Haku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin alkoi

Haku syksyllä 2023 alkaviin englanninkielisiin koulutuksiin on käynnissä 15.2.2023 klo 15 asti. SAMKissa on haettavana kahdeksan ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kolme ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.

SAMK uusi kampus 25.2.2017
SAMK uusi kampus 25.2.2017

SAMKissa on haussa seuraavat ammattikorkeakoulututkintoon johtavat tutkinto-ohjelmat (Bachelor): Artificial Intelligence, Logistics, Mechatronics, Physiotherapy, Nursing, International Tourism Management, International Business ja Sea Captain.

Ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavia koulutuksia (Master) on haussa kolme. Hakea voi seuraaviin tutkinto-ohjelmiin: Sustainable Business Management, Maritime Management ja Maritime Logistics Management. Nämä kaikki Master-koulutukset ovat sisällöiltään uusia tai uudistettuja.

– Kansainväliset ohjelmat ovat erittäin vetovoimaisia ja siksi SAMKilla on tarjolla laajasti eri alojen tutkintoja. Monet ohjelmat ovat haussa sekä syksyllä että keväällä, jotta suomalaiset, mutta erityisesti kansainväliset opiskelijat pääsevät opintojen alkuun ilman vuoden kestävää odotusta maahantulomuodollisuuksien viedessä joskus useita kuukausia. Kaksi aloitusta vuodesta joustavoittaa myös opetuksen järjestelyitä, sanoo opetuksen vararehtori Timo Mattila.

Toinen yhteishaun hakuaika on 15.-30.3.2023, jolloin haussa ovat suomenkieliset tutkinto-ohjelmat. Hakeminen tapahtuu osoitteessa www.opintopolku.fi (englanniksi www.studyinfo.fi).

 

AMK-tutkinnot päiväopiskeluna

Bachelor of Engineering

Bachelor of Health Care

Bachelor of Hospitality Management

Bachelor of Business Administration

Bachelor of Maritime Management

 

Ylemmät AMK-tutkinnot

Master of Business Administration

Master of Maritime Management

Jaa tämä sivu

Insinööriopiskelijoita luokkatilanteessa Porin kampuksella.

Kasvu jatkuu – SAMKista valmistui ennätysmäärä opiskelijoita myös vuonna 2025

SAMKista valmistui vuonna 2025 jälleen uusi ennätysmäärä opiskelijoita. Valmistuneiden määrä on noussut jo useana vuonna peräkkäin.

Osastopäällikkö Niko Näppi seisoo Powerin liikkeessä kodinkoneiden edessä.

Tradenomiopiskelijasta osastopäälliköksi

Niko Näppi koki tradenomiopintojen valinnan yksiselitteisenä ja työskentelee nyt Power Porin osastopäällikkönä. SAMKissa opiskelu vahvisti hänen varmuutensa siitä, että myynti ja markkinointi ovat hänelle oikea ala.

Kalastus on kulkenut Fetu Seppälän mukana läpi elämän tärkeänä vastapainona arjelle.

Fetu Seppälän tie rakennusinsinööriksi

Fetu Seppälä valmistui keväällä 2025 rakennusinsinööriksi tuotantopainotteiselta linjalta. Hänen tiensä alalle alkoi jo varhain ja johti lopulta vakituiseen työuraan satakuntalaisessa rakennusyrityksessä.