Sosiaali- ja terveysalan harjoittelu keväällä 2020

Sosiaali- ja terveysalan opiskelijoille on lähetetty sisäinen tiedote harjoitteluista kevään 2020 osalta.

Maapallo / Earth

Sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelujaksot tullaan perumaan kevään 2020 osalta ja tilalle tarjotaan opetussuunnitelman mukaisia opintoja verkko-opintoina. Peruuntuneet harjoittelujaksot pyritään toteuttamaan syksyn 2020 aikana. Tulevista verkko-opinnoista tiedotetaan mahdollisimman pian.

  1. Meneillään olevat harjoittelut jatkuvat, jos organisaatio on valmis jatkamaan harjoittelun loppuun.
  2. Kevään tulevien harjoittelujen sijasta tehdään teoriaopintoja, siten että opintojen etenemiset eivät viivästy.
  3. Harjoitteluiden koordinaattorit informoivat harjoittelupaikkoja siitä, ettei keväällä tule enää opiskelijoita harjoittelujaksoille.
  4. Lisäksi huomioidaan, että kenenkään valmistuminen kevään aikana ei viivästy poikkeusoloista huolimatta. Koulutusohjelmakohtaisesti (OPS-vastaava ja tutor) käydään keskustelut opintojen loppuvaiheessa olevien opiskelijoiden kanssa.
  5. Soteekki ei toimi kevään aikana kampuksella. Soteekin henkilökunta ja ohjaavat opettajat ohjeistavat opiskelijoita, miten toimitaan opintojen etenemiseksi.

Tilanne saattaa muuttua ja tulla uusia ohjeistuksia.

Tiina Savola, johtaja, hyvinvointi ja terveys -osaamisalue
Maarit Harjanne, tiimivastaava, hoitotyö
Erja Hannula, tiimivastaava, hoitotyö
Merja Sallinen, tiimivastaava, Kuntoutuksen ohjaus ja Fysioterapia
Kari Rajaniemi, tiimivastaava, Sosiaaliala ja vanhustyö

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Satakunnan Osuuskaupasta HR- asiantuntija Marika Smrha (vas.) sekä henkilöstöjohtaja Päivi Huhtamaa ja SAMKista osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Sopimuskumppanit Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK: Sydämen asiana Satakunnan tulevaisuus

Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, joka vahvistaa jo pitkään jatkunutta yhteistyötä. Sopimuksen myötä syvennetään erilaisia hyötyjä opiskelijoille sekä tuetaan koko Satakunnan elinvoimaisuuden edistämistä.

Taidemaalari Juhani Tarna kukitettiin tilaisuudessa. Kukittajana oli Kankaanpään Taideyhdistyksen puheenjohtaja Saija Mustaniemi.

Kankaanpää juhlii taiteen monipaikkaista ja vaikuttavaa historiaa – juhlavuoden kohokohtana Sidos-seminaari

Kankaanpää viettää vuonna 2025 taiteen ja kulttuurin juhlaa. Kaupunki ja sen taideyhteisö juhlistavat 60 vuotta täyttävää Kankaanpään Taideyhdistystä sekä SAMKin Taidekoulun kampusta.

Syksyllä haussa olevat koulutukset alkavat vuoden 2026 alussa. Arkistokuvassa opiskelutilanne Porin kampukselta.

Syksyn yhteishaku alkaa maanantaina – SAMKissa tarjolla monipuolisia tutkinto-ohjelmia suomeksi ja englanniksi

Korkeakoulujen syksyn haut järjestetään 1.–11.9.2025. SAMKissa on haettavana monipuolinen valikoima tutkinto-ohjelmia niin suomeksi kuin englanniksi. Opinnot käynnistyvät vuoden 2026 alussa.