SAMK tarjoaa maksutta opintoja sotaa paenneille ukrainalaisille

Ukrainan humanitaarisen kriisin vuoksi SAMK tarjoaa ukrainalaisille erilaisia opiskelumahdollisuuksia maksutta.

SAMK myöntää ukrainalaisille tutkinto-opiskelijoille erillisiä opinto-oikeuksia tietyissä AMK-tutkinto-ohjelmissa. Opiskelumahdollisuus on tarkoitettu opiskelijoille, joilla on voimassa oleva opinto-oikeus ukrainalaisessa korkeakoulussa, ja joiden opinnot ovat keskeytyneet sodan vuoksi.

– Suomeen on tullut runsaasti sotaa pakenevia ukrainalaisia ja korkeakoulukenttä haluaa tarjota heille mahdollisuutta suorittaa korkeakouluopintoja suomessaoloaikana, sanoo opetuksen vararehtori Timo Mattila.

SAMK ottaa ukrainalaisia opiskelijoita myös lukukauden tai lukuvuoden vaihtoon alkaen syksyllä 2022. Hakukelpoisia ovat opiskelijat, jotka olivat rekisteröityneet tutkinto-opiskelijoiksi ukrainalaisiin korkeakouluihin Venäjän hyökkäyksen alkaessa. Myös opiskelijat, jotka ovat valmistuneet viimeisten 12 kuukauden aikana ukrainalaisista korkeakouluista, voivat hakea harjoittelupaikkaa. SAMK ottaa myös korkeakoulujen opettajia ja henkilökuntaa vaihtoon. Vaihdot toteutuvat Erasmus+ -rahoituksella.

SAMK tarjoaa lisäksi kesäopintoja, avoimen ammattikorkeakoulun englanninkielisiä erilliskursseja ja polkuopintoja maksutta sotaa paenneille ukrainalaisille.

Lue lisää opintotarjonnasta ja ehdoista

Jaa tämä sivu

Eveliina Laine seisoo kadulla sateenvarjo kädessä.

Opiskelijamme työllistyvät: Opiskelun ja kesätyön kautta työnjohtotehtäviin

Eveliina Laine opiskeli energia- ja ympäristötekniikkaa SAMKissa ja työskentelee nykyisin Bolidenin näytteenvalmistuksen työnjohtajana. Hän kertoo, että alan valinta syntyi aiemman teollisuustyökokemuksen kautta.

Matkailun opiskelijoita istuu luokassa.

Haku SAMKiin käynnistyi – tarjolla myös aivan uusia hakukohteita

Kevään yhteishakuaika suomenkielisiin tutkintoon johtaviin koulutuksiin käynnistyi tänään. Haku on käynnissä 23.4.2026 asti. SAMKissa on tarjolla yhteensä 33 koulutusta.

Liiketalouden opiskelijoita juttelemassa Rauman kampuksella.

Tulevaisuus rakennetaan fiksuilla ostopäätöksillä

Kevään 2026 yhteishaussa avautuu mahdollisuus hakea SAMKin uudistettuun Ostot ja hankinnat -tradenomikoulutukseen.