamisen vahvistamisen, sillä kursseja voi ottaa vaikka sairaanhoidosta, jos siltä tuntuu.

– Itse opiskelin täydentävinä opintoina esimerkiksi juridiikkaa, riskienhallintaa sekä johtamista. Yrittäjän täytyy taipua etenkin uran alkuvaiheessa vähän kaiken hallintaan, joten koulutusohjelman vapaavalintaisuuden määrä ei ole ollenkaan huono asia.

Opinnäytetyönsä Susanna teki kasvustrategian suunnittelusta yritykselle.

– Projekti opetti ajanhallintaa ja itsensä johtamista. Aiheeseen paneutuminen toi minulle myös paljon tietotaitoa ja hyvän alun strategiatyön hallintaan, mitä yrittäjän uralla tulee varmasti tarvitsemaan.

SAMKin väki onnittelee valmistunutta!

Lue lisää Susannan ajatuksia opiskelusta Yrittäjän koulutusohjelmassa.

Tausta:

Susanna Aaltonen (tradenomi, AMK), valmistuu SAMKin Yrittäjän koulutusohjelmasta ensimmäisenä opiskelijana maaliskuussa 2020. Työskentelee perheyrityksessä laskutuksen, myynnin ja markkinoinnin parissa. Susannan arki kuluu töiden ja harrastuksen painonnoston parissa.

Lue lisää Yrittäjän koulutuksesta

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Sopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta (vas.), kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi sekä Vatajankosken toimitusjohtaja Pekka Passi.

Vatajankoski rakentaa SAMKin kanssa kestävää energia-alan osaamista

SAMK ja Vatajankoski ovat solmineet yhteistyösopimuksen, joka tähtää osaamisen vahvistamiseen ja yhteisten kehityshankkeiden toteuttamiseen.

CERNin edustajat Jan Janke (vasemmalla) ja Matthias Braeger saapuivat Poriin viime vuoden lopulla tutustumaan tiloihin ja keskustelemaan tapahtuman järjestelyistä. Kuvassa myös tapahtumaa koordinoiva opettaja Sara Kfouri Koskinen SAMKIsta.

CERN Spring Campus ensi kertaa Suomeen – SAMK isännöi tapahtumaa toukokuussa

Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskus CERN järjestää vuotuisen CERN Spring Campus -tapahtuman ensi kertaa Suomessa. Toukokuussa 2025 SAMK isännöi tätä merkittävää kansainvälistä tapahtumaa, joka keskittyy tietojenkäsittelytieteisiin ja moderniin teknologiaan.

Matias Maja istuu pöydän ääressä ja tekee muistiinpanoja paperille.

Insinööriopiskelija Matias Majan opinnäytetyöaihe syntyi yrityksen tarpeista

Matias Maja on neljännen vuoden energiatekniikan insinööriopiskelija SAMKissa. Kotikaupunki tuntui Porista kotoisin olevalle Matiakselle hyvältä vaihtoehdolta opiskelujen suhteen, eikä se ole odotuksia pettänyt. Pian valmistuva insinööriopiskelija on ollut tyytyväinen SAMKin tarjoamiin puitteisiin sekä opetukseen.