Liiketalous alkoi kiinnostaa Juhoa jo peruskoulussa

Juho Grönroos aloitti SAMKissa liiketalouden opinnot 2021 syksyllä, suuntautumisena taloushallinto. Ajatus liiketalouden opinnoista heräsi jo peruskoulun loppuvaiheilla.

Juho Grönroos sohvalla kannettavan tietokoneen kanssa

Ensimmäisen syksyn perusteella ala tuntuu Juhon mielestä oikealta.

Juhon kiinnostus liiketaloutta kohtaan heräsi isoveljen aloittaessa opinnot kauppakorkeakoulussa. Kiinnostumisen heräämistä tukivat yläasteen yhteiskuntaopin tunnit talouteen liittyen.

– Liiketaloudessa itselle tärkeää on, että voin työskennellä millä tahansa alalla, Juho toteaa.

Ala tuntuu oikealta

Juhon mielestä ensivaikutelma SAMKista ja opinnoista on ollut erittäin positiivinen. Takana olevien opintojen perusteella oma suuntautuminen taloushallinnon puolelle tuntuu oikealta valinnalta.

Ensimmäisen syksyn aikana mielenkiintoisimpia opintojaksoja Juhon mielestä ovat olleet Kansantalous sekä Asiantuntija ja viisas talous -opintojaksot. Opintojaksoilla käydään mielenkiintoisia aiheita talouteen liittyen.

– Markkinointiin liittyvät opinnot eivät ole olleet minulle niin mielenkiintoisia, joten taloushallinto tuntuu itselleni sopivalta suuntautumiselta.

Suunnitelmat opiskelun jälkeen avoinna

Suunnitelmat valmistumisen jälkeen ovat vielä avoinna. Liiketalouden puolella työskentelymahdollisuudet ovat varsin monipuoliset ja tietyn alan yritystä ei ole vielä mielessä. Yrittäjyys on myös vahvasti mielessä, mutta mitään tiettyä liikeideaa Juho ei ole vielä ehtinyt miettimään.

– Äiti toimii yrittäjänä, joten sitä kautta varmasti kiinnostus on herännyt. Jokin päivä olisi hienoa olla itse itsensä pomo, Juho kertoo.

Lue lisää liiketalouden opinnoista Juho Grönroos kasvokuva

Juho Grönroos

 

Ensimmäisen vuoden tradenomiopiskelija

Suuntautuminen: taloushallinto

Jaa tämä sivu

Jenni Kärkkäinen seisoo kukkapuska sylissään.

Vuoden Yrityskiihdyttämöyrittäjä Jenni Kärkkäinen rakentaa kasvua asiakasymmärryksen avulla

Asiakaslähtöisyys, hallittu kasvu ja käytännönläheinen tekeminen nostivat Beautyharkosen yrittäjän, Jenni Kärkkäisen, Vuoden Yrityskiihdyttämöyrittäjäksi. Valinnan perusteissa korostuvat hänen innostunut ja inhimillinen toimintatapansa sekä kykynsä kehittää liiketoimintaa suunnitelmallisesti ja ajassa eläen.

Fysioterapian opiskelijoita luokkatilanteessa Porin kampuksella.

Kevään yhteishaku päättyi − SAMKin hakijamäärä kasvoi

Yhteishaku ammattikorkeakouluihin on päättynyt. SAMKiin oli ensisijaisia hakijoita 3 856 ja hakemuksia yhteensä 12 067. Aloituspaikkoja kohti vetovoima oli keskimäärin 2,86 ensisijaista hakijaa.

Kumppanuussopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat mukana (vas.) kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi ja tutkimuksen vararehtori Heikki Haaparanta SAMKista sekä palvelupäällikkö Jouni Stenfors ja toimitusjohtaja Tiina Äijälä Karhulinnasta.

Karhulinnan ja SAMKin kumppanuus tukee aluekehitystä ja osaajien kasvua Satakunnassa

Lääkärikeskus Karhulinnan ja SAMKin kumppanuus rakentaa osaamista, tukee aluekehitystä ja avaa opiskelijoille uusia mahdollisuuksia terveydenhuollon kentällä.