Ennen Suomeen muuttoaan Fernando oli työskennellyt liiketoiminnan ja markkinoinnin parissa ja ehtinyt kartuttaa monipuolista koulutustaustaa. Opiskelumaailma oli hänelle siis jo tuttu. SAMK tarjosi kuitenkin paljon uutta.
SAMKissa Fernando tutustui suomalaiseen kulttuuriin, elämäntapaan ja kieleen. Yrittäjyydestä kiinnostuneena hän oppi myös, millaista liiketoiminnan harjoittaminen Suomessa ja erityisesti Raumalla on.
Tilaisuuksiin kannattaa tarttua rohkeasti
Fernando sai ensimmäisen palkallisen harjoittelupaikkansa hieman tavallisuudesta poikkeavalla tavalla. Hän oli aktiivinen opiskelija ja osallistui moniin SAMKin tapahtumiin. Niissä hän tutustui erilaisiin yhteisöihin ja organisaatioihin sekä loi uusia kontakteja.
Yksi tapahtumista avasi hänelle myös yllättävän mahdollisuuden. Fernando tapasi siellä Rauman kaupungin edustajan, jonka kanssa hän keskusteli tulevasta Rauma International Housesta. Fernando kertoi osaamisestaan digitaalisessa markkinoinnissa, ja kohtaaminen johti lopulta palkalliseen harjoitteluun uudessa organisaatiossa.
Kun oma intohimo muuttuu liiketoiminnaksi
Vaikka Fernandon osaaminen painottuu liiketoimintaan ja markkinointiin, leipominen on ollut hänen intohimonsa jo pitkään. Hän yhdisti nämä kaksi ja perusti oman yrityksen, jonka tuotteena ovat erityisesti browniet. Yritys on tullut Raumalla jo tutuksi, ja Fernando on saanut asiakkailtaan paljon myönteistä palautetta.
SAMKin opinnoista on ollut käytännön hyötyä yritystoiminnan rakentamisessa. Fernando painotti opinnoissaan yrittäjyyttä ja digitaalista markkinointia. Erityisen hyödyllisiksi hän koki vierailevat luennoitsijat, jotka kertoivat omista yrityksistään ja kokemuksistaan yrittäjinä. Niiden kautta hän sai käytännön näkökulmaa yrittäjyyteen ja pystyi yhdistämään opinnoissa käsiteltyä teoriaa todellisiin tilanteisiin.
Tästä osaamisesta oli myöhemmin paljon hyötyä oman yrityksen perustamisessa.
Neuvoja opiskelijoille
Fernando kannustaa opiskelijoita osallistumaan aktiivisesti sekä SAMKin että muiden organisaatioiden järjestämiin tapahtumiin. Tavoitteena ei hänen mukaansa kannata olla pelkästään työpaikan löytäminen, vaan myös uusien ihmisten tapaaminen, verkostojen rakentaminen ja hyvän vaikutelman jättäminen.
– Voit saada kokemuksia ja tavata ihmisiä. Tarkoituksena ei välttämättä ole saada työpaikkaa, vaan verkostoitua niin, että ihmiset oppivat tuntemaan sinut, osaamisesi ja asenteesi.
Liiketalouden opiskelijoille Fernando suosittelee opiskeluun liittyvien tehtävien tekemistä oman liikeidean näkökulmasta, jos sellainen on jo mielessä. Hän teki itse opintojensa aikana monia tehtäviä omaa tulevaa yritystään ajatellen. Näin yritystoiminnalle syntyi jo opiskeluaikana hyvä pohja.
Nykyään Fernando työskentelee kokoaikaisesti kokkina ja pyörittää samalla kasvavaa yritystään.