Noora Haapasen luovuuden ja markkinoinnin matka SAMKissa

Tradenomiopiskelija Noora Haapanen on löytänyt paikkansa markkinoinnin kentällä.

Noora Haapanen haluaisi tehdä tulevaisuudessa markkinointistrategioita ja kehittää yrityksiä.
Noora Haapanen haluaisi tehdä tulevaisuudessa markkinointistrategioita ja kehittää yrityksiä.

– Olen aina ollut kiinnostunut brändien markkinoinnin tuottamisesta ja visuaalisista ratkasuista, Noora toteaa.

Nooran opinnäytetyö liittyy Instagramiin

Nooran opinnäytetyö käsittelee vaikuttajayhteisöjen rakentamista Instagramissa, ja hän on päättänyt luoda oppaan hyvinvointialan yrityksille.

– Sosiaalisen median merkitys kasvaa jatkuvasti, ja haluan edistää yrityksen tunnettavuutta tarjoamalla käytännön ohjeita Instagram-yhteisön luomiseksi, Noora selittää.

Työn aloittaminen ei ollut ongelmatonta, ja hän on kohdannut haasteita datan käsittelyssä.

– Informaatiota on paljon, ja tekstin jäsentely auttoi kirjoittamisessa, hän muistelee.

Kuitenkin vapaus aiheen valinnassa ja mahdollisuus työskennellä omaan aikatauluun sopivasti ovat olleet suuria etuja.

Noora on nauttinut opiskelusta SAMKissa

Noora on nauttinut opiskella SAMKissa, koska hän on päässyt tekemään markkinointiin liittyviä projekteja sekä tehtäviä. Lempikurssit Nooralle ovat olleet kaikki markkinointiin liittyvä sekä harjoittelujakso Porin Gogolla. Noora on päässyt toteuttamaan markkinointia Gogon Instagram-tilille, mikä on opettanut uusia puolia markkinoinnista. Hän on myös tätä kautta löytänyt intohimoaan markkinoinnin luomiseen sekä hyvinvointiin.

Tulevaisuudensuunnitelmat markkinoinnin saralla

Noora haluaisi tulevaisuudessa päästä hyvinvointialalle ja tuottaa sosiaalisen median markkinointia hyvinvointialan yrityksille sekä olla osana yhteisöä. Tärkeää hänelle työssä on päästä tekemään töitä tiimissä ja päästä yhdessä tavoitteisiin. Markkinointistrategian tekeminen sekä yrityksen kehittäminen eteenpäin olisi Nooran unelma-ala. SAMKin opinnot ovat olleet Nooralle oiva valinta, sillä tutkinto on opettanut hänelle paljon markkinoinnista ja auttanut löytämään oman intohimonsa.

Noora Haapanen
Noora Haapanen on aina ollut kiinnostunut brändien markkinoinnin tuottamisesta ja visuaalisista ratkasuista.

Noora Haapanen

  • valmistuu tradenomiksi
  • suuntautuu markkinointiin
  • kotoisin Helsingistä

—————

Artikkeli on kirjoitettu osana opiskelijoiden opinnoissaan tuottamaa juttusarjaa.

Jaa tämä sivu

Hera-satelliitti lähetetty CubeSat-kumppanin kanssa tutkimaan asteroidia.

Johdatus avaruustoimintaan -kurssi käynnistää avaruusteknologiayhteistyön

SAMK, Porin kaupunki ja Turun yliopisto allekirjoittivat viime kesänä aiesopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää Satakunnassa avaruusteknologiaa hyödyntävää koulutusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa.

Vera Karttunen Korean kansallispuvussa Hanbokissa.

Veran vaihtovuosi Etelä-Koreassa avarsi ja opetti monella tapaa

Vera Karttunen on kolmannen vuoden International Tourism Management -opiskelija SAMKissa. Hän päätyi lähtemään opiskelijavaihtoon Etelä-Koreaan.

Kumppanuussopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat mukana vasemmalta LähiTapiola Länsi-Suomen henkilöasiakkuuksien liiketoimintajohtaja Markus Suominen, SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi ja osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä LähiTapiola Länsi-Suomen toimitusjohtaja Jussi Seppälä.

LähiTapiola Länsi-Suomi ja SAMK aloittavat kumppanuuden alueen osaamisen vahvistamiseksi

LähiTapiola Länsi-Suomi ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, jonka tavoitteena on lisätä vuoropuhelua ja vahvistaa yhteistyötä koulutuksen ja työelämän välillä.