LähiTapiola Länsi-Suomi ja SAMK aloittavat kumppanuuden alueen osaamisen vahvistamiseksi

LähiTapiola Länsi-Suomi ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, jonka tavoitteena on lisätä vuoropuhelua ja vahvistaa yhteistyötä koulutuksen ja työelämän välillä.

Kumppanuussopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat mukana vasemmalta LähiTapiola Länsi-Suomen henkilöasiakkuuksien liiketoimintajohtaja Markus Suominen, SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi ja osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä LähiTapiola Länsi-Suomen toimitusjohtaja Jussi Seppälä.
Kumppanuussopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat mukana vasemmalta LähiTapiola Länsi-Suomen henkilöasiakkuuksien liiketoimintajohtaja Markus Suominen, SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi ja osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä LähiTapiola Länsi-Suomen toimitusjohtaja Jussi Seppälä.

LähiTapiola Länsi-Suomi on 140-vuotias, noin 110 000 asiakkaan omistama paikallinen elämänturvayhtiö, joka palvelee henkilö-, yritys- ja maatila-asiakkaita yli sadan asiantuntijan voimin läntisen Suomen alueella. Yhtiön tulos käytetään alueen elinvoimaisuuden ja hyvinvoinnin edistämiseen, ja se on merkittävä toimija paikallisena työnantajana, veronmaksajana ja korvausten maksajana. Yli 330 miljoonan euron sijoitusvarallisuudesta huomattava osa on sijoitettu Suomeen, ja yhteiskuntavastuuta toteutetaan paikallisin lahjoituksin.

Kumppanuus tuo jatkossa SAMKin toimintaan ajankohtaista työelämätietoa ja tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuksia osallistua opinnäytetöihin, projektiluonteisiin toimeksiantoihin ja asiantuntijaluentoihin.

Kumppanuudella myös alueellista merkitystä

LähiTapiola Länsi-Suomen toimitusjohtaja Jussi Seppälän mielestä solmittu kumppanuussopimus tarjoaa hyvän kehikon jatkuvalle vuoropuhelulle ja yhteistyölle.

– SAMKilla on merkittävä rooli maakuntamme osaamisen kasvattajana ja kehittäjänä sekä yrittäjyyden edistäjänä. LähiTapiola Länsi-Suomelle samat teemat ovat tärkeitä, minkä vuoksi yhteistyöstä hyötyvät varmasti niin SAMK, opiskelijat kuin LähiTapiolakin. Kumppanuussopimuksen puitteissa voimme esimerkiksi tarjota opiskelijoille ideoita opinnäytetöistä, projektiluonteisia töitä tai esimerkiksi opintokokonaisuuteen soveltuvia asiantuntijaluentoja, Seppälä sanoo.

SAMKissa yhteistyön nähdään tukevan vuoropuhelua alueen työelämän kanssa sekä tuovan opetukseen ja tutkimus- ja kehittämistoimintaan ajankohtaista, käytännönläheistä tietoa.

– Yhteistyö LähiTapiolan kaltaisen, vastuullisesti toimivan ja alueeseen vahvasti sitoutuneen yrityksen kanssa vahvistaa SAMKin roolia luotettavana kumppanina työelämän kehittämisessä ja tulevaisuuden osaajien kouluttamisessa, sanoo Liiketoiminta ja johtaminen -osaamisalueen johtaja Jari Iisakkala.

Kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi korostaa opiskelijoiden hyötyvän erityisesti käytännön kokemuksista, verkostoista ja mahdollisista urapoluista. Kumppanuus tukee yhteistä tavoitetta edistää alueen elinvoimaisuutta, osaamista ja hyvinvointia.

Osapuolet odottavat yhteistyön rakentuvan pitkäjänteiseksi ja tukevan alueen osaamisen ja hyvinvoinnin kehitystä.

Jaa tämä sivu

Rauman kauppakamarin toimitusjohtaja Nina Pere (vas.) ja Satakunnan kauppakamarin toimitusjohtaja Minna Nore antoivat auditoinnin tunnustuksen SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisillalle.

Työelämäauditoinnit tuovat yritykset ja koulutuksen saman pöydän ääreen Satakunnassa

Satakunnassa on käynnistetty uusi toimintamalli, jolla vahvistetaan koulutuksen ja työelämän yhteistyötä. SAMK sekä Rauman ja Satakunnan kauppakamarit ovat toteuttaneet alueen ensimmäiset työelämäauditoinnit, joissa yritysten edustajat arvioivat ja kehittävät korkeakoulun työelämäyhteyksiä.

Jesse Joensuu pelaa jääkiekkoa.

Kiekkokaukaloista koulunpenkille – aina NHL:ssä asti meritoitunut Ässien ex-kapteeni Jesse Joensuu nauttii tradenomiopinnoista SAMKissa

Entinen huippujääkiekkoilija Jesse Joensuu opiskelee ensimmäistä vuotta tradenomiopintoja SAMKissa. Hän kuvaa uran jälkeistä uutta elämänvaihetta ihannetilanteeksi.

Konetekniikan opetustilanne laboratoriossa.

Yhteishaku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin on käynnissä

Yhteishaku syksyllä 2026 alkaviin kansainvälisiiin koulutuksiin on 7.–21.1.2026. SAMKissa on haettavana kahdeksan englanninkielistä ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kaksi ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.