SAMK ja Åbo Akademi solmivat merkittävän sopimuksen tohtorikoulutuksesta

Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) on solminut merkittävän yhteistyösopimuksen Åbo Akademin kanssa tohtorikoulutuksen järjestämisestä.

SAMK-campus Pori building.

Sopimuksen tavoitteena on tarjota ammattikorkeakoulun henkilöstölle, ylemmän korkeakoulututkinnon (YAMK) opiskelijoille sekä elinkeinoelämän kumppaneille mahdollisuus suorittaa tohtorintutkinto Åbo Akademin ohjauksessa ja tuella. Koulutukseen tavoitellaan viittä uutta opiskelijaa per vuosi. Väitöskirja tehdään englanniksi tai ruotsiksi.

Yhteistyöllä tavoitellaan uusia työelämälähtöisiä ja työelämää tukevia tohtorintutkintoja. Sopimus tukee SAMKin soveltavan tutkimuksen kehittämistä sekä vahvistaa korkeakoulun ja elinkeinoelämän asiantuntijoiden akateemista tasoa.

Sopimus avaa uusia ovia soveltavan tutkimuksen kehittämiselle

Tohtorikoulutettavat saavat vähintään kaksi ohjaajaa, joista toinen on Åbo Akademin palveluksessa ja toinen SAMKin henkilöstöä. Pääohjaaja tulee aina Åbo Akademista. Tavoitteena on suorittaa tohtorintutkinto kolmessa tai neljässä vuodessa.

– Tämä sopimus avaa uusia ovia soveltavan tutkimuksen kehittämiselle ja tarjoaa SAMKin henkilöstölle sekä yhteistyökumppaneille merkittävän mahdollisuuden akateemisen osaamisen syventämiseen. Yhteistyö tukee erinomaisesti alueellista elinkeinoelämää ja tutkimusosaamisen eteenpäin viemistä, kertoo SAMKin tutkimuksen vararehtori Cimmo Nurmi.

Lisätiedot:

Tutkimuksen vararehtori Cimmo Nurmi,+358 44 710 3371, cimmo.nurmi@samk.fi

Jaa tämä sivu

Teoskuva Jesse Kitinojan teoksesta Kuvanveistäjän koti.

Samkilainen kasvo: Arkkitehti, tutkija ja kuvataiteen opiskelija Jesse Kitinoja mukana Mäntän kuvataideviikoilla

Jesse Kitinoja, joka on sekä arkkitehti että SAMKin tutkija ja kuvataiteen opiskelija, on tänä kesänä mukana yhdessä Suomen merkittävimmistä kuvataidetapahtumista, Mäntän kuvataideviikoilla.

SAMK on järjestänyt SuomiAreena-keskusteluja myös aiempina vuosina.

SAMK on mukana SuomiAreenassa

SAMK osallistuu 24.–27.6.2025 järjestettävään SuomiAreenaan. SAMKilla on Kansalaistorilla teltta, jossa on päivittäin vaihtuvia teemoja. Lisäksi SAMK on mukana järjestämässä keskustelua "Suomi elää Länsirannikosta".

Stella kokee, että on löytänyt tapahtuma-alalta oman juttunsa.

Tapahtuma-ala vei mennessään – Tapahtumakoordinaattoriksi restonomikoulutuksella

Stella Laiho valmistui joulukuussa 2022 restonomiksi (AMK) SAMKista ja toimii nykyään tapahtumakoordinaattorina SAMKissa. Restonomikoulutus loi hyvän pohjan työskennellä tapahtuma-alalla.