Kati Haula on valmistunut SAMKista fysioterapeutiksi, työfysioterapeutiksi ja eläinfysioterapeutiksi

Kati Haula on valmistunut SAMKista fysioterapeutiksi vuonna 2001. Seuraavana vuonna hän suoritti työfysioterapeutin opinnot täydennyskoulutuksena sekä eläinfysioterapeutin erikoistumisopinnot vielä 2017.

Kati Haula hieroo koiraa.

Parsonrussellinterrieri Lissu on agilityuransa vuoksi Katin vakioasiakas.

Kun kysytään, miksi Kati päätyi opiskelemaan fysioterapiaa, niin vastaus on yksiselitteinen.

– Lähdin opiskelemaan fysioterapeutiksi, koska minua kiinnostaa ihminen liikkujana, alkuun enemmän työterveyshuollon näkökannalta, miksi ihminen kipeytyy työssään. Ja miksi ihminen kipeytyy, vaikka liikkuu, mikä sen tekee ja pystynkö minä auttamaan.

Rakkaus eläimiin lähtee jo Katin lapsuudesta. Kiinnostus myös eläinten auttamiseen sai Katin hakeutumaan eläinfysioterapiaopintojen pariin.

– Olen kasvanut eläinten parissa ja eläimet ovat se minun juttuni. Eläin on mielenkiintoinen hoidettava siitä, ettei se osaa sanoilla kertoa, mihin sitä sattuu. Eläimen kanssa pitää oppia lukemaan eleitä ja liikkeitä. Eläimessä kiinnostaa myös se, että miksi eläin kipeytyy, vaikka se liikkuu ja harrastaa.

Fysioterapia vaatii yrittäjyyttä

Fysioterapeuttina toimiminen edellyttää useimmiten myös yrittäjäksi ryhtymistä. Kati on syntynyt yrittäjäperheeseen.

– Isälläni on ollut huoltamoalan yritys ja olen tottunut työskentelemään siellä jo nuoresta lähtien. Yrittäjänä toimimisen etuna on tietysti omien työaikojen valinta.

Kati hoitaa ihmisiä tällä hetkellä Porin Terveystalossa ja oman toiminimen Medico Fysion kautta eläimiä Satavetissä sekä kotonaan Luvialla. Hevosia hoidetaan hevostalleilla niiden kotioloissa.

Lue lisää eläinfysioterapian koulutuksesta, haku on käynnissä 3.5. asti Kati Haula, Kuva2

Kati Haula

Ammatti: Fysioterapeutti

Koulutus: Fysioterapia (AMK), Työfysioterapeutti (täydennyskoulutus), Eläinfysioterapeutti (erikoistumiskoulutus 30 op)

Muuta: SAMK on ainoa korkeakoulu Suomessa, jossa järjestetään eläinfysioterapeutin koulutusta.

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Konetekniikan opetustilanne laboratoriossa.

Yhteishaku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin alkaa tammikuussa

Yhteishaku syksyllä 2026 alkaviin kansainvälisiiin koulutuksiin on 7.–21.1.2026. SAMKissa on haettavana kahdeksan englanninkielistä ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kaksi ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.

Jesse Peltonen istuu kahvilassa.

Käytännönläheisyys ja jatkuva oppiminen vievät konetekniikan insinööriä eteenpäin

Konetekniikan insinööriksi SAMKista vuonna 2024 valmistunut Jesse Peltonen työskentelee Aurubis Finland Oy:llä työnjohtajana. Käytännönläheinen työ, kehittymishalu ja kiinnostus teknisiin ratkaisuihin ovat kuljettaneet häntä uralla eteenpäin.

Aune Isosomppi seisoo hoitajan asussa haavakiertokärryn vieressä.

Aunen urapolku vei haavahoidon asiantuntijaksi

Aune Isosomppi tietää omasta kokemuksestaan, että työura ei etene aina suoraviivaisesti, eikä kouluttautuminen ole koskaan liian myöhäistä. Hänen matkansa haavahoidon asiantuntijaksi on kulkenut usean vaiheen kautta, mutta jokainen askel on vienyt häntä lähemmäs sitä, mitä hän tänä päivänä tekee sydämestään.