Haku SAMKiin käynnistyi – tarjolla uusi prosessi- ja materiaalitekniikan koulutus

Kevään yhteishakuaika suomenkielisiin tutkintoon johtaviin koulutuksiin on nyt käynnissä. SAMKissa on tarjolla yhteensä 35 koulutusta.

SAMKin opiskelijoita Porin kampuksella.
SAMKin opiskelijoita Porin kampuksella.

SAMKissa on hakukohteina yhteensä 17 päiväopetuksena tarjottavaa AMK-tutkinto-ohjelmaa, kahdeksan monimuoto- ja neljä verkkokoulutuksena tarjottavaa AMK-tutkinto-ohjelmaa. Lisäksi haussa on kuusi ylempään AMK-tutkintoon johtavaa koulutusta (Master).

Aloituspaikkoja syksyllä 2024 alkavaan AMK-tutkintoon johtavaan suomenkieliseen koulutukseen on yhteensä noin 970 ja ylempään AMK-tutkintoon johtavaan suomenkieliseen koulutukseen noin 215.

Uutuutena prosessi- materiaalitekniikka

Haussa on yksi kokonaan uusi AMK-tutkintoon johtava insinöörikoulutus, prosessi- ja materiaalitekniikka. Tutkinto-ohjelmasta valmistuu monipuoliseksi prosessiteollisuuden osaajaksi. Koulutus on suunniteltu erityisesti Satakunnan yritysten osaamistarpeisiin, mutta se antaa valmiudet toimia erilaisissa työtehtävissä muussakin teollisuudessa.

– Prosessi ja materiaalitekniikka on ihan ytimessä, kun suunnitellaan ja toteutetaan teknologioita, jotka tuottavat kestäviä ratkaisuja. Niitä tarvitaan alueellisesti, valtakunnallisesti ja maailmanlaajuisesti vihreään siirtymään, kertoo lehtori Matti Santala.

Englanninkieliset tutkintoon johtavat koulutukset olivat erillishaussa jo aiemmin tänä keväänä. Kaikki keväällä haussa olevat opinnot käynnistyvät elo-syyskuussa 2024.

Jaa tämä sivu

SAMKissa vietettiin kesäkuussa valmistumisjuhlaa eli publiikkia.

SAMKista valmistui vuodenvaihteessa yhteensä lähes 500 opiskelijaa – vuosi 2025 toi ennätysmäärän valmistuneita

SAMKista valmistui joulukuun 2025 ja tammikuun 2026 aikana yhteensä 492 opiskelijaa. Vuosi 2025 oli SAMKille valmistuneiden määrässä ennätyksellinen. SAMK onnittelee kaikkia valmistuneita.

Vaalea nainen pitää kukkaa kädessä tummaa taustaa vasten.

YAMK-opinnäytetyö: Nuoria pitkäaikaistyöttömiä aktivoi kokemus osallisuudesta

Vastavalmistuneessa sosiaalialan YAMK-opinnäytetyössä tutkittiin pitkäaikaistyöttömien nuorten aktivointia ja syrjäytymisen ehkäisyä integratiivisen kirjallisuuskatsauksen keinoin. Jenna Kambergin työssä kuvataan aktivointitoimenpiteitä, syrjäytymistä ja sen ehkäisemistä.

Käsiä yhdessä, taustalla vihreää ruohoa.

YAMK-opinnäytetyö: Aineeton palkitseminen sitouttaa vahvimmin työterveyshuollossa

Joulukuussa 2025 valmistuneessa YAMK-opinnäytetyössä selvitettiin työterveyshuollon henkilöstön näkemyksiä siitä, millaiset palkitsemisen muodot tukevat työntekijöiden sitoutumista. Aineeton palkitseminen sitouttaa vahvimmin – työterveyshuollossa kaivataan kiitosta, arvostusta ja oikeudenmukaista johtamista.