ALL IN PITCH yritysideakilpailun voittajat valittiin Yrittäjyyspäivässä 13.11.2020

ALL IN PITCH on Satakunnan ammattikorkeakoulun ja Uusyrityskeskus Enterin yhteinen YRITYSIDEAKILPAILU kaikille Satakunnan oppilaitosten opiskelijoille.

Voittajat poseeraavat yhdessä ruusujen kanssa.
Yritysideakilpailun voittajat.

Yritysideakilpailun voittajat.

Kilpailussa kisataan yritysidean parhaimmuudesta ja tärkeimpinä kriteereinä on idean uutuusarvo ja yritysidean toteutettavuus. Kukin joukkue esittää yritysideansa hissipuheen muodossa. Tänä vuonna joukkueiden semifinaali toteutettiin verkossa ennakkoon toimitettujen videoiden välityksellä ja finaalissa opiskelijat pääsivät esiintymään livenä tuomaristolle. Tuomariston jäseninä toimi Kari Ollila, Matti Ratsula, Jari Taimi, Antti Kokkila ja Saila Järvinen-Junttila.

Tuomaristo valitsi kilpailun parhaiksi ideoiksi:

  • Locus NY/WinNova: Mäki Julia, Pirttimäki Sara, Ranta Aada (makramee -korujen valmistus ja myynti)
  • IT/SAMK: Matti Lindroos (modulaarinen IoT-kävijälaskin)
  • Kätevä/SAMK: Ollipekka Kivin (etälääkäripalvelut- ja terveysalan ohjelmistot)

Kukin tiimi palkittiin 1000 €:n stipendillä.

Jaa tämä sivu

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS logo.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS vahvistaa länsirannikon kasvun voimaa – Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat strategisen allianssin

Länsi-Suomen kolme ammattikorkeakoulua Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat täysin uudenlaista toimintamallia sekä yhteisen strategian. Kolmen itsenäisen ammattikorkeakoulun yhteistyö vahvistaa koko Länsi-Suomen elinvoimaa, osaamista ja kasvua.

Osana päivien ohjelmaa oli paneelikeskustelu, jossa tarkasteltiin eri näkökulmista soveltavan liikunnan ammattilaisten koulutuksen ja osaamisen kehittymistä 2020-luvulla sekä tärkeimpiä tulevaisuuden osaamistarpeita ja kehittämistoimia.

Soveltavan liikunnan päivät kokosi alan asiantuntijat ja käytännön toimijat SAMKiin

Liikuntatieteellisen Seuran koordinoimat Soveltavan liikunnan päivät järjestettiin tänä vuonna SAMKin Porin kampuksella. Kaksipäiväinen tapahtuma toi Poriin noin 250 osallistujaa eri puolilta Suomea.

Menghua Liang-Haavisto on valmistunut Nursing-tutkinto-ohjelmasta vuonna 2021.

SAMKin alumni Menghua Liang-Haavisto valittiin Satakunnan Vuoden Uusyrittäjäksi

Kiinalaisen Hoitola Liangin yrittäjä Menghua Liang-Haavisto on valittu Satakunnan Vuoden Uusyrittäjä 2026 -kilpailun voittajaksi. Vuoden uusyrittäjä valittiin nyt viidettä kertaa.