Uraseurantakysely AMKista 2020 valmistuneille käynnissä

Kyselyn kohderyhmään kuuluvat kaikki vuonna 2020 AMK- ja YAMK-tutkinnoista valmistuneet, joita on noin 29 800. Valtakunnallinen uraseurantakysely tuottaa ajantasaista työelämätietoa korkeakoulujen käyttöön.

Uraseuranta

Kyselyn tulosten perusteella autetaan hakijoita ja nykyisiä opiskelijoita heidän urapohdinnoissaan. Tulosten perusteella myös kehitetään tulevaisuuden ammattikorkeakoulutusta ja opiskelijoiden uraohjausta. Tuloksilla on lisäksi suora vaikutus korkeakoulun rahoitukseen.

Vastaajia lähestytään sähköpostitse ja tekstiviestillä. Taustatiedot poimitaan opetus- ja kulttuuriministeriön ylläpitämästä korkeakoulujen valtakunnallisesta tietovarannosta Virrasta. Taustatietoina poimitaan perustiedot tutkinnoista, joten lomakkeessa ei kysytä erikseen siihen liittyviä asioita. Yhteystiedot poimitaan opiskelija- tai alumnirekisteristä sekä julkisista lähteistä vain kyselyn lähettämistä varten, sen jälkeen ne hävitetään.

Vastaukset käsitellään luottamuksellisesti eikä yksittäistä vastaajaa voi tunnistaa.

——————

Ammattikorkeakoulujen valtakunnallinen uraseurantakysely

Kyselyn tarve perustuu ammattikorkeakoululakiin (932/2014) ja -asetukseen (1129/2014). Aikaisempien vuosien uraseurantakyselyjen tulokset löytyvät Opetushallinnon tilastopalvelu Vipusesta sekä Töissä.fi -palvelusta.

Kyselyn toteuttavat ammattikorkeakoulut yhdessä CSC – Tieteen tietotekniikan keskus Oy:n kanssa. Kysely on auki 9.11.2025 asti.

Jaa tämä sivu

Villalankoja korissa.

Osallistu SAMKin hyvän mielen kilpailuun: Neulo Meidän SAMK -villasukat

SAMK kutsuu kaikki käsitöistä innostuneet mukaan hyvän mielen neulontakilpailuun.

Hoitotyön opiskelijat ja potilas

STEPPI-päivä 2025 tuo perushoidon ajankohtaiset teemat yhteen Satasairaalassa

Satasairaalassa järjestetään keskiviikkona 9.10.2025 klo 12–15 STEPPI-päivä, jonka teemana on perushoidon kehittäminen ja osaamisen vahvistaminen. Tapahtuma pidetään Satasairaalan N2-auditoriossa sekä Teams-yhteyden välityksellä, ja siihen voivat osallistua niin hoitotyön ammattilaiset kuin opiskelijatkin.

Teoskuva Kristiina Lehtosen työstä Boing.

Porin kampuksen Taidekäytävällä avautuu Kristiina Lehtosen ja Meri Laineen taidenäyttely ”Vedos”

SAMKin Porin kampuksen Taidekäytävällä avautuu Kristiina Lehtosen ja Meri Laineen taidenäyttely ”Vedos”. Molemmat opiskelijat jatkavat tänä syksynä kolmannella vuosikurssilla Kankaanpään Taidekoulun kampuksella ja ovat kiinnostuneet etenkin grafiikan tekniikoista ilmaisun välineenä.