Alexandra valitsi SAMKin International Tourism Management -tutkinto-ohjelman setänsä suosituksesta

Alexandra Marin on kotoisin Romaniasta, josta hän muutti Suomeen perheensä kanssa seitsemän vuotta sitten. Hänen setänsä on asunut täällä reilu kymmenen vuotta. Alexandran setä aloitti opinnot SAMKissa englanninkielisessä International Tourism Management -koulutuksessa.

Alexandra Marin kirjastossa

Alexandran setä suositteli myös Alexandraa hakemaan samalle alalle. Molemmat ovat kiinnostuneita matkailualasta, tutustumisesta uusiin kulttuureihin ja työskentelystä ihmisten parissa.

Alexandra oli kuullut hyvää SAMKista. Hänen setänsä kehui viihtyisää kampusta ja opettajia. Aikaisempana kouluna Alexandralla on lukio.

Hän opiskelee tällä hetkellä päivätoteutusta International Tourism Management -koulutuksessa ensimmäistä vuottaan ja opinnot kestävät yhteensä 3,5 vuotta. Tutkinto-ohjelma sisältää paljon ryhmätöitä, joista hän kertoo pitävänsä, koska kertoo olevansa sosiaalinen ja tykkää työskennellä ryhmässä. Toisena vuotena koulutuksessa on harjoittelu ja hän haluaisi ehdottomasti lähteä tekemään harjoittelun ulkomaille, mutta vielä ei ole tietoa kohdemaasta.

Alexandra kertoo pitävänsä SAMKsta.

– Täällä kaikki ovat avomielisiä ja olen oppinut jo alle vuodessa paljon uusia asioita liittyen nykyiseen koulutukseen, hän kertoo.

Hän sanoo, että tutkinto-ohjelma, jota opiskelee, voi sopia monille ja suosittelee sitä myös muille. Tulevaisuudesta kysyttäessä hän ei osaa vielä kertoa tarkemmin, mutta haaveilee mahdollisesti oman yrityksen perustamisesta.

Alexandra Marin istuu kannettavan tietokoneen kanssa tuolilla.

Alexandra Marin

  • Kotoisin Romaniasta.
  • Asunut Suomessa 7 vuotta
  • Koulutusohjelma: International Tourism Management

Jaa tämä sivu

Konetekniikan opetustilanne laboratoriossa.

Yhteishaku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin alkaa tammikuussa

Yhteishaku syksyllä 2026 alkaviin kansainvälisiiin koulutuksiin on 7.–21.1.2026. SAMKissa on haettavana kahdeksan englanninkielistä ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kaksi ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.

Jesse Peltonen istuu kahvilassa.

Käytännönläheisyys ja jatkuva oppiminen vievät konetekniikan insinööriä eteenpäin

Konetekniikan insinööriksi SAMKista vuonna 2024 valmistunut Jesse Peltonen työskentelee Aurubis Finland Oy:llä työnjohtajana. Käytännönläheinen työ, kehittymishalu ja kiinnostus teknisiin ratkaisuihin ovat kuljettaneet häntä uralla eteenpäin.

Aune Isosomppi seisoo hoitajan asussa haavakiertokärryn vieressä.

Aunen urapolku vei haavahoidon asiantuntijaksi

Aune Isosomppi tietää omasta kokemuksestaan, että työura ei etene aina suoraviivaisesti, eikä kouluttautuminen ole koskaan liian myöhäistä. Hänen matkansa haavahoidon asiantuntijaksi on kulkenut usean vaiheen kautta, mutta jokainen askel on vienyt häntä lähemmäs sitä, mitä hän tänä päivänä tekee sydämestään.