Opiskelupaikka Porissa sai aikaan maisemavaihdoksen
Nia Rintala on kolmannen vuoden tradenomiopiskelija, joka erikoistuu luovaan markkinointiin.

Nia Rintalan mielestä kiinnostavinta opinnoissa on ollut harjoittelu.
Nian kiinnostus markkinointiin lähti Helsinki Desing Schoolin kautta, jossa hän kävi vuoden kestävän muotimarkkinoinnin tutkinnon. Lukion jälkeen välivuotta vietettyään löytyi mielenkiinto markkinointiin. Hän päätti hakea kevään 2019 haussa eri korkeakouluihin. Kesän puolivälissä tuli tieto, että opiskelupaikka sijaitsisi Porissa ja Nia päätti ottaa paikan vastaan. Nia haki ammattikorkeakouluun, sillä hän uskoi opintojen olevan monipuolisia ja opetustyylin olevan hänelle oikea.
– Pori oli ennestään tuttu paikka, sillä olen käynyt lapsuudessani täällä usein isovanhempienni luona ja vanhempani ovat lähtöisin Porista, joten myöskään muuttaminen ei jännittänyt, sanoo Nia.
Nian mielestä kiinnostavinta opinnoissa on ollut harjoittelu, jonka hän suoritti PR-toimistossa. Nia kertoo, että on etsinyt pitkään sopivaa mahdollisuutta kokeilla kyseistä alaa ja harjoittelujakson ansiosta se oli mahdollista. Nia piti harjoittelusta, sillä hän kokee oppivansa parhaiten tekemisen kautta ja harjoittelu oli hänen mielestään todella opettavainen.
Tulevaisuuden haaveena luova työ
Nia kertoo, että odotti pääsevänsä elämään normaalia opiskelijaelämää, johon kuuluisivat erilaiset tapahtumat sekä kontaktitunnit paikan päällä, mutta toisin kävi. Vuonna 2020 vallitsevan pandemian vuoksi moni opiskelija jäi paljosta paitsi, sillä pandemian jylläsi ja tapahtumia peruttiin ja samalla opiskelusta tuli todella itsenäistä ja vaikeaa. Tämä ei kuitenkaan viivyttänyt hänen opintojaan.
– Olen silti kiitollinen siitä, että saimme olla 2019 syksyn lähiopetuksessa ja ryhmäytyminen tapahtui jo silloin, muuten olisi varmaan aika yksinäistä olla sinällään vieraalla paikkakunnalla. Parhaiten mieleen jääneet tapahtumat ovat ensimmäiseltä syksyltä ja etenkin Kurnajaiset, kertoo Nia.
Tällä hetkellä Nian katse on tulevaisuudessa. Hän työstää opinnäytetyötään, joka käsittelee brändin vetovoiman parantamista modernin markkinoinnin keinojen avulla. Tarkoituksena on valmistua pian ja päästä oman alan töihin.
– Tulevaisuudessa haluaisin tulevaisuudessa työskennellä sellaisen luovan työn äärellä, jossa pääsee vaikuttamaan ja olemaan ihmisten ympärillä.

Nia Rintala
Liiketalouden tutkinto-ohjelma
Luovan markkinoinnin suuntautuminen
Lisää aiheesta
Uusimmat uutiset
SAMK SOSIAALISESSA MEDIASSA
Emilia rohkaisee: Uskalla hakea opiskelemaan unelma-alaasi - SAMK - Satakunnan ammattikorkeakoulu
www.samk.fi
Vuonna 2022 valmistunut Emilia työskentelee tällä hetkellä Pöytyällä kotikuntoutuksen tehtävässä. Kotikuntoutus on juuri sitä, mitä hän haluaakin tehdä. Työpaikka löytyi heti viimeisen...