SAMKista sairaanhoitajaksi Sydänsairaalaan

Elina Jalonen valmistui viime vuonna sairaanhoitajaksi SAMKista. Valmistuttuaan ylioppilaaksi Rauman Lyseon lukiosta oli sairaanhoitajaksi opiskelu varma valinta, mutta paikkakunta opiskeluille oli vielä epäselvä.

Elina Jalonen seisoo tiiliseinän vieressä
Tällä hetkellä Elina Jalonen asuu Tampereella ja on töissä Tampereen Sydänsairaalassa.

Elina Jaloselle oli alusta asti selkeää, että sairaanhoitajan opinnot kiinnostavat. Vaan jäi kysymykseksi, mikä lienee paras opiskelijakaupunki, ja missä järjestyksessä Opintopolkuun kaupunkivaihtoehdot laittaisi?

– Raumalta kun olen kotoisin, kiinnosti minua tietää, millaista suurempien kaupunkien vilske ja opiskelijameininki näyttää. Minulla oli jo valmiiksi ystäviä Porissa, ja kun viimeiseltä hakutoivepaikalta Pori aukesi, tartuin tilaisuuteen.

– Alasta olen tykännyt, ja terveydenhuollon ala minulla olikin ainoana vaihtoehtona. Punnitsin terveydenhoitajan ja sairaanhoitajan välillä ja tämä ala minulle avautui, enkä ole sitä kyllä katunut hetkeäkään. Ihmiset ovat ihania, ja auttaminen on intohimoni.

Monipuolinen ja haasteellinen ala

Elina kertoo sairaanhoitajan alassa kiinnostavan sen haasteellisuus ja monipuolisuus.

– Alalla pääsee tutustumaan ja etenkin auttamaan monia ihmisiä. Pidän siitä, että yksikään päivä ei satavarmasti ole samanlainen. Opintojeni ohella työskennellessäni ravintola-alalla jokainen päivä oli kaavaltaan samanlainen ja alkoi pitkällä tähtäimellä tuntumaan niin sanotusti pakkopullalta, joten innolla odotan tulevia työpäiviä.

– Itse opinnoissa haastavinta itselleni olivat matematiikan lääkelaskut, mutta niistäkin selvittiin. Parhaiten oppii tekemällä.

Vapaa-aika, opinnot ja työt – niistä koostui Elinan arki koko opintojen ajan.

– Tasapainottaminen töiden, opintojen, vapaa-ajan sekä palautumisen osalta oli erityisen haastavaa, sillä kärsin burnoutista tämän kaiken keskellä. Onneksi lähipiiristäni löytyi tukea, ja asioita saatiin järjesteltyä niin, että pahimmasta uupumuksesta selvittiin yhteistyöllä. Merkittävin helpotus oli se, kun sain pitää opintovapaata töistä opintojen harjoittelujaksojen ajan.

Viimeinen harjoittelujakso ratkaisevana tekijänä

Tällä hetkellä Elina asuu Tampereella ja on töissä Tampereen Sydänsairaalassa.

– Sydänosastolle päädyin, koska sydänpuoli erityisesti kiinnosti minua. Viimeinen harjoittelujaksoni oli nimittäin sydänpuolella, mikä herätti tämän kiinnostuksen kipinän. Tulevaisuudelta toivon kehittyväni tässä ammatissa ja tulevani loistavaksi alan ammattilaiseksi, jolla on hyvät taidot työnkuvaan kuin työnkuvaan.

—————–

Elina Jalonen

  • 23-vuotias
  • Sairaanhoitaja
  • Työskentelee Tampereen sydänsairaalassa
  • Harrastuksena kuntosali sekä ystävien kanssa ajanvietto

Jaa tämä sivu

SAMK on järjestänyt SuomiAreena-keskusteluja myös aiempina vuosina.

SAMK on mukana SuomiAreenassa

SAMK osallistuu 24.–27.6.2025 järjestettävään SuomiAreenaan. SAMKilla on Kansalaistorilla teltta, jossa on päivittäin vaihtuvia teemoja. Lisäksi SAMK on mukana järjestämässä keskustelua "Suomi elää Länsirannikosta".

SAMKissa on tällä hetkellä kymmenen laillistujaa, joille on tehty henkilökohtaiset opetussuunnitelmat. Artikkelissa haastateltu Getrude Kamamba on kuvassa "tutkittavana".

Kansainvälisille sairaanhoitajille sujuvampi tie suomalaiseen työelämään

Suomalaisen terveydenhuollon osaamista vahvistetaan uudenlaisella yhteistyöllä. SAMK on mukana hankkeissa, joissa kehitetään toimintamalleja EU/ETA-maiden ulkopuolella sairaanhoitajan tutkinnon suorittaneille henkilöille.

Allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Boliden Harjavallan toimitusjohtaja Antti Kontiainen (vas.), Talent Acquisition Partner Noora Jönkkäri sekä SAMKista osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta ja kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Yhteistyöllä uusia mahdollisuuksia: Boliden Harjavalta ja SAMK syventävät kumppanuuttaan

Boliden Harjavalta ja Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) ovat allekirjoittaneet kumppanuussopimuksen. Sopimus vahvistaa pitkään jatkunutta kumppanuutta, joka keskittyy erityisesti prosessi- ja materiaalitekniikan korkeakoulutukseen ja sen kehittämiseen.