SAMKista sairaanhoitajaksi Sydänsairaalaan

Elina Jalonen valmistui viime vuonna sairaanhoitajaksi SAMKista. Valmistuttuaan ylioppilaaksi Rauman Lyseon lukiosta oli sairaanhoitajaksi opiskelu varma valinta, mutta paikkakunta opiskeluille oli vielä epäselvä.

Elina Jalonen seisoo tiiliseinän vieressä
Tällä hetkellä Elina Jalonen asuu Tampereella ja on töissä Tampereen Sydänsairaalassa.

Elina Jaloselle oli alusta asti selkeää, että sairaanhoitajan opinnot kiinnostavat. Vaan jäi kysymykseksi, mikä lienee paras opiskelijakaupunki, ja missä järjestyksessä Opintopolkuun kaupunkivaihtoehdot laittaisi?

– Raumalta kun olen kotoisin, kiinnosti minua tietää, millaista suurempien kaupunkien vilske ja opiskelijameininki näyttää. Minulla oli jo valmiiksi ystäviä Porissa, ja kun viimeiseltä hakutoivepaikalta Pori aukesi, tartuin tilaisuuteen.

– Alasta olen tykännyt, ja terveydenhuollon ala minulla olikin ainoana vaihtoehtona. Punnitsin terveydenhoitajan ja sairaanhoitajan välillä ja tämä ala minulle avautui, enkä ole sitä kyllä katunut hetkeäkään. Ihmiset ovat ihania, ja auttaminen on intohimoni.

Monipuolinen ja haasteellinen ala

Elina kertoo sairaanhoitajan alassa kiinnostavan sen haasteellisuus ja monipuolisuus.

– Alalla pääsee tutustumaan ja etenkin auttamaan monia ihmisiä. Pidän siitä, että yksikään päivä ei satavarmasti ole samanlainen. Opintojeni ohella työskennellessäni ravintola-alalla jokainen päivä oli kaavaltaan samanlainen ja alkoi pitkällä tähtäimellä tuntumaan niin sanotusti pakkopullalta, joten innolla odotan tulevia työpäiviä.

– Itse opinnoissa haastavinta itselleni olivat matematiikan lääkelaskut, mutta niistäkin selvittiin. Parhaiten oppii tekemällä.

Vapaa-aika, opinnot ja työt – niistä koostui Elinan arki koko opintojen ajan.

– Tasapainottaminen töiden, opintojen, vapaa-ajan sekä palautumisen osalta oli erityisen haastavaa, sillä kärsin burnoutista tämän kaiken keskellä. Onneksi lähipiiristäni löytyi tukea, ja asioita saatiin järjesteltyä niin, että pahimmasta uupumuksesta selvittiin yhteistyöllä. Merkittävin helpotus oli se, kun sain pitää opintovapaata töistä opintojen harjoittelujaksojen ajan.

Viimeinen harjoittelujakso ratkaisevana tekijänä

Tällä hetkellä Elina asuu Tampereella ja on töissä Tampereen Sydänsairaalassa.

– Sydänosastolle päädyin, koska sydänpuoli erityisesti kiinnosti minua. Viimeinen harjoittelujaksoni oli nimittäin sydänpuolella, mikä herätti tämän kiinnostuksen kipinän. Tulevaisuudelta toivon kehittyväni tässä ammatissa ja tulevani loistavaksi alan ammattilaiseksi, jolla on hyvät taidot työnkuvaan kuin työnkuvaan.

—————–

Elina Jalonen

  • 23-vuotias
  • Sairaanhoitaja
  • Työskentelee Tampereen sydänsairaalassa
  • Harrastuksena kuntosali sekä ystävien kanssa ajanvietto

Jaa tämä sivu

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS logo.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS vahvistaa länsirannikon kasvun voimaa – Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat strategisen allianssin

Länsi-Suomen kolme ammattikorkeakoulua Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat täysin uudenlaista toimintamallia sekä yhteisen strategian. Kolmen itsenäisen ammattikorkeakoulun yhteistyö vahvistaa koko Länsi-Suomen elinvoimaa, osaamista ja kasvua.

Osana päivien ohjelmaa oli paneelikeskustelu, jossa tarkasteltiin eri näkökulmista soveltavan liikunnan ammattilaisten koulutuksen ja osaamisen kehittymistä 2020-luvulla sekä tärkeimpiä tulevaisuuden osaamistarpeita ja kehittämistoimia.

Soveltavan liikunnan päivät kokosi alan asiantuntijat ja käytännön toimijat SAMKiin

Liikuntatieteellisen Seuran koordinoimat Soveltavan liikunnan päivät järjestettiin tänä vuonna SAMKin Porin kampuksella. Kaksipäiväinen tapahtuma toi Poriin noin 250 osallistujaa eri puolilta Suomea.

Menghua Liang-Haavisto on valmistunut Nursing-tutkinto-ohjelmasta vuonna 2021.

SAMKin alumni Menghua Liang-Haavisto valittiin Satakunnan Vuoden Uusyrittäjäksi

Kiinalaisen Hoitola Liangin yrittäjä Menghua Liang-Haavisto on valittu Satakunnan Vuoden Uusyrittäjä 2026 -kilpailun voittajaksi. Vuoden uusyrittäjä valittiin nyt viidettä kertaa.