YAMK-opinnäyte: Suomessa arvostetaan projektipäälliköiden oma-aloitteisuutta ja tiedonhakuisuutta

Heidi Kajaan on tehnyt YAMK-opinnäytetyön ”Digitalisaation vaikutus projektinhallintaan, projektipäällikön rooliin ja persoonallisuuspiirteisiin”.

Tekoälyllä tehty piirroskuva naisesta rakennusten välissä.

Heidi Kajaan teki Firefly-tekoälyllä artikkeliin sopivan kuvituskuvan.

Maailmanlaajuinen pandemia nopeutti ja lisäsi digitaalisten työkalujen hyödyntämistä projektinhallinnassa. Se mahdollisti esimerkiksi projektitiimiläisten virtuaalisen työskentelyn sijainnista ja aikavyöhykkeestä riippumatta. Nykytilan kartoittaminen on ensimmäinen askel tulevaisuuden haasteisiin vastaamisessa. Historiatietojen tarkastelemisella saadaan arvokasta tietoa, jonka pohjalta on mahdollista ennustaa tulevaisuuden trendejä sekä suuntauksia. Heidi Kajaan on tehnyt YAMK-opinnäytetyön ”Digitalisaation vaikutus projektinhallintaan, projektipäällikön rooliin ja persoonallisuuspiirteisiin”. YAMK-opinnäytetyössä tarkasteltiin, miten digitalisaatio on vaikuttanut projektinhallintaan, projektipäällikön rooliin sekä tutkittiin työpaikkailmoituksissa esiintyviä projektipäälliköiltä toivottavia persoonallisuuspiirteitä.

Tutkimus toteutettiin tapaustutkimuksena ilman toimeksiantajaa syksyllä 2023. Opinnäytetyössä hyödynnettiin tekoälysovelluksia Satakunnan ammattikorkeakoulun tekoälyn käytön pelisääntöjen mukaisesti. Digitalisaation vaikutuksia ja haasteita projektinhallintaan selvitettiin tutkimuksen teoriaosuudessa. Tulokset osoittavat, että digitalisaatiolla on moniulotteisia vaikutuksia organisaatioihin, työskentelytapoihin. Se on vaikuttanut myös projektinhallinnan prosesseihin, toimintoihin ja käytänteisiin sekä tuonut mukanaan haasteita, joihin on mahdollista vastata muun muassa koulutuksilla.

Suomessa arvostetaan projektipäälliköiden oma-aloitteisuutta ja tiedonhakuisuutta

Projektipäällikön roolin muutosta projektinhallinnan digitalisaation alusta nykypäivään pyrittiin selittämään projektinhallinnan käsikirjojen sisällönanalyysillä. Analyysi viittaa projektipäälliköiden roolin muutokseen, mutta ei kuitenkaan vastaa yksiselitteisesti, miten digitalisaatio on vaikuttanut edelleen projektipäälliköiden persoonallisuuspiirteisiin. Ilmiön tarkempi kuvaaminen vaatisi lisätutkimista.

Rekrytoinnin nykytilaa kartoitettiin avoimien työpaikkailmoituksien sisällönanalyysillä. Tulokset osoittavat, että Suomessa arvostetaan projektipäälliköiden oma-aloitteisuutta ja tiedonhakuisuutta. Lisäksi tulokset antavat viitteitä järjestelmällisen, vastuunottohaluisen, palveluhenkisen sekä energisen projektipäällikön arvostuksesta sekä siitä, että projektinhallintaa on mahdollista toteuttaa sijainnista riippumatta. Tutkimustulokset vihjaavat myös ristiriitaan perinteisten ja nykyaikaisten projektipäälliköiden persoonallisuuspiirteiden välillä, mutta tarkempi analyysi edellyttäisi aiheen yksityiskohtaisempaa tutkimista.

Opinnäytetyö tuo esille myös useita jatkotutkimusehdotuksia. Tutkimuksen rajoituksena mainittakoon, että opinnäytetyössä ei voitu vahvistaa kaikkien muutosten johtuneen yksinomaan digitalisaatiosta.

Heidi Kajaan, kasvokuva

YAMK-opinnäytetyön kirjoittaja

Heidi Kajaan on valmistunut joulukuussa Toimitusverkoston kehittäminen -tutkinto-ohjelmasta tradenomiksi (YAMK).

Tutustu tarkemmin opinnäytetyöhön Digitalisaation vaikutus projektinhallintaan, projektipäällikön rooliin ja persoonallisuuspiirteisiin.

Yhteydenotot opinnäytetyöhön liittyen: heidi.kajaan@gmail.com

Jaa tämä sivu

Raumalla sijaitsee keltainen taidetalo, jossa on RaumArsin toimintaa.

Satakunnan taidetoimintaa edistävä ja elävöittävä yhdistys RaumArs alkaa tukea SAMKista valmistuneita kuvataiteilijoita

RaumArs ry alkaa tukea SAMKista valmistuneita kuvataiteilijoita tarjoamalla heille näyttelytilaa uudessa Taidetalo RaumArsissa vuoden 2026 alussa. Suunnitelmissa on jatkaa yhteistyötä myös tulevaisuudessa.

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi (vas.), Valmetin kuivauskoneyksikön johtaja Sanna Röyskö, SAMKin osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta sekä Valmetin teknologiapäällikkö Janne Suonperä.

Valmet ja SAMK syventävät yhteistyötään – tavoitteena tukea tulevaisuuden osaamista

Valmet ja SAMK ovat solmineet uuden kumppanuussopimuksen, joka avaa entistä parempia mahdollisuuksia opiskelijoille. Sopimuksen myötä osapuolet vahvistavat yhteistyötään monialaisen tekniikan osaamisen, tutkimusprojektien ja työelämälähtöisen oppimisen alueilla.

SAMKissa vietettiin lukuvuoden yhteistä valmistumisjuhlaa, publiikkia.

SAMKissa vietettiin valmistumisen juhlaa – Katso kuvagalleriat eri kampuksilta

SAMKin valmistumisjuhlaa eli publiikkia vietettiin viime viikolla. Juhlaan olivat tervetulleita kaikki lukuvuoden 2024–2025 aikana valmistuneet tai valmistuvat opiskelijat ja heidän läheisensä.