Kestävä kehitys keskiössä Merilogistiikan tutkimuskeskuksen kokoomajulkaisussa

Merilogistiikan tutkimuskeskuksen ensimmäinen kokoomajulkaisu sisältää yhdeksän asiantuntija-artikkelia teemoinaan vihreä siirtymä, huoltovarmuus, oppiminen ja osaamisen lisääminen, digitaalisten työkalujen käyttö laivanrakennuksessa ja logistiikkaketjuissa sekä terveys ja hyvinvointi.

Kuva mereltä kohti satamaa. Satamassa nostureita.

Merilogistiikan tutkimuskeskuksessa tehdään alan tutkimusta ja tuote- sekä palvelukehitystä kansallisissa ja kansainvälisissä projekteissa yhdessä eri toimijoiden kanssa. Kokoomajulkaisun tavoitteena on kerätä ja tuoda keskuksen osaamista esiin laajalla rintamalla sekä lisätä tietoutta asiantuntijoidemme osaamisesta.

– Tutkimus- ja kehittämishankkeet rakennetaan yritysten tarpeiden pohjalta, millä varmistetaan, että hankkeiden tulokset jalkautuvat yrityskenttään ja sidosryhmille konkreettisina käytännön työkaluina. Globaalissa maailmassa kukaan ei ”elä pullossa”, ja Merilogistiikan tutkimuskeskuskin toimii paikallisesti, alueellisesti, kansallisesti ja kansainvälisesti. Se on satakuntalainen toimija, jolle maailma on avoinna ja joka on maailmalle avoin, Merilogistiikan tutkimuskeskuksen tutkimuspäällikkö Minna Keinänen-Toivola kirjoittaa esipuheessaan.

Voit lukea Merilogistiikan tutkimuskeskuksen kokoomajulkaisun Theseus -palvelussa.

Kokoomajulkaisun toimitus- ja julkaisu on rahoitettu MeriLoki-hankkeella (Merilogistiikan tutkimuskeskuksen kohdennetuilla toimilla meri-, logistiikka- ja huoltovarmuusosaamista ja yrityksille kasvua Satakunnassa). MeriLoki rahoitetaan REACT-EU-välineen määrärahoista osana Euroopan unionin COVID-19-pandemian johdosta toteuttamia toimia.

Tutustu kokoomajulkaisuun 

Jaa tämä sivu

Yritykset saavat kyberlaboratoriosta konkreettista tukea monella tavalla. Kuvassa vasemmalta opetuspäällikkö Jussi Törmälä, lehtori Jere Grönman, lehtori Kimmo Viitala ja laboratorioinsinööri Marko Jalonen.

RoboAI Cyberlab käynnistyy pian – SAMK nostaa myös teollisuuden kyberturvaa käytännön harjoituksilla

SAMKin uusi RoboAI Cyberlab avaa pian ovensa. Tavoitteena on vahvistaa alueen yritysten ja tulevien insinöörien kyberturvallisuusosaamista nimenomaan teollisuuden ympäristöissä – siellä, missä tietoturvan vaikutukset tuotantoon ja huoltovarmuuteen ovat suurimmat.

Kaksi miestä pisteellä.

RoboAI Roadshow saapuu Euraan – teknologia tuo uusia mahdollisuuksia alueen yrityksille

RoboAI-tutkimuskeskuksen lanseeraama Roadshow jatkaa kiertuettaan Satakunnassa ja pysähtyy seuraavaksi Euraan torstaina 16. lokakuuta 2025. Tapahtumapaikkana toimii Euran urheilutalo, joka kokoaa yhteen alueen yrityksiä, asiantuntijoita ja kehittäjiä tutustumaan uusimpiin teknologioihin ja yhteistyömahdollisuuksiin.

Jari Multisilta (vas.), Marjo Kaartinen ja Lauri Inna allekirjoittivat aiesopimuksen.

Porin kaupunki, Turun yliopisto ja SAMK käynnistävät avaruusteknologiayhteistyön

Porin kaupunki, Turun yliopisto ja SAMK allekirjoittivat perjantaina aiesopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää Satakunnassa avaruusteknologiaa hyödyntävää koulutusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa. Yhteistyön nimeksi tulee PoriSat.