Haku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin alkoi

Haku syksyllä 2023 alkaviin englanninkielisiin koulutuksiin on käynnissä 15.2.2023 klo 15 asti. SAMKissa on haettavana kahdeksan ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kolme ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.

SAMK uusi kampus 25.2.2017
SAMK uusi kampus 25.2.2017

SAMKissa on haussa seuraavat ammattikorkeakoulututkintoon johtavat tutkinto-ohjelmat (Bachelor): Artificial Intelligence, Logistics, Mechatronics, Physiotherapy, Nursing, International Tourism Management, International Business ja Sea Captain.

Ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavia koulutuksia (Master) on haussa kolme. Hakea voi seuraaviin tutkinto-ohjelmiin: Sustainable Business Management, Maritime Management ja Maritime Logistics Management. Nämä kaikki Master-koulutukset ovat sisällöiltään uusia tai uudistettuja.

– Kansainväliset ohjelmat ovat erittäin vetovoimaisia ja siksi SAMKilla on tarjolla laajasti eri alojen tutkintoja. Monet ohjelmat ovat haussa sekä syksyllä että keväällä, jotta suomalaiset, mutta erityisesti kansainväliset opiskelijat pääsevät opintojen alkuun ilman vuoden kestävää odotusta maahantulomuodollisuuksien viedessä joskus useita kuukausia. Kaksi aloitusta vuodesta joustavoittaa myös opetuksen järjestelyitä, sanoo opetuksen vararehtori Timo Mattila.

Toinen yhteishaun hakuaika on 15.-30.3.2023, jolloin haussa ovat suomenkieliset tutkinto-ohjelmat. Hakeminen tapahtuu osoitteessa www.opintopolku.fi (englanniksi www.studyinfo.fi).

 

AMK-tutkinnot päiväopiskeluna

Bachelor of Engineering

Bachelor of Health Care

Bachelor of Hospitality Management

Bachelor of Business Administration

Bachelor of Maritime Management

 

Ylemmät AMK-tutkinnot

Master of Business Administration

Master of Maritime Management

Jaa tämä sivu

Vatajankosken viestintäpäällikkö Eero Hammaisin mukaan kumppanuus tarjoaa vahvan yhteyden sekä korkeakoulumaailmaan että työelämälähtöiseen tutkimukseen.

SAMKin kumppanuusohjelmaa kehitetään yhdessä kumppaneiden kanssa

SAMKin kumppanuusohjelma tarjoaa yrityksille ja organisaatioille mahdollisuuden pitkäjänteiseen yhteistyöhön. Tuoreen kyselyn mukaan nykyiset kumppanit ovat tyytyväisiä ohjelmaan, jota kehitetään edelleen yhdessä heidän kanssaan.

Allekirjoitustilaisuudessa mukana olivat (vas.) Tommi Kumlander, Katariina Yrjönkoski, Heikki Haaparanta, Veli-Matti Hakala, Marianne Helenius ja Tanja Vaitiniemi.

Cimcorp mukaan SAMKin kumppaniverkostoon

SAMK ja kansainvälinen automaatioalan yritys Cimcorp syventävät yhteistyötään kumppanuussopimuksella. Yhteistyötä tehdään muun muassa osaamisen kehittämisessä, opiskelijayhteistyössä sekä tutkimus- ja kehittämistoiminnassa.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS logo.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS vahvistaa länsirannikon kasvun voimaa – Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat strategisen allianssin

Länsi-Suomen kolme ammattikorkeakoulua Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat täysin uudenlaista toimintamallia sekä yhteisen strategian. Kolmen itsenäisen ammattikorkeakoulun yhteistyö vahvistaa koko Länsi-Suomen elinvoimaa, osaamista ja kasvua.