Kuvataiteen opintojen monipuolisuus mahdollistaa omannäköisen tutkintorakenteen

Siri Ylinen on opiskellut nyt kaksi vuotta kuvataidetta SAMKissa. Hän aloitti kuvataiteen opinnot SAMKissa syksyllä 2021.

Siri Ylinen posaaraa kädet silmillä.

Kuvataiteen opinnot antavat Sirin mielestä erinomaisen pohjan omalle taiteilijan työlle.

Aiemmin ravintolakokiksi valmistunut Siri hakeutui alalle harrastuneisuuden pohjalta. Hän on omien sanojensa mukaan aina toiminut visuaalisten ja luovien projektien parissa esimerkiksi erilaisten julisteiden ja toisaalta myös ruoanlaitonkin osalta.

Kankaanpään Taidekoulun kampuksesta Sirille oli syntynyt hyvä mielikuva sieltä valmistuneiden lahjakkaiden taiteilijoiden myötä, joten hän päätti itsekin hakea sinne syventääkseen visuaalista osaamistaan. Kampuksen yhteisöllisyys on huomionarvoista.

– Taidekoulu on oma pienehkö yksikkönsä, minkä ansiosta syntyy vahva side opiskelutovereihin. Kankaanpään kampus itsessään luo vahvan verkoston taidemaailmaan, Siri aprikoi.

Opinnot antavat Sirin mielestä erinomaisen pohjan omalle taiteilijan työlle. Satakunnan ammattikorkeakoulussa on nykyään hyvät mahdollisuudet myös töiden opinnollistamiseen.

– Koulutus antaa erittäin hyvät perustiedot ja paljon työkaluja, jotta voin toimia itsenäisenä kuvataiteilijana ja saada muodostettua sellaisen työelämän, jonka haluan, kertoo Siri.

Perusopinnot ovat Sirillä jo käytynä ja nyt on saanut alkaa valita ammattiaineita. Mahdollisuudet valita opintojaksoja vapaasti ilman suuntautumista erikseen mihinkään taidemuotoon yllättää Sirin mukaan monet.

– Itselläni mielenkiintoisimpia ovat olleet esitystaiteen opintojaksot, joilla on tullut käytyä parhaita keskusteluja esimerkiksi taiteilijan työstä, Siri pohtii.

Siri Ylisen veistos

Siri Ylinen

  • Opiskelee kuvataiteilijaksi (AMK)
  • Harrastukset: Pyykkien lajittelu värien mukaan, talvisin paljain jaloin kävely Reposaaren takarannalla

Kuvassa Siri Ylisen kokeellinen kipsiveistos.

Jaa tämä sivu

Aliisa Häkli kasvokuva.

Opiskelijamme työllistyvät: Tradenomiopintojen myötä ura aukesi pankkialalla

Aliisa Häkli valmistui SAMKista jouluna 2025 tradenomiksi (AMK). Hän työskentelee nyt asiakkuusneuvojana Länsi-Suomen Osuuspankissa.

Konetekniikan opinnoissa käytetään muun muassa Solidworksia.

Samuli Pertun opinnäytetyöpaikka löytyi kesätöiden kautta

Samuli Perttu opiskelee neljättä vuotta SAMKissa konetekniikan insinööriksi. Hän kirjoittaa opinnäytetyötä töiden ohella.

Sopimuksen allekirjoittivat SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisilta ja Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan dekaani Mari Sandell.

Helsingin yliopiston maisterikoulutusta ja tutkimusta Satakuntaan

Helsingin yliopisto ja SAMK aloittavat yhteistyön, joka vahvistaa luonnonvara-alan teknologiaosaamista ja avaa SAMKin opiskelijoille uusia jatko-opintopolkuja.