Haku SAMKiin käynnissä – tarjolla myös aivan uusia hakukohteita

Kevään yhteishakuaika suomenkielisiin tutkintoon johtaviin koulutuksiin käynnistyi tänään. Haku on käynnissä 23.4.2026 asti. SAMKissa on tarjolla yhteensä 33 koulutusta.

Matkailun opiskelijoita istuu luokassa.
Haussa olevat opinnot käynnistyvät tulevana syksynä. Arkistokuvassa on matkailun opiskelijoita.

SAMKissa on hakukohteina yhteensä 15 päiväopetuksena tarjottavaa AMK-tutkinto-ohjelmaa, 14 monimuoto- tai verkkokoulutuksena tarjottavaa AMK-tutkinto-ohjelmaa sekä neljä YAMK-tutkinto-ohjelmaa (Master).

Aloituspaikkoja syksyllä 2026 alkavassa AMK-tutkintoon johtavassa koulutuksessa on yhteensä noin 1100 ja ylempään AMK-tutkintoon johtavassa koulutuksessa noin 260.

– Tänä keväänä ammattikorkeakoulututkintoon johtavasta koulutuksesta on tarjolla muutama uudistettu tai kokonaan uusi hakukohde. Ylempien ammattikorkeakoulututkintojen osalta uudistetut koulutukset aloittivat Master Schoolin myötä vuosi sitten. Kaiken kaikkiaan SAMKista on yhteishaussa mukana monipuolisesti vaihtoehtoja niin päätoimiseen lähiopetukseen kuin työn ohessa monimuotoisesti tai verkossa opiskeluun, sanoo opiskelijapalveluiden päällikkö Janne Santala.

Kevään yhteishaku avaa uusia kouluttautumismahdollisuuksia

SAMK laajentaa koulutustarjontaansa uudella oikeustradenomin hakukohteella. Opinnot suoritetaan kokonaan verkossa. Oikeustradenomin opinnoissa perehdytään useisiin eri oikeudenaloihin sekä julkisoikeuden että yksityisoikeuden puolelta. Vaikka hakukohde on uusi, SAMKilla on yli 20 vuoden kokemus oikeustradenomikoulutuksesta. Liiketalouden alan tradenomin tutkintoon johtava verkkototeutus on ollut useita vuosia yksi Suomen suosituimmista tradenomikoulutuksista.

Tässä haussa avautuu myös mahdollisuus hakea päiväopintoina toteutettavaan liiketaloustradenomin tutkintoon johtavaan Ostot ja hankinnat -tutkinto-ohjelmaan. Koulutus vastaa työelämän ja yhteiskunnan muuttuviin tarpeisiin. Opinnoissa käsitellään vastuullisia ostopäätöksiä, tehokkaita toimitusketjuja ja kestävää liiketoimintaa, jotka ovat keskeisessä roolissa niin yksityisellä kuin julkisellakin sektorilla.

Prosessi- ja materiaalitekniikan tutkinto-ohjelma on tarjolla ensimmäistä kertaa päivätoteutuksen rinnalla monimuotototeutuksena. Koulutuksesta valmistuu monipuolisia prosessiteollisuuden osaajia. Tutkinto-ohjelma on luotu Satakunnan yritysten osaamistarpeiden mukaan ja se antaa valmiudet toimia hyvin erilaisissa työtehtävissä teollisuuden parissa.

Englanninkieliset tutkintoon johtavat koulutukset olivat haussa jo tammikuussa. Kaikki keväällä haussa olevat opinnot käynnistyvät elo-syyskuussa 2026.

Jaa tämä sivu

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS logo.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS vahvistaa länsirannikon kasvun voimaa – Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat strategisen allianssin

Länsi-Suomen kolme ammattikorkeakoulua Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat täysin uudenlaista toimintamallia sekä yhteisen strategian. Kolmen itsenäisen ammattikorkeakoulun yhteistyö vahvistaa koko Länsi-Suomen elinvoimaa, osaamista ja kasvua.

Osana päivien ohjelmaa oli paneelikeskustelu, jossa tarkasteltiin eri näkökulmista soveltavan liikunnan ammattilaisten koulutuksen ja osaamisen kehittymistä 2020-luvulla sekä tärkeimpiä tulevaisuuden osaamistarpeita ja kehittämistoimia.

Soveltavan liikunnan päivät kokosi alan asiantuntijat ja käytännön toimijat SAMKiin

Liikuntatieteellisen Seuran koordinoimat Soveltavan liikunnan päivät järjestettiin tänä vuonna SAMKin Porin kampuksella. Kaksipäiväinen tapahtuma toi Poriin noin 250 osallistujaa eri puolilta Suomea.

Menghua Liang-Haavisto on valmistunut Nursing-tutkinto-ohjelmasta vuonna 2021.

SAMKin alumni Menghua Liang-Haavisto valittiin Satakunnan Vuoden Uusyrittäjäksi

Kiinalaisen Hoitola Liangin yrittäjä Menghua Liang-Haavisto on valittu Satakunnan Vuoden Uusyrittäjä 2026 -kilpailun voittajaksi. Vuoden uusyrittäjä valittiin nyt viidettä kertaa.