Innovaatiotaidetta lännestä itään

Valtakunnallinen Taide, teknologia ja kestävä matkailu -hanke tuo täysin uuden näkökulman TKI-toimintaan nostamalla kuvataiteilijan innovaatioprosessin ytimeen. Toimet tulevat näkymään hankepartnereiden alueilla.

Maisema Pellolta
Geoparkeista mukana ovat Lauhanvuori-Hämeenkankaan, Saimaan sekä Salpausselän Geopark-alueet.

Hankkeessa järjestetään Geopark-alueilla koulutusta ja pilotteja eri aiheista, muun muassa uusi ympäristötaide, digitalisaatio ja taide julkisessa tilassa. Koulutukset kohdentuvat taiteen, teknologian ja kestävän matkailun kehittämisestä kiinnostuneille.

– Teemme aidosti uudenlaista yhteistyötä halki Suomen. Korkeakoulujen TKI-arjessa näkyy nyt vahvasti Geoparkien aktiivinen toiminta sekä ideoiden ja projektien kehittely yhdessä, kertoo hankkeen projektipäällikkö Tomi Kuusimäki SAMKista.

Hankkeessa perustetaan kuvataiteen osaamiseen perustuva pysyvä innovaatioalusta, joka yhdistää kuvataiteen, teknologian ja kestävän matkailun osaamisen. Alusta perustuu kolmen korkeakoulun ja kolmen Unesco Global Geopark -alueen yhteistyöhön. Mukana ovat SAMKin lisäksi LAB-ammattikorkeakoulu  ja Tampereen korkeakouluyhteisö. Geoparkeista mukana ovat Lauhanvuori-Hämeenkankaan, Saimaan sekä Salpausselän Geopark-alueet. Innovaatioalustan tehtävä on sovittaa yhteen taiteellisen ajattelun, ongelmanratkaisutaitojen ja kestävän matkailun lähestymistapoja. Hankkeella on ESR+ -rahoitus, ja sitä koordinoi SAMK.

Kuvataiteilijan katse on monialainen

Yhteistyö Geoparkien kanssa tuo konkreettisia uusia näkökulmia myös usein TKI-työhön. Hanketiimi on jo suunnitellut työpajoja yhdessä taiteilijoiden kanssa.

– Yhteistyö on saanut näkemään jopa arkiset työmatkat eri tavoin, Kuusimäki kuvailee.

Maisemasta ja sen muutoksesta voi nousta uusia ajatuksia.

– Ympäristö elää ja maisema muuttuu, joskus nopeasti, ja joskus näitä muutoksia on vaikea huomata. Taiteilijat tarkkailevat ympäristöä usein hyvin tarkkaan, ja pääsemme tarkkailemaan sitä aina uusin silmin. Maisema on ikivanha aihe kuvataiteessa, mutta ei ollenkaan loppuun kaluttu. Luonnon havainnointi muuttuu kuvallisen kulttuurin mukana, pohtii hankkeen taidementori Tomas Regan SAMKista.

Jaa tämä sivu

Valokuva tyypin 1 diabeteksen hoidossa käytettävistä välineistä tasaisella alustalla. Kuvassa on muun muassa kaksi monikäyttöistä NovoPen-insuliinikynää (pitkävaikutteiselle ja ateriainsuliinille), Accu-Chek-verensokerimittari, Freestyle-ketoainemittausliuskoja, insuliinipumpun tarvikkeita sekä nykyaikainen MiniMed 780G-älyinsuliinipumppu, jonka näytössä näkyy verensokerilukema 6,7 mmol/l.

YAMK-opinnäytetyö: Uusi teknologia helpottaa tyypin 1 diabetesta sairastavan hoitoväsymystä – myös valinnanvapaus on oleellista

YAMK-opinnäytetyössä tarkasteltiin, miten eri insuliinikorvaushoitomuodoilla olevien tyypin 1 diabetesta sairastavien aikuisten kokemaa hoitoväsymystä on tutkittu sekä millaista koettu hoitoväsymys on eri hoitomuotoja käyttävillä.

Piirretty kuva avaruusraketista oranssilla taustalla.

Voiko Satakunnasta tulla Suomen seuraava startup-alue? Founders & Innovators Day kokoaa yrittäjät, päättäjät ja opiskelijat Poriin

Miten yhteiskuntaan voidaan rakentaa innovatiivinen ja ratkaisukeskeinen ajattelutapa? Tämä kysymys on keskiössä Founders & Innovators Day -tapahtumassa, joka järjestetään 26.3.2026 SAMKin Porin kampuksella.

Nainen on teemuki kädessä kannettavan tietokoneen ääressä. The woman is sitting at a laptop with a mug in her hand.

Opintoseteli-kokeilu käynnistyy elokuussa 2026 

Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnistää elokuussa 2026 Opintoseteli-kokeilun, jonka tavoitteena on helpottaa ilman opiskelupaikkaa jääneiden nuorten pääsyä avoimiin korkeakouluopintoihin.