Rauman Meriverkostopäivä keräsi yhteen merenkulun toimijat
Rauman Meriverkostopäivä keräsi marraskuun alussa yhteen meriklusterin ammattilaiset, yritykset, opiskelijat ja paikalliset oppilaitokset.

Meriverkostopäivän aikana järjestettiin Merimessut ja Merilogistiikan tutkimusfoorumin hanke-esittelyt, työelämäsparrausta toisen asteen opiskelijoille sekä seminaariosuus ammattilaisille ja opiskelijoille.
Notran, Onnisen ja Ermailin edustajat neuvoivat aamupäivällä WinNovan tekniikan alojen ensimmäisen vuoden opiskelijoita työnhakuun ja työelämätaitoihin liittyen.
Meriverkostopäivän seminaariosuus sisälsi asiantuntijapuheenvuorot laivaston tulevaisuudesta, uusimmista laivanrakennusprojekteista, tulevaisuuden vihreämmästä meriteknologiasta ja logistiikka-alan mahdollisuuksista.
Seminaarin huipentumana Keynote-puhuja, futuristi Perttu Pölönen kertoi ajatuksia herättävästi tulevaisuuden työnteosta ja identiteetistä. Seminaariosuuteen osallistui lähes 200 kuulijaa ja se striimattiin auditorion lisäksi myös suurluokkaan.
Perinteiset Merimessut rakentuivat lähes 40 näytteilleasettajan voimin. Messuilla oli esillä laivanrakennuksen ja merenkulun yrityksiä ja organisaatioita. Merilogistiikan tutkimusfoorumin hanke-esittelyt keräsivät iltapäivällä joukon kiinnostuneita asiantuntijoita kuulemaan viimeisimmät uutiset ajankohtaisista hankkeista.
Lisää kuvia tapahtumasta Rauman kauppakamarin sivuilla.
Tapahtuman järjestäjät: Länsirannikon koulutus Oy WinNova, SAMK, Rauman kauppakamari ja Seaside Industry Park Rauma.
Lisää aiheesta
Uusimmat uutiset
SAMK SOSIAALISESSA MEDIASSA
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error