Opinnäytetyö: Tradenomitutkinnon suorittaminen on laajentanut uramahdollisuuksia

Tradenomiksi (AMK) huhtikuussa valmistunut Hanna Vallin teki opinnäytetyön tradenomitutkinnon vaikuttavuudesta Kuninkaisten kampukselta valmistuneiden keskuudessa. Työssä havaittiin, että tutkinnon suorittaminen on vaikuttanut työelämässä sijoittumiseen ja laajentanut uramahdollisuuksia.

Hanna Vallin seisoo valkoisessa paidassa vaalean seinän edessä pidellen silmälaseja vasemmassa kädessään.

Hanna Vallin kokee, että hänen oma osaamisensa on myös kehittynyt tradenomikoulutuksessa.

Hanna Vallin kertoo, että Kuninkaisten kampuksella verkko-opintoina suoritettavaa tradenomitutkintoa ei ole aikaisemmin tutkittu kohdennetusti, eikä aiheesta ollut yksityiskohtaista tietoa.
– Oli tärkeää saada tietoa, millainen tradenomitutkinnon vaikuttavuus on, mitä opiskelijoille kuuluu valmistumisen jälkeen ja miten palvelun tuottamisessa oli onnistuttu.

Hanna Vallin selvitti työssään Kuninkaisten kampukselta valmistuneiden opiskelijoiden tutkinnon suorittamisen vaikuttavuutta työelämässä sijoittumisen muutokseen sekä Kuninkaisten kampuksen opetustarjonnan vastaamista työelämän tarpeisiin.

Työ toteutettiin verkkokyselynä. Hanna Vallin kokee, että työn merkittävimmät tulokset olivat tutkinnon vaikutukset henkilön tietoihin ja taitoihin, sekä tutkinnon suorittamisen vaikutus henkilön työelämässä sijoittumisen muutokseen ja urakehitykseen. Tutkimustuloksista voitiin todeta, että lähes 40 % vastaajista oli vaihtanut työpaikkaa, 35 %:lla vastaajista tehtävät olivat kehittyneet ja reilu 50 % vastaajista koki tutkinnon vaikuttaneen urakehitykseen.
– Tutkinnon suorittamisen koettiin mahdollistaneen uralla etenemistä, laajentaneen uramahdollisuuksia, sekä tuoneen työnkuviin lisää vastuuta ja vaativuutta.

Tutkinnon vaikuttavuus yllätti työn tekijän

Kuninkaisten opetustarjonnan todettiin vastanneen laajasti työelämän tarpeisiin. Koulutus vastasi erittäin hyvin osallistujien odotuksia ja palvelun tuottaminen todettiin kokonaisuutena arvioituna onnistuneeksi.
– Tutkimustuloksista voitiin nähdä, että suurin joukko kyselyyn vastanneista työskentelee nykyisin asiantuntijatehtävissä. Kuninkaisten opetustarjonnan voidaan todeta tarjoavan laaja-alaiset tiedot ja taidot asiantuntijatehtäviin. Tradenomitutkinnon vaikuttavuus jopa yllätti Hanna Vallinin.
– Oli hienoa huomata millainen vaikutus tutkinnon suorittamisella oli ollut. Osaaminen oli kehittynyt kaikissa ikäryhmissä. Tutkinnon saattoi todeta tuoneen mukanaan myös ammatillista itsevarmuutta. Miten Hanna Vallin kokee itse tradenomitutkinnon?
– Tradenomitutkinto on hyvä, osaamiseni kehittyi koulutuksessa. Korkeakoulututkintoa arvostetaan. Työelämässä on selvästi nähtävissä, että toimintaympäristö muuttuu ja korkeakoulutettuja tarvitaan tulevaisuudessa nykyistä enemmän. Korkean osaamisen tarpeen voidaan näin ollen katsoa kohdistuvan myös meihin jo pitkään työelämässä olleisiin. Saavutin tavoitteeni korkeakoulututkinnosta työn ohella. Lisäksi pystyin opinnoissani hyvin hyödyntämään aiemmin hankkimaani tietoa. Olen siis hyvin tyytyväinen. Lue työ ”Tradenomitutkinnon vaikuttavuus” Theseuksessa

Hae koulutukseen 2.-16.9.2020

Haku liiketalouden monimuotototetukseen (tradenomi AMK) syksyn yhteishaussa 2.–16.9.2020. Opinnot alkavat tammikuussa 2021.

Tutustu koulutukseen 

Jaa tämä sivu

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Satakunnan Osuuskaupasta HR- asiantuntija Marika Smrha (vas.) sekä henkilöstöjohtaja Päivi Huhtamaa ja SAMKista osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Sopimuskumppanit Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK: Sydämen asiana Satakunnan tulevaisuus

Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, joka vahvistaa jo pitkään jatkunutta yhteistyötä. Sopimuksen myötä syvennetään erilaisia hyötyjä opiskelijoille sekä tuetaan koko Satakunnan elinvoimaisuuden edistämistä.

Taidemaalari Juhani Tarna kukitettiin tilaisuudessa. Kukittajana oli Kankaanpään Taideyhdistyksen puheenjohtaja Saija Mustaniemi.

Kankaanpää juhlii taiteen monipaikkaista ja vaikuttavaa historiaa – juhlavuoden kohokohtana Sidos-seminaari

Kankaanpää viettää vuonna 2025 taiteen ja kulttuurin juhlaa. Kaupunki ja sen taideyhteisö juhlistavat 60 vuotta täyttävää Kankaanpään Taideyhdistystä sekä SAMKin Taidekoulun kampusta.

Syksyllä haussa olevat koulutukset alkavat vuoden 2026 alussa. Arkistokuvassa opiskelutilanne Porin kampukselta.

Syksyn yhteishaku alkaa maanantaina – SAMKissa tarjolla monipuolisia tutkinto-ohjelmia suomeksi ja englanniksi

Korkeakoulujen syksyn haut järjestetään 1.–11.9.2025. SAMKissa on haettavana monipuolinen valikoima tutkinto-ohjelmia niin suomeksi kuin englanniksi. Opinnot käynnistyvät vuoden 2026 alussa.