SAMK mukana TKI-kärjet 2024 -kilpailussa kahdella videolla

Valtakunnallinen ammattikorkeakoulujen TKI-kärjet-kilpailu järjestetään jälleen maaliskuussa 2024. SAMK osallistuu kilpailuun kahdella kilpailuvideolla, joilla esitellään tutkimustoimintaamme.

SAMKin Youtube-kanava.

TKI Kärjet-kilpailun tavoitteena on tuoda esiin ammattikorkeakoulujen tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan sisältöä ja vaikutusta. Vuonna 2024 keskitytään kirkastamaan, mitä ammattikorkeakoulujen TKI-toiminta on ja samalla tuoda esiin AMK:jen merkityksen Suomen TKI-toiminnan kehittämisessä ja kasvattamisessa valtakunnan tasolla ja osallistuvien sidosryhmien näkökulmasta.

Kilpailuvideot esittelevät yhteistyökumppaneiden ja kohderyhmien saamia tuloksia ja hyötyjä SAMKin TKI-toiminnasta. Kilpailuvideoiksi valittiin Tiedolla johtamisen keskus BICin ja RoboAI Health -osakokonaisuuden videot, joissa yhteistyökumppanit kertovat kokemuksistaan. Videoilla halutaan tuoda esiin, kuinka laaja-alaista SAMKin tutkimustoiminta on, ja miten sitä voidaan hyödyntää yrityksen liiketoiminnallisessa kehityksessä. Tutkimuskeskusten tehtävä on tukea yrityksiä ja yhteisöjä toiminnan kehittämisessä ja tulevaisuuden liiketoimintamahdollisuuksien löytämisessä. Samalla edistetään maakunnan elinvoimaisuutta.

Katso kilpailuvideot ja äänestä suosikkiasi peukuttamalla YouTubessa, äänestysaika 4.–15.3.2024. Voittaja julkistetaan AMK-päivillä huhtikuussa.

Menestytään yhdessä: RoboAI tutkimus- ja tuotekehityskeskus ja Dyme Solutions Oy

Menestytään yhdessä: Tiedolla johtamisen keskus BIC ja Muksumassi Oy

Jaa tämä sivu

Punaisella pohjalla lukee "Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!"

Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!

Toivotamme kaikille hyvää joulua. Toteutamme joulutervehdykset aiempien vuosien tapaan lahjoituksina. Olemme tehneet lahjoituksen Satakunnan ensihoidon lääkäriautotoiminnan tukiyhdistykselle sekä nuorten mielenterveystyölle, Mieli ry:lle.

Ryhmä ihmisiä poseeraa kameralle.

Länsirannikkoyhteistyöllä kasvua koko Suomeen

Länsirannikon alueella on tehty kolmen vuoden ajan tiivistä ammattikorkeakouluyhteistyötä, joka tukee sekä paikallista että valtakunnallista kasvua ja kilpailukykyä. Alueen yrityksillä ja elinkeinoelämällä on ollut keskeinen rooli yhteistyössä, joka on merkittävää koko Suomen hyväksi.

Lasten päivä alkoi henkilökunnan kahvihuoneessa yhteisellä aamupalaverilla palvelu- ja kehitysjohtaja Anne Holopaisen johdolla.

Lapset mukaan töihin -päivä toi vilskettä kampuksille – katso kuvagalleria

Valtakunnallisena Lapset mukaan töihin -päivänä SAMKin Porin ja Rauman kampuksilla liikkui yli seitsemänkymmentä työntekijöiden lasta ja lapsenlasta, iältään 3–17-vuotiaita.