“Kokoelma kalloja” – kolmen kuvataideopiskelijan yhteisnäyttely SAMKin Porin kampuksen Taidekäytävällä

“Kokoelma kalloja” on kolmen kuvataideopiskelijan, Joni Hämeenahon, Mikko Karankan ja Sari Hihnalan yhteisnäyttely SAMKin Porin kampuksen Taidekäytävällä.

Kaksi pääkalloa.

Joni Hämeenahon, Mikko Karankan ja Sari Hihnalan teoksia yhdistävät opiskelujen aikana sekä niiden ohessa syntyneet kallot.

– Kallot tuntuvat neutraalilta, anonyymiltä ja siksi helposti sovellettavissa olevalle aiheelle, niinpä siihen on ollut helppo tarttua lyhyiden opintojaksojen puitteissa. Esillä olevissa teoksissakin ne ovat taipuneet erilaisten tarpeiden mukaiseksi, sanoo Sari Hihnala.

Teokset ovat pääosin tekniikkaharjoituksia. Esillä on muun muassa eri tekniikoilla toteutettuja maalauksia sekä grafiikkaa.

Vaikka aihe on kaikilla yhteinen, erottuvat teokset selkeästi toisistaan tavalla ja tyylillä, millä aihetta on käsitelty. Vaikka teokset ovat pääosin opintojaksojen aikana syntyneitä harjoituksia, ne kaikki ovat silti antaneet aiheelle jotain itsestään.

– Maalausurani alkuvaiheessa kaikki on vielä kokeilua maalausprosessista materiaaleihin. Kokeellisuudesta on syntynyt toisistaan eroaviakin teoksia, vaikka aiheena on kaikissa pääkallot. Kallot valikoituivat niiden monimuotoisen ilmaisun takia,  joka on helposti muokattavissa mahdollistaen hieman normista poikkeavan viittauksen ihmisyyteen olematta henkilökuva, jossa identiteetti ja piirteet ovat rajoittavana tekijänä, Joni Hämeenaho toteaa.

Näyttely on avoinna 17.8.2025 asti kampuksen aukioloaikoina.

Jaa tämä sivu

Kuvassa kädet pitelevät näyttöä, josta heijastuu puu. Taustalla näkyy silmä.

Opinnäytetyö: Ilmaisullisten terapioiden ulottuvuudet digitaalisen kuvan tarkastelussa

Ilmaisullisten terapioiden jatkumoa on tutkittu laajasti perinteisten kuvataidemateriaalien näkökulmasta, mutta olisiko se mahdollista ottaa käyttöön myös digitaalisessa kuvataideterapeuttisessa toiminnassa?

Ruusuja

SAMKista valmistui toukokuussa yhteensä 263 opiskelijaa

SAMKista valmistui toukokuussa yhteensä 263 opiskelijaa. Valmistuneista 27 suoritti YAMK-tutkinnon. SAMK onnittelee kaikkia valmistuneita.

Teksti: 20 vuotta myöhemmin

20 vuotta myöhemmin

SAMKista valmistuneiden kuvataiteilijoiden ryhmänäyttely "20 vuotta myöhemmin" on esillä Kankaanpään galleriassa 2.8.2025 asti.